[]

Інтуїтивне харчування: що це і кому воно підходить

Інтуїтивне харчування: що це і кому воно підходить

В інтуїтивному харчуванні немає заборонених продуктів, контролювати грань між голодом і насиченням людина має сама. До чого це може призвести – пояснив дієтолог.

Суть інтуїтивного харчування – слухати свій організм, даючи йому ті продукти, які він вимагає, не брати до уваги калорії, а їсти, щойно зголоднієте, але в міру.

Інтуїтивне харчування підходить тільки тим, хто давно тримає однакову вагу і активний фізично.

Чому для більшості людей складно відчути межу між голодом і насиченням, до яких проблем може призвести інтуїтивне харчування і чи можна харчуватися за такою схемою без шкоди для здоров'я – допоміг розібратися лікар-дієтолог, лікар спортивної медицини та алерголог, засновник Дієт-центру здорового харчування лікаря Куща Олександр Кущ.

Олександр Кущ

 

Чому людям складно харчуватися інтуїтивно

Прихильники інтуїтивного харчування посилаються на природну інтуїцію живого організму, мовляв, ми так харчуємося з народження: захотіла дитина їсти – поплакала, отримала потрібну кількість їжі – замовкла. Або тварина: голод змушує, наприклад, лева шукати здобич, зловити її і з'їсти стільки, скільки йому треба.

Але в дорослої сучасної людини цей принцип не працює.

Тому що еволюція тут пішла людству не на користь, а інтуїція в харчовій поведінці може бути порушеною або взагалі не спрацьовувати. І ось чому. Центрами регуляції насичення та апетиту в людини керує головний мозок, тобто його відділ – гіпоталамус.

Просто кажучи, гіпоталамус отримує сигнали про те, скільки в організмі запасів жиру – у здоровому організмі виробляється гормон лептин, який контролює кількість цих жирових запасів. Якщо їх багато, то йде сигнал у мозок, і людина починає їсти менше.

І в чому ж складність контролювати харчову поведінку?

На жаль, сучасне життя повне чинників, які змінюють нашу харчову поведінку не на краще. Наприклад, постійні стреси, які багато хто з нас звик заїдати калорійною шкідливою їжею. Також куріння, алкоголь, вживання яких прямо пов'язане з тим, що людина безконтрольно їсть більше шкідливої калорійної їжі.

В результаті лептин свої функції виконує, сигнал у гіпоталамус про те, що в організмі вже надлишок жирів, іде. Але людина продовжує харчуватися згідно з закріпленою звичкою, і, відповідно, лептину виробляється все більше і більше.

Чутливість гіпоталамусу до лептину знижується, виробляється лептинрезистентність, тобто стан, коли мозок перестає реагувати на сигнали про насичення. Людина продовжує їсти все, що їй хочеться, набираючи зайву вагу, запаси жиру в організмі ростуть – а між іншим, від кількості жирової тканини залежить дуже багато.

Чим важлива жирова тканина для людини?

Лептин як гормон жирової тканини узяли до уваги лише кілька десятків років тому – жирову тканину ВООЗ визнала повноцінним ендокринним органом. Раніше ставлення до неї було інше: зайву жирову тканину, яка накопичилася внаслідок неправильного харчування, часто видаляли за допомогою пластичної хірургії.

Інтуїтивне харчування підходить тільки тим, хто давно тримає однакову вагу і активний фізично

Тепер до ролі жирової тканини і гормону лептину (а також інсуліну та інших важливих для повноцінного функціонування організму і харчової поведінки гормонів) медицина ставиться більш серйозно. І коли один з компонентів цієї системи дає збій, спрацьовує принцип доміно: "падає" один гормон – іде розлад у всій системі.

Тобто покладатися на інтуїцію в харчуванні взагалі не варто?

Людина, коли голодна, може не їсти, і навпаки – коли сита, може продовжувати їсти. І орієнтуватися на природу тут некоректно.

Візьміть ведмедів, у яких унікальна харчова поведінка, продиктована природою. Перед сплячкою у них пропадає відчуття насичення, вони з'їдають від 20 до 30 тисяч калорій на день, наїдають масу для зимівлі.

Людину з ожирінням можна порівняти з ведмедем – почуття насичення у таких людей вимикається. І щоб схуднути або утримати ту масу тіла, яку ви хочете, навпаки, потрібно дотримуватися певного режиму харчування, стежити за калорійністю раціону, виключити фастфуд, швидкі вуглеводи. І це вельми непросто зробити завдяки самому лише вольовим зусиллям.

