Китай без H&M і Nike: конфлікт країни із брендами

Китай без H&M і Nike: конфлікт країни із брендами

У Китаї оголосили бойкот продукції низки світових брендів, звинувативши їх у втручанні у внутрішні справи країни.

Китай продовжує сваритися із Заходом, тепер протистояння дійшло до популярних у всьому світі брендів одягу. Наприкінці березня країни ЄС та США обмінялися з Китаєм взаємними санкціями. Все через ситуацію з уйгурами в Сіньцзян-Уйгурському автономному районі Китаю. На Заході вважають, що фактично Китай побудував у регіоні масовий концтабір. Китай всіляко спростовує будь-які порушення прав людини. А страждатимуть тепер бренди.
 
 
Геноцид уйгурів
 
США в січні 2021 року офіційно оголосили дії Китаю щодо уйгурів у Сіньцзян-Уйгурському автономному районі геноцидом і злочинами проти людяності.
 
Влада КНР впровадила тотальну систему контролю за жителями регіону, а також відправила багатьох з них у табори. Мусульман-уйгурів, за непідтвердженими даними, можуть відправити в табори за будь-який побутовий прояв релігійності, а також через те, що у них є родичі за кордоном чи закордонний паспорт.
 
Офіційний Пекін виправдовує свої дії профілактикою ісламського тероризму і екстремізму, а табори називає місцями для "професійної підготовки".
 
У Сіньцзян-Уйгурському автономному районі за мільйонами людей організоване постійне відеоспостереження, а їхній соціальний стан і доля залежать від балів, нарахованих у системі "соціального кредиту". Як підсумовує Human Rights Watch, репресій такого масштабу в Китаї не траплялося з часів Культурної революції, коли під час чисток постраждало до 100 мільйонів осіб.
 
 
Довідково:

Уйгури є корінним народом тюркського Східного Туркестану. Це сформувалася середньовічна народність, яка має свою мову, культура та традиції. Середньоазіатські народи називають уйгурів кашгарцамі, китайці - чантоу, монголи - Хотон. Протягом довгого часу країна, яку утворили племена уйгурів, називалася Уйгурстан або Уйгурістан, могул, Кашгарії, Мала Бухара і Східна Татарія.


У Китаї уйгури є другим найбільшим тюркським мусульманським народом. Вони населяють основні території північного заходу КНР, прикордонні райони Киргизії і Казахстану. У Туреччині існує велика діаспора уйгурів. Є такі громади і в ОАЕ, Пакистані, Бельгії, Німеччини, Великобританії, Нідерландах, Канаді, Швеції, Росії, Австралії та Японії. Уйгурские громади утворюють традиційні самоорганізації, складові один або кілька кварталів у місті під назвою Маллей. На чолі стоять старшини жігіт-беші, яких народ вибирає сам. Зазвичай такі громади є членами уйгурських громадських організацій, об'єднаних у Всесвітній уйгурський конгрес.

 
Примусова бавовна
 
Ще в березні 2020 року Австралійський інститут стратегічної політики (ASPI) опублікував доповідь про використання примусової праці уйгурів для виробництва бавовни.
 
У ній повідомлялося, що влада Китаю примушує уйгурів працювати на фабриках, пов'язаних з 83 всесвітньо відомими брендами, серед яких виявилися Adidas, Amazon, Apple, ASUS, BMW, Bosch, Calvin Klein, Google, H&M, Huawei, Nokia, Lenovo, Meizu, Tommy Hilfiger, Volkswagen, Xiaomi, Zara та ін.
 
У доповіді стверджується, що з 2017 по 2019 рік не менше 80 тисяч уйгурів вивезли із Сіньцзян-Уйгурського автономного району в дев'ять інших провінцій Китаю і примусили працювати за контрактами на 27 фабриках.
 
"Уйгурам дуже складно відмовитися від робочих контрактів, так як вони пов'язані з репресивним апаратом і системою політичної обробки як всередині, так і за межами Сіньцзяну", - ідеться в доповіді.
 
Інститут закликав компанії перевіряти, звідки вони отримують свою продукцію і чи не порушуються при виробництві права людини.
 
