КНР рулить: в Сіані відкрився дводенний саміт «Китай – Центральна Азія»

У місті Сіань на північному заході КНР 18-19 травня відбувається саміт "Китай - Центральна Азія". Сі Цзіньпін приймає лідерів Казахстану, Узбекистану, Киргизстану, Таджикистану та Туркменістану в місті, яке було відправною точкою стародавнього Шовкового шляху. У Пекіні назвали зустріч «вкрай важливою віхою» на початку «нової ери співробітництва» КНР з країнами регіону. Подібний саміт проводиться у очному форматі вперше з моменту встановлення дипвідносин із центральноазіатськими державами, що виникли після розпаду СРСР. Зустріч у Сіані розпочалася за день до саміту «Великої сімки» в Японії.
У четвер увечері голова КНР Сі Цзіньпін провів церемонію привітання лідерів країн Центральної Азії у місті Сіань. Урочиста зустріч відбулася в парку династії Тан поблизу місця, де знаходився імператорський сад часів правління цієї династії.
"Я переконаний, що наші спільні зусилля забезпечать великий успіх завтрашнього саміту і відкриють нову еру у відносинах між Китаєм та Центральною Азією", - заявив Сі Цзіньпін гостям, передає AFP.
Як зазначає агентство France-Presse, для проведення зустрічі китайська влада вибрала символічне місце — місто Сіань, адміністративний центр провінції Шеньсі на північному заході країни, який був відправною точкою стародавнього Шовкового шляху, який пов'язував Європу та Китай через Центральну Азію.
Саміт «Китай — Центральна Азія» проходить в очному форматі вперше з моменту встановлення дипломатичних відносин між КНР та п'ятьма країнами регіону у 1992 році, після розпаду СРСР. Першу подібну шестисторонню зустріч на найвищому рівні було проведено минулого року — дистанційно, по відеозв'язку.
На запрошення Сі Цзіньпіна до Китаю прибули президенти Казахстану та Узбекистану Касим-Жомарт Токаєв та Шавкат Мірзієєв, лідери Киргизстану та Таджикистану Садір Жапаров та Емомалі Рахмон, а також президент Туркменістану Сердар Бердимухамедов. Окрім участі у регіональному саміті Токаєв, Мірзієєв, Жапаров та Рахмон з 16 по 20 травня також паралельно відвідують Китай із державними візитами.
AFP зазначає: на тлі ослаблення впливу росії на пострадянські країни Центральної Азії (в контексті російської війни проти України) Китай активно нарощує в регіоні свій політичний вплив, на додаток до економічного впливу. Саміт у Сіані покликаний продемонструвати посилення авторитету КНР та підтримку з боку країн Центральної Азії.
За оцінками Китаю, обсяг його торгівлі з Казахстаном, Киргизстаном, Таджикистаном, Туркменістаном та Узбекистаном минулого року становив близько $70 млрд, а у першому кварталі 2023 року він збільшився на 22% порівняно з попереднім роком.
КНР інвестувала мільярди доларів у розробку запасів природного газу в Центральній Азії та будівництво шляхів, які з'єднують Китай із Європою через цей регіон, нагадує AFP.
На саміті очікується значний прогрес у реалізації низки інфраструктурних проєктів. Серед них AFP називає проект будівництва залізничної лінії Китай-Киргизстан-Узбекистан вартістю $6 млрд та розширення потужностей газопроводів між Центральною Азією та КНР.
Саміт у Сіані також проходить майже одночасно із зустріччю в Хіросімі лідерів країн Великої сімки, де однією з головних тем порядку денного стане «стримування» Пекіна в умовах американсько-китайського протистояння, що загострюється.
Український Дощ писав раніше, що Казахстан може стати наступною жертвою росії після України - The Spectator.