Голодна людина може не їсти, і навпаки – будучи ситою, продовжувати їсти

Чому важко схуднути й утримати вагу?

Більшість людей, які не можуть самі налагодити своє харчування, скоригувати свою вагу, це заручники перемінного раціону. Інтуїтивно харчуватися такі люди просто не зможуть. Насправді все просто і складно водночас: є надходження енергії, є її витрата.

Надходження – це їжа, витрата – вся наша активність протягом дня плюс енергія, що йде на перетравлювання їжі. І тут працює закон термодинаміки: їси більше, ніж витрачаєш, – набираєш вагу; їси менше – худнеш, їси і витрачаєш однаково – втримуєш вагу.

Знову ж і тут потрібен мінімальний режим: не витрачати занадто багато енергії, не голодувати, інакше організм піде в стрес. Тоді метаболізм просто сповільнюється. Так от, людина, яка вирішує почати харчуватися більш здоровою їжею, привести себе в форму, схуднути й утримати вагу, приходить до дієтолога.

Або не приходить, але починає їсти менш калорійну їжу, виключає фастфуд і солодощі, алкоголь, тримається дні три або навіть тиждень... до першого корпоративу або вихідного дня. А потім знову алкоголь, закуски, снеки, шашлики із жирної свинини, хот-доги тощо.

Тобто ефекту від такого режиму харчування немає?

Потім людину мучить совість, вона починає налягати на кефір і яблука, тобто ці "ваги" хитнулися в інший бік. Таке різке обмеження в харчуванні провокує сильне почуття голоду, підвищує кислотність, і людина знову зривається на смажену картоплю, бургери, ковбасу.

Якщо ви постійно стрибаєте із жирної їжі на смузі та салати, то ефекту схуднення від такого харчування не буде

Те саме відбувається з фізичною активністю: то "кач" у спортзалі й крепатура м'язів після сильного навантаження, то два тижні простій без тренувань, і знову по колу. Це і є перемінний раціон. Якщо взяти калорійність харчування такої людини за місяць, то начебто вона в середньому і в нормі, але організм постійно перебуває у стресовому стані, і потрібного ефекту немає.

Кому підходить інтуїтивне харчування?

В ідеалі інтуїтивне харчування було б прекрасним форматом, якби людина постійно могла не переїдати, тримати баланс білків, жирів і повільних вуглеводів у раціоні, постійно їсти овочі й правильно поєднувати продукти. І мова не про дієти, оскільки дієта – це різке обмеження якихось продуктів, що шкідливо для організму.

Якщо ви хочете привести себе в форму, скинути зайві кілограми і не поправлятися, то пам'ятайте: це працює за принципом "вода камінь точить". Тобто регулярні фізичні навантаження плюс збалансоване харчування (і його режим).

Овощи и фрукты - технические понятия, а ягода понятие ботаническое |  Огородники

Також коли раціон дібраний правильно, людина вже кілька років в одній вазі і, як уже сказано, фізично активна. Тоді можна дослухатися своєї інтуїції і з'їсти більше жирної їжі або "згрішити" – поласувати морозивом, не боячись зірватися в обжерливість чи заїдання стресу, не зашкодивши здоров'ю. Але для людей, які не звикли харчуватися раціонально, інтуїтивне харчування не підходить.

[]
Теги
Схожi
До уваги кулінарів: п'ять продуктів, які категорично не можна заморожувати
Здоров'я
До уваги кулінарів: п'ять продуктів, які категорично не можна заморожувати
Редакція FoodOboz вибрала для вас перелік з 5 продуктів, які не можна заморожувати, інакше вони стануть абсолютно некорисними ...
Instagram завдає шкоди психіці підлітків, особливо дівчат
Здоров'я
Instagram завдає шкоди психіці підлітків, особливо дівчат
Результати цього дослідження приховали від громадськості...
Названий найкорисніший спорт для жінок
Здоров'я
Названий найкорисніший спорт для жінок
Ідеальний вид спорту для жіночого організму зміцнює і розвиває м'язи, суглоби і сухожилля...
Чого не варто їсти перед вакцинацією, - поради лікаря
Здоров'я
Чого не варто їсти перед вакцинацією, - поради лікаря
Певних правил лікар радить дотримуватися хоча б протягом двох тижнів після вакцинації, поки формується первинна імунна відповідь....
Дієтологи назвали найшкідливіші звички тих, хто худне
Здоров'я
Дієтологи назвали найшкідливіші звички тих, хто худне
Люди, які хочуть схуднути, часто припускаються помилок в харчуванні...