 
Китай б'є доларом
 
Після цього низка компаній, зокрема H&M, висловили стурбованість із приводу використання примусової праці уйгурів при виробництві бавовни і заявили, що відмовляться купувати бавовну із Сіньцзяну.
 
У Китаї згадали про цю історію тільки через рік і зараз оголосили бойкот продукції H&M, Nike і низки інших міжнародних брендів, звинувативши їх у втручанні у внутрішні справи країни через заяви про використання рабської праці на плантаціях бавовни в Сіньцзян-Уйгурському автономному регіоні.
 
 
На думку західних аналітиків, така кампанія могла бути запущена китайською владою через санкції ЄС, введені у зв'язку з переслідуванням уйгурів.
 
У газеті Женьмінь Жибао, яку видає Комуністична партія Китаю, вийшла редакційна стаття, присвячена бойкоту, у якому, крім іншого, ішлося про "право китайських громадян засуджувати образливі висловлювання західних компаній". Державне агентство Сіньхуа у своїй публікації заявило, що H&M "зачіпила інтереси китайського народу і при цьому намагається заробити гроші на ньому".
 
За даними Bloomberg, власники торгових площ у Китаї закрили щонайменше шість магазинів бренду H&M у містах Урумчі, Іньчуань, Чанчунь і Ляньюнган. Китайські ЗМІ повідомили про ще більшу кількість закритих магазинів і опублікували фото, на яких зображено, як вивіски H&M знімають. 
 
Крім того, магазини H&M зникли з карт Apple Maps і Baidu Maps у Китаї.
 
Закриття магазинів загрожує бізнесу H&M, оскільки Китай - це четвертий за величиною ринок для ритейлера після Німеччини, США і Британії. У 2020 році на КНР припало 5,2% продажів компанії.
 
Показово, що H&M оголосила про плани розірвати відносини з постачальниками бавовни із Сіньцзяну ще у вересні 2020 року, але цю заяву переклали китайською і поширили в місцевій соцмережі Weibo тільки на цьому тижні. Після цього тема увійшла в топ-50 найбільш обговорюваних у цій соцмережі.
 
У тренди китайських соцмереж також потрапили компанії Nike і Uniqlo, які зробили аналогічні заяви про примусову працю під час виробництва бавовни в Сіньцзяні.
 
 
Зараз на Alibaba більше не доступний офіційний магазин Uniqlo. Крім того, багато власників магазинів почали позбавлятися продукції Nike.
 
Список брендів, яким оголошують бойкот, на цей час стає вірусним у китайських соціальних мережах. Очікується, що такі компанії, як GAP, Zara, Adidas та ін., зіткнуться з аналогічними наслідками.
Теги
Схожi
Президент Чехії заявив, що буде пересуватися в інвалідному кріслі
Світ
Президент Чехії заявив, що буде пересуватися в інвалідному кріслі
Мілош Земан заявив, що буде користуватися візком і під час офіційних державних заходів...
У Білому домі прокоментували заяву Зеленського стосовно НАТО
Світ
У Білому домі прокоментували заяву Зеленського стосовно НАТО
Україна давно прагне членства в НАТО, відзначила Псакі. Українська сторона піднімає це питання під час офіційних переговорів вже декілька років...
Друг Путіна мільярдер Ротенберг розкрив свої туристичні активи в Криму
Світ
Друг Путіна мільярдер Ротенберг розкрив свої туристичні активи в Криму
Аркадій Ротенберг — російський мільярдер, який з 2014 року перебуває під санкціями США, та друг президента Росії Володимира Путіна є власником чотирьох санаторіїв і готелю в окупованому Криму...
У бразильському Енкантаду будують статую Ісуса Христа, вищу за памʼятник у Ріо
Світ
У бразильському Енкантаду будують статую Ісуса Христа, вищу за памʼятник у Ріо
У Бразилії в місті Енкантада, що на півдні країни, будують нову статую Ісуса Христа. Вона буде вищою за знамениту статую Христа-Спасителя в Ріо-де-Жанейро - 43 метри проти 38...
В Америці поліцейський знову застрелив афроамериканця
Світ
В Америці поліцейський знову застрелив афроамериканця
Мешканців Міннесоти, які вийшли на мітинг, розігнали сльозогінним газом...