Китай розпочинає будівництво військово-морської бази в Камбоджі - The Washington Post

Китай таємно розпочинає будівництво військово-морської бази в Сіамській затоці на південному заході Камбоджі. Цього тижня буде закладено фундамент об'єкта, повідомила газета The Washington Post з посиланням на неназваних американських чиновників.
За даними видання, Пекін та Пномпень домовилися про будівництво об'єкту КНР у північній частині військово-морської бази Реам. Джерела WP наголосили, що це буде друга військова база Китаю, розташована на території іншої держави. Перша і поки що єдина знаходиться в Джибуті у Східній Африці.
Співрозмовники газети сказали, що будівництво військово-морської бази в Індо-Тихоокеанському регіоні для Китаю є стратегічно важливою метою. За словами чиновників, Пекін розглядає цю територію як «законну та історичну сферу впливу».
Про те, що КНР та Камбоджа домовилися про будівництво військово-морської бази, ще у 2019 році писала газета The Wall Street Journal із посиланням на американських чиновників. Як стверджувало видання, сторони не розкривали інформацію про те, що уклали таку угоду і навіть спростовували дані щодо таких домовленостей.
Пізніше джерело The Washington Post підтвердило, що Китай частково використовуватиме військово-морську базу в Камбоджі. За даними співрозмовників видання, КНР може розповісти про фінансування розширення бази Реам на церемонії закладення фундаменту, але не розголошуватиме, як саме використовуватиметься об'єкт.
Наприкінці березня Китай уклав договір про співпрацю у сфері безпеки із Соломоновими островами. Він, зокрема, передбачає розміщення біля островів військово-морського флоту КНР. Скотт Моррісон, який займав на той момент посаду прем'єр-міністра Австралії, сказав, що будівництво військової бази Китаю на Соломонових островах стане «червоною лінією» для Канберри.
Конфлікт між Китаєм та Тайванем
У 2022 році розпочалося загострення відносин між Китаєм та Тайванем. Посол КНР у США Цінь Ган у січні 2022 року сказав, що між США та Китаєм розпочнеться війна, якщо американці допомагатимуть Тайваню.
У квітні Тайвань відвідали конгресмени із США. У відповідь Китай провів бойові навчання поруч із островом. Цього ж місяця, а також у травні навчання пройшли на Тайвані – там опрацьовували сценарій нападу армії КНР. 30 травня Китай направив 30 бойових літаків у зону протиповітряної оборони острова. Тайвань у відповідь відправив бойові винищувачі, але літаки КНР самостійно відлетіли із зони ППО острова.
Президент США Джозеф Байден 23 травня заявив, що Сполучені Штати готові захищати Тайвань військовою силою, якщо це буде необхідно:
«Це зобов'язання, які ми на себе взяли...Ми продовжуємо бути прихильними до підтримки миру та безпеки Тайванської протоки і маємо намір зробити так, щоб його статус-кво не було змінено в односторонньому порядку».
Конфлікт між КНР та Тайванем розпочався у 1949 році. Тоді на території острова сховалися націоналісти з партії Гоміньдан, які програли у громадянській війні з комуністами на чолі з Мао Цзедуном. Обидві держави не визнають незалежність одна одної та вважають себе єдиними наступниками довоєнного Китаю.
Незалежну державу Тайвань, яка офіційно називається Китайською республікою, визнають 14 країн-членів ООН, зокрема Нікарагуа, Парагвай, Беліз, а також Ватикан. Китайська влада стверджує, що Тайвань є частиною території КНР.