[]

I Універсал Центральної Ради

I Універсал Центральної Ради

23 червня 1917 року сталася важлива історична подія: Україна вперше більш ніж за 300 років (від часів Переяславської ради та розподілу України угодою про «Вічний мир» між Московією і Р. Посполитою), перестала бути об'єктом і стала суб'єктом. Вона не бажала більше називатися принизливим словом Малоросія і заявила про свої права - Центральна Рада прийняла та виголосила на II Всеукраїнському військовому з'їзді I Універсал до українського народу, у якому вимагалося надати Україні автономію в складі Росії. Постановлялось обрати Всенародні Українські Збори, а Центральна Рада, яка перебирала на себе державні функції, проголошувалася виразником усенародної волі.

Після повалення самодержавства в Петрограді, 20 березня 1917 року в Києві було завершено створення Української Центральної Ради — широкопредставницького громадського органу, сформованого з представників українських партій, наукових, освітніх, кооперативних та студентських організацій. Її головою було заочно обрано 51-річного професора історії Михайла Грушевського, лідера Товариства українських поступовців. Всеукраїнський національний конгрес, скликаний 19-21 квітня, перетворив Центральну Раду з київської на загальноукраїнську організацію.

21 квітня було сформовано Комітет — виконавчий орган Центральної Ради, до якого увійшло 20 осіб, основним завданням якого, як і Центральної Ради загалом, було здобуття Україною національно-територіальної автономії. Наприкінці травня до Петрограда відбула делегація на чолі із заступником голови Центральної Ради Володимиром Винниченком. Її головної метою було домогтися від Тимчасового уряду Росії висловлення офіційної згоди щодо надання Україні автономії.

Отримавши відмову, 23 червня 1917 року Центральна Рада прийняла I Універсал до українського народу, який було виголошено в останній день роботи II Всеукраїнського військового з'їзду. У ньому вимагалося надати Україні автономію в рамках демократичної та федеративної Росії, постановлялося обрати "вселюдним, рівним, прямим і тайним голосуванням — Всенародні Українські Збори (Сойм)", а Центральна Рада, яка перебирала на себе державні функції, визначалася виразником усенародної волі.

фото: Офіційний текст І Універсалу, надрукований в друкарні Української Центральної Ради та розданий учасникам ІІ Всеукраїнського військового з'їзду

Проголошення I Універсалу спонукало Тимчасовий уряд закликати українців "не йти шляхом роздроблення Росії" та відрядити до Києва делегацію у складі І. Церетелі, М. Некрасова, О. Керенського та М. Терещенка. В результаті проведених переговорів, ключову роль у яких з українського боку відіграв Володимир Винниченко, а з російського — Іраклій Церетелі, було досягнуто певної згоди. Представники Росії пообіцяли проголосити визнання Тимчасовим урядом права України на автономію, а Генерального секретаріату (уряду) її крайовим органом влади. Натомість Центральна Рада у свою чергу погодилась на те, що остаточно питання про форму автономії буде вирішено Всеросійськими Установчими зборами, та визнала, що Україна не претендує на повну державну незалежність.

фото: Проголошення І Універсалу УНР. У центрі — голова Центральної Ради Михайло Грушевський

 

Тимчасовий уряд Росії почав давити, "торгуватися". вимагати, залякувати і домігся правок і узгодження II Універсалу, в якому визнавалося право України на автономію, а УЦР та Генеральний секретаріат — органами державної влади в Україні. Натомість, УЦР змушена була погодитися на те, що остаточно питання про форму автономії буде вирішено Всеросійськими Установчими зборами та визнати, що Україна не претендує на повну державну незалежність.

Досягнуті домовленості були сформульовані у ІІ Універсалі, виголошеному 16 липня 1917 року головою Генерального секретаріату Володимиром Винниченком на урочистому засіданні Центральної Ради.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house2.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Археологи знайшли підтвердження існування амазонок
Історія
Археологи знайшли підтвердження існування амазонок
Деякі скелети свідчать про те, що жінки активно користувалися луком і стрілами....
3 березня 1861 року відбулося скасування рабства: цар відмінив кріпацтво
Історія
3 березня 1861 року відбулося скасування рабства: цар відмінив кріпацтво
Кріпацтво було відоме ще з часів Київської Русі, де холопи обробляли князівську чи державну землю і не мали права залишати її собі...
Держархів опублікував особову справу Бандери, яку завела польська поліція під час його першого арешту
Історія
Держархів опублікував особову справу Бандери, яку завела польська поліція під час його першого арешту
Державний архів Івано-Франківської області розпочав публікацію своїх особливо цінних документів на вебсайті у цифровому форматі...
В Бельгії знайшли реліквію зі стародавнього римського міста Помпеї
Історія
В Бельгії знайшли реліквію зі стародавнього римського міста Помпеї
На мармуровій дошці зображені рельєфи, що зображують землетрус, що стався в Помпеях 62 року до нашої ери...
В Амазонії знайшли стародавнє місто, яке змінює уявлення про історію
Історія
В Амазонії знайшли стародавнє місто, яке змінює уявлення про історію
У джунглях Амазонії знайшли величезне стародавнє місто, яке протягом тисяч років ховалося у пишній місцевій рослинності...