Хаос, беззаконня, повна безпорадність: підсумки перших днів мобілізації у рф

Хаос, беззаконня, повна безпорадність: підсумки перших днів мобілізації у рф

Майже тиждень в країні-агресорі триває мобілізація. Названа путіним «частковою», вона по суті такою не є і має хаотичний характер. По всій російській федерації, насамперед у сільській місцевості та національних республіках, повістки вручають чоловікам, які ніколи не служили в армії, мають більше чотирьох дітей, а також чоловікам старше 60 років. Французьке радіо RFI поговорило з юристами та правозахисниками з рф про перші підсумки цієї безпрецедентної для сучасної російської історії кампанії.

Перші свідчення про те, як проходить у росії так звана «часткова мобілізація», виглядають кумедно. Повістки приносять ночами, їх отримують люди, які ніколи не служили в армії або не можуть бути призвані на військову службу за віком чи станом здоров'я. У мережі з'являються відео п'яних та дезорієнтованих мобілізованих чоловіків. Масштаби та організація призову в національних республіках, насамперед у Бурятії та Якутії, свідчать про численні та грубі порушення. У ЗМІ широко розійшлася історія 38-річного батька п'ятьох дітей Олександра Доржієва з Улан-Уде (про неї написали BBC та Republic). Пізно ввечері 21 вересня повістку йому намагалися вручити одразу кілька людей. Відправки на фронт чоловікові вдалося уникнути завдяки тому, що його дружина Яніна Німаєва виклала до мережі звернення до голови Бурятії Олексія Циденова.

Розсилка повісток і збирання людей мають хаотичний характер, який не має жодної логіки, а головне — не збігаються з тими словами, які були сказані російським диктатором та його міністром оборони у момент оголошення мобілізації 21 вересня. 

24 вересня «Нова газета. Європа» повідомила, що у селі Тюменево Кемеровської області рф забрали всіх чоловіків – 59 осіб. У місті Краснослобідськ під Волгоградом мобілізували 63-річного чоловіка з діабетом та ішемією головного мозку. Пенсіонера відправили на збірний пункт, не вислуховуючи аргументи з приводу віку та стану здоров'я. Дзвінки до приймальні партії «Єдина Росія» чоловікові не допомогли. Однак після публікації його історії у ЗМІ чоловіка відпустили додому. У Краснодарському краї мобілізували 59-річного майстра заводу. Чоловік ніколи не служив і не має бойового досвіду. При цьому він страждає на гіпертонію, хронічну серцеву недостатність і аденому передміхурової залози.

У громадян рф раптом почала прокидатися національна самосвідомість

У Бурятії ніч на 22 вересня вже назвали «судною» або «варфоломієвою».

"Нам віддали усний наказ піднімати мобілізованих з ліжок, саджати їх у машини і одразу привозити до військкомату", - сказала в інтерв'ю виданню "Люди Байкалу" співробітниця однієї з районних адміністрацій республіки.

Правозахисники з фонду «Вільна Бурятія», які раніше допомагали військовослужбовцям розривати контракти з міноборони рф, отримали інформацію про три з лишком тисячі розданих повісток. Їх розносили вночі та рано вранці.

У Якутії голова Конгресу Саха опублікував звернення до президента рф з проханням надати броню громадянам республіки, зайнятим на традиційних галузях виробництва, а також представникам корінних нечисленних народів півночі.

Заклик чоловіків з-поміж національних меншин неминуче викличе відцентрові настрої, вважає російська правозахисниця Марина Литвинович.

«Вони кажуть: «Чому ми, а не росіяни?» "Чому ми йдемо воювати незрозуміло за що?". Вони зараз виступатимуть проти федерального центру, проти Москви, проти росії, проти росіян. Відцентрові тенденції можуть посилитися саме за рахунок мобілізації, яка нині торкається національних регіонів. У людей починає прокидатися національна самосвідомість. Це дуже важливий момент», - каже Литвинович.

Громадяни рф навчаться чинити опір

Російська юристка і правознавиця, ректорка Вільного університету Олена Лук'янова нагадує, що, з точки зору закону, для проведення мобілізації необхідний військовий стан, який у росії так і не був запроваджений:

"У Конституції РФ записано, що військовий контингент росії не може бути використаний за межами росії за жодних обставин, за винятком випадків, описаних у спеціальному законі, який так і називається «про використання Збройних Сил російської федерації за межами території російської федерації». Наразі немає воєнного стану. Решта — напад на росію, відображення вторгнення чи оголошення мобілізації в умовах надзвичайних ситуацій, стихійних лих, коли потрібна допомога армії. У нас ніякого військового стану не оголошено, ніхто на росію не напав, жодних надзвичайних ситуацій немає. Але в країні диктатура і закон не дотримується".

Крім того, наголошує Олена Лук'янова, для мобілізації мають бути чітко визначені умови.

«Хто, скільки, якого віку, які потрібні військові спеціальності. Цього всього також немає», - резюмує юристка.

