[]

Історія в нюансах: любовні пристрасті поета, політика і гетьмана-мецената Івана Мазепи

Історія в нюансах: любовні пристрасті поета, політика і гетьмана-мецената Івана Мазепи

Цієї осені виповнилося 312 років від дня смерті український військового, політичного і державного діяча, гетьмана Війська Запорозького Івана Мазепи. Гетьман помер в еміграції у вересні 1709 року і був похований у монастирі румунського міста Галац. Звідти прах поета, політика і мецената згодом привезли до України.

У біографії цього славного гетьмана війська Запорозького, який став героєм для українських патріотів і зрадником для Росії, багато незвіданих сторінок. Наприклад досі невідома точна дата народження Мазепи, а  серед усіх зображень гетьмана досі не знайшли автентичне до його реальної зовнішності.

Іван Мазепа був дуже талановитою людиною: здібним воєначальником, мудрим правителем, вмілим переговірником та щедрим меценатом. Він грав на бандурі, знав кілька мов, писав вірші й пісні.

Але найтаємничішим талантом українського вождя було зваблення і закохування в себе жінок. Він подобався жінкам і мав славу великого підкорювача сердець.

Історик, доктор історчиних Юрій Шаповал розповідає, що у молодості, ще під час служби у польського короля Яна Казимира, Мазепа спокусив молоду дружину одного польського аристократа на прізвище Фальбовський. Вона надсилала Мазепі листи, де запрошувала гетьмана в гості, коли її чоловіка не було вдома. А Мазепа у відповідь надсилав листа, де повідомляв, що виїжджає до неї негайно.

Однак, під час чергового листування коханців сталось не так, як гадалось. Аристократ Фальбовський дізнався про любовні зв’язки дружини і вирішив спіймати Мазепу на гарячому, написавши лист нібито від імені дружини. Він чекав майбутнього гетьмана на дорозі, а коли побачив, зупинив коня і показав йому листа до своєї дружини.

"Та я вперше їду", - сказав на це Мазепа. "Чи багато разів, - запитав Фальбовський у свого слуги, - був цей пан без мене?" Слуга відповів: "Скільки у мене волосся на голові".

Ну, а закінчилося все так: велів аристократ роздягнути догола і прив'язати Івана Мазепу на його ж коня обличчям до хвоста, потім кілька разів вистрілити у коня над вухами.

Ще один цікавий "любовний" епізод з біографії Мазепи пов’язаний із багатою вдовою. За словами історика, гетьман переконав бідолашну у своєму щирому коханні до неї і одружився на дамі зі статком. Вона, звісно ж, невдовзі померла і залишила свій великий спадок Мазепі, так він і став одним із найбагатших поміщиків України того часу.

Найбільш відома любовна історія Мазепи сталася напередодні переходу України на бік шведського короля Карла ХІІ. Саме тоді він закохався в дочку Василя Кочубея Мотрю.

Ці події навіть описані в романі Богдана Лепкого "Мазепа" та у відомій поемі Олександра Пушкіна "Полтава". Ось яким постає в ній Мазепа:

Он стар. Он удручен годами,

Войной, заботами, трудами:

Но чувства в нем кипят и вновь

Мазепа ведает любовь.

Проте, зазначає Юрій Шаповал, батьки не дали згоди на шлюб Мотрі з гетьманом,  через велику різницю у віці. Їй - 16, а йому - 60.  Існує легенда, що після відмови батьків видати Мотрю за нього, Мазепа  викрав її , а потім повернув із словами: "Не тільки дочку твою силою може взяти гетьман, а й дружину твою відняти може".

Через особисту образу і помсту за доньку Кочубей здав "самостійницькі" плани Мазепи Петру І і як доказ додав, листи Мазепи до своєї дочки. Ці листи і досі є в московських архівах:

 "Моя сердечна кохана Мотронько! Поклін мій віддаю Ваша Милість, моє серденько, а при поклоні посилаю Вашій Милості гостинця — книжечку і обручик діямантовий... За тим цілую уста коралевії, ручки біленькії і всі члонки тільця біленького, моя любенько кохана!"

Але Кочубею не повірили і стратили за донос. Проте, роман Мазепи і Мотрі так і не переріс в офіційний шлюб. Мотря одружилася із генеральним суддею Чуйкевичем, а потім разом з ним була вислана до Сибіру. В той же час Мазепа зазнав фіаско у своєму прагненні політично "переграти" московського царя Петра І.

Український Дощ писав раніше про Київську та інші митрополії на теренах України до 1686 року - до Московського патріархату.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house2.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Знищення російською імперією Запорозької січі
Історія
Знищення російською імперією Запорозької січі
3 серпня 1775 року російська імператриця Катерина II видала маніфест, яким оголосила про ліквідацію Запорозької січі...
105 років тому було ухвалено II Універсал Центральної Ради: росія визнала право України на автономію
Історія
105 років тому було ухвалено II Універсал Центральної Ради: росія визнала право України на автономію
16 липня 1917 року на відкритому засіданні Центральної Ради Володимир Винниченко урочисто виголосив ІІ Універсал...
Декларація незалежності США: з днем народження, Америко!
Історія
Декларація незалежності США: з днем народження, Америко!
4 липня 1776 року у Філадельфії Другий континентальний конгрес прийняв Декларацію незалежності Сполучених Штатів Америки від Великої Британії і її короля...
Життя і смерть Леді Ді – все, що потрібно знати про принцесу Уельську
Історія
Життя і смерть Леді Ді – все, що потрібно знати про принцесу Уельську
1 липня 1961 року у Сандрінгемі народилася Діана Френсіс Спенсер. Їй не судилося стати королевою Британії, але вона стала «королевою людських сердець»...
25 років тому були підписані так звані «Великі угоди» між Україною і росією
Історія
25 років тому були підписані так звані «Великі угоди» між Україною і росією
31 травня 1997 року підписано «Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією»...