Католики всього світу відзначають Великдень: Христос воскрес!

Католицький Великдень 2023 року відзначається на один тиждень раніше, ніж православний, – 9 квітня. Дата Світлого Христового Воскресіння у християн східного й західного обрядов обчислюється по-різному, тому випадає на різні дні.
Великдень 2023 року для християн західного обряду припадає на 9 квітня. На відміну від православної церкви, для католиків Великий піст розпочався 22 лютого та закінчився 8 квітня. За ці 48 днів віруючі мають очистити як фізично, так і духовно. Важливо не лише обмежувати себе в їжі, а й позбавитися негативних думок.
Традиції святкування Великодня в католиків також мають свої особливості. Докладніше про них – далі в матеріалі.
Чому католицький та православний Великдень відзначається в різні дні
325 року перший Вселенський собор у Нікеї ухвалив відзначати велике свято, присвячене Воскресінню Сина Божого Ісуса Христа, у першу неділю після весняного рівнодення та повного місяця. Тому Великдень є перехідним християнським святом.
У 16 столітті католицька церква перейшла на григоріанський календар, а православні продовжили використовувати юліанський. Тому різниця в датах святкування Великодня в східної та західної церков може складати понад місяць.
Як відзначається Великдень у католиків
Великий піст, присвячений підготовці до Великодня, у католиків не такий суворий, як у православних: він триває не так довго і допускає в деякі дні вживання молочних продуктів.
У суботу перед святом костели здійснюють ритуал благословення вогню та води, а також запалюють пасхальну свічку.
На Великдень піст завершується і після відвідування меси люди збираються за сімейним сніданком. До столу подають святкові страви з м'яса, фарбовані та шоколадні яйця, здобну випічку.
У західних країнах одним із символом Світлого Христового Воскресіння є Великодній кролик, який приносить дітям крашанки. Саме свято католики відзначають упродовж тижня.
Що не можна робити на католицький Великдень
На Великдень заборонено займатися важкою працею, працювати по дому, займатися рукоділлям. Категорично не можна злитися, лаятись і лихословити.
Також поганою прикметою вважається нудьгувати і залишатися вдома у велике світле свято.
Великдень у православних християн у 2023 році відзначається 16 квітня.
Наагадаємо, уперше зі свого обрання у 2013 році Папа Франциск не взяв участі у Хресній ході, що відбулася в Римі напередодні головного християнського свята - Великодня, який католики цього року відзначають 9 квітня. Понтифік стежив за службою, що проходила просто неба, зі своєї резиденції у Ватикані.
За словами офіційного представника Маттео Бруна, він, як і раніше, буде присутній на святкуванні Страстей Господніх у базиліці Святого Петра у Ватикані.
Відомо, що температура в Римі в п'ятницю ввечері була близько 10°C. Останніми днями в столиці настало похолодання, а за містом напередодні випав сніг. Папу Франциска лише минулими вихідними виписали з лікарні, де він перебував із бронхітом.
Після виписки Ватикан повідомив, що понтифік братиме участь у всіх заходах Страсного тижня, включно з традиційною великодньою недільною месою на площі Святого Петра.
Пряма траансляція із Ватікана Святої Меси тут.
Український Дощ писав раніше, що президент Зеленський узяв участь в іфтарі – мусульманській вечірній трапезі в Рамадан і заявив, що ця традиція стане в Україні щорічною.