Сьогодні, за її словами, адвокати намагаються «винайти ситуацію, яка буде найменш небезпечною з погляду переслідування держави». При цьому Олена Лук'янова не сумнівається, що найближчим часом буде винайдено нові способи захисту тих, хто відмовляється брати участь у цій війні:

«Я бачу, як розвивається юридична думка у цьому напрямі. Просто мухою літає. Винаходитимуть способи захисту. Способи опору, способи непокори, способи безпечного оскарження — це не за горами».

Мобілізація XXI століття

Мобілізація оголошена вперше у сучасній історії росії. У XX ст мобілізацію оголошували двічі: російська імперія - 1914 року під час Першої світової війни, СРСР - 1941 року під час Другої світової війни.

"Це безпрецедентний крок з боку держави", - каже історик з рф Микита Петров. «Не позначити границі меж: скільки, кого, коли, на який час — щодо цього сьогоднішній крок російського керівництва не лише безпрецедентний, а й не виправданий з погляду здорового глузду. Весь російський народ став заручником цієї політики», - додає він.

Мобілізація 1941 року була організована дуже легко, пояснює Микита Петров: всі чоловіки, що народилися після 1895 року, змушені були з'явитися у військкомати.

Звісно, у ​​1941 році не було чартерів до Туреччини, а Казахстан, Грузія, Вірменія та Азербайджан входили до складу Радянського Союзу, і їхні громадяни також підлягали призову. Навколо Радянського Союзу було так зване вороже оточення. Радянські громадяни, які думали поїхати за кордон, автоматично ставали зрадниками батьківщини. Радянська людина собі не належала, тому втекти вона могла тільки в ліси. І такі люди були. Вони ховалися від призову, і з ними жорстоко розправлялися, коли знаходили.

Незрілість російського громадянського суспільства

Правозахисниця Марина Литвинович вважає, що мобілізація стала другим — після пандемії — випадком, коли держава порушила негласний договір між населенням і владою, який існував усі роки путінського правління. Вона резюмує його так:

"Ми вас не чіпаємо, ми до вас не ліземо, ми зробимо все без вас. Не треба брати участь ні в чому. У виборах не треба брати участь, не лізьте. Не лізьте в опозицію, не беріть участі в акціях протесту. І ми до вас не лізтимемо. Забезпечуватимемо рівень життя більш менш прийнятний. І навіть закриємо очі на ваші маленькі справи. Коли ви не сплачуєте податки, працюєте неофіційно. А тут держава раптом каже: «Насправді, ви мені потрібні».

Той факт, що багато чоловіків самі приходять у військкомат отримати повістку, не намагаючись відмовлятися, чинити опір чи захищати свої права, правознавець Олена Лук'янова називає незрілістю громадянського суспільства.

«Я не сказала б, що це покірність. Це просто невміння захищати свої права, – каже вона. — Я б назвала це наївністю та громадянською інфантильністю. Дуже шкода, звісно».

Марина Литвинович переконана, що у всьому винна "вивчена" безпорадність:

«Ця покірність вихована постійним відчуттям, що влада існує окремо від людей, — пояснює правозахисниця. — Люди повністю деполітизовані. Ми розмірковуємо про те, як залучити людей до демократії, але люди не знають, що таке демократія. Вони вважають, що це жахливе, погане. Усередині російського суспільства відбувається духовна та моральна катастрофа. І це хвилює мене найбільше».

Український Дощ писав раніше про ознаки путінського провалу: реакція світових лідерів на оголошену в росії мобілізацію.

 

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
ЄС погодив приєднання Хорватії до Шенгенської зони. Болгарія та Румунія отримали відмову
Світ
ЄС погодив приєднання Хорватії до Шенгенської зони. Болгарія та Румунія отримали відмову
Цікаво, що Хорватія входить до Євросоюзу з 2013 року, а Румунія та Болгарія – з 2007 року...
В Ірані стратили першого учасника протестів, що спалахнули по всій країні
Світ
В Ірані стратили першого учасника протестів, що спалахнули по всій країні
Опозиціонера Мохсена Шекарі було повішено після того, як Революційний суд визнав його винним за «ведення війни проти Бога»....
Естонія припиняє мовлення російського «Дождя» слідом за Литвою та Латвією
Світ
Естонія припиняє мовлення російського «Дождя» слідом за Литвою та Латвією
Раніше Латвія анулювала ліцензію телеканалу «Дождь», яка давала йому право на трансляцію у всіх країнах Євросоюзу, США та деяких інших державах...
51-49: Демократична партія США закріпила більшість у американському Сенаті
Світ
51-49: Демократична партія США закріпила більшість у американському Сенаті
Формально партія, в якій перебуває чинний президент Джозеф Байден, забезпечила собі збереження лідерства в Сенаті після проміжних виборів ще в листопаді...
Литва слідом за Латвією припиняє мовлення російського телеканалу «Дождь»
Світ
Литва слідом за Латвією припиняє мовлення російського телеканалу «Дождь»
Ліцензія, яку анулювала Латвія, давала псевдоліберальному телеканалу з рф право поширювати створений контент у країнах Євросоюзу, росії, США та інших країнах...