Китай отримує уроки з війни в Україні для можливої війни з Тайванем - NYT

Китай отримує уроки з наслідків військового вторгнення росії в Україну для того, щоб стати більш підготовленим до можливої війни з Тайванем. Про це пише The New York Times (NYT) на основі аналізу близько 100 статей у ЗМІ, в яких китайські військові та дослідники дають оцінки бойовим діям в Україні.
Зокрема, китайські аналітики спостерігають за тим, як росія використовує гіперзвукові ракети для знищення української енергетичної інфраструктури, а також складів з боєприпасами і пальним. Крім того, дослідників цікавить досвід України у застосуванні систем супутникового зв'язку Starlink, який дозволяє ЗСУ координувати атаки та відбивати спроби росіян відключити їх від зв'язку. Аналітики дійшли висновку, що Китаю потрібно розробити аналогічну низькоорбітальну супутникову систему та знайти способи виводити з ладу схожі системи конкурентів.
У КНР також визнали, що погрози російського диктатора путіна застосувати ядерну зброю утримують західні країни від прямого втручання в "український конфлікт". Це, у свою чергу, може сприяти розширенню китайської ядерної програми, вважають експерти.
"Російська стратегія ядерного стримування, безумовно, відіграла роль у тому, що НАТО під керівництвом США не наважилося безпосередньо вступити у війну", - писав генерал-майор і професор Університету національної оборони в Пекіні Мен Сянцін в газеті Guangming Daily.
У статті для китайського журналу Defence Science & Technology Industry говориться, що Пекіну потрібно звернути увагу на недоліки в логістиці та постачанні російської армії. Автори замітки зазначали, що Пекіну необхідно готуватися до аналогічних викликів у разі, якщо Китай займатиметься «морськими переходами» та «захопленням островів» під час війни. NYT вважає, що таким чином аналітики неявно відсилають до можливого вторгнення до Тайваню.
Протистояння Китаю та Тайваню триває з 1949 року після того, як Тайбей оголосив про свою незалежність від КНР. Китай не визнає суверенітет острівної держави, при тому що за фактом її не контролює. Однак голова КНР Сі Цзіньпін неодноразово говорив про те, що Китай прагнутиме возз'єднання з Тайванем і навіть допускав повернення острівної держави під контроль Пекіну силовим шляхом.
Китайські аналітики, пише NYT, також роблять висновки, що КНР потрібно зберігати свої численні наземні війська навіть при розширенні морських і повітряних сил, а також закликають китайську армію навчитися ефективніше використовувати безпілотники, засоби зв'язку та супутники.
"Китайці спробують впровадити ці уроки у свою підготовку, офіцерську освіту та доктрину, яка зараз переглядається", - сказав Джоел Уатноу, старший науковий співробітник Університету національної оборони у Вашингтоні.
Крім того, китайські дослідники звертають увагу на обладнання та розвідувальні дані, які країни НАТО надали Україні для протистояння російським військам. На думку експерта аналітичного центру Defense Priorities Лайла Гольдштейна, Китай, ймовірно, спостерігав за тим, як Київ отримував від Заходу тисячі переносних зенітно-ракетних комплексів Stinger та Javelin, та аналізував, які наслідки будуть у разі, якщо Тайвань наростить запаси таких озброєнь.
Вивчення російського досвіду може переконати Китай у тому, що він спроможний перемогти у гіпотетичному конфлікті, вважають експерти, з якими поговорила NYT. Як пише газета, офіційний військовий бюджет КНР становить $225 млрд — це майже втричі більше, ніж в росії. Разом з тим, величезні виробничі та технологічні потужності Китаю дозволяють виробляти велику кількість безпілотників та іншої зброї, якої не вистачає російським військам, зазначає NYT.
Багато держав по всьому світу почали «здобувати уроки» з війни в Україні і почали переглядати підхід до організації своїх збройних сил, писало в середині лютого агентство Bloomberg. Наприклад, деякі країни усвідомили, що необхідно нарощувати кількість снарядів, розширювати військові виробництва, модернізувати техніку і збільшувати витрати на оборону.
Агентство також зазначало, що, наприклад, Китай напередодні можливої війни з Тайванем також вивчає російський досвід застосування дронів та засобів радіоелектронної боротьби.
Український Дощ писав раніше, що США розглядають альтернативи ATACMS для розширення радіусу ударів ЗСУ - генерал Міллі.