[]

Гостра лихоманка. Чим небезпечна малярія і чи можна її підхопити поза тропіками?

Гостра лихоманка. Чим небезпечна малярія і чи можна її підхопити поза тропіками?

Малярія - одне з небезпечних захворювань, перед яким людство досі вразливе. Малярія відрізняється досить високою смертністю - так, за оцінками ВООЗ, з 228 млн хворих на малярію померли 405 тисяч осіб. При цьому малярія непогано піддається лікуванню, і навіть існує комплекс профілактичних заходів від неї. Однак дотепер далеко не всі знають, що собою являє дане захворювання і які симптоми йому характерні.

Суть захворювання

Малярія є гострою інфекцією, яка передається через кров. При зараженні нею проявляються періодичні напади лихоманки. Вони з'являються в строгій залежності від циклу розвитку збудника. При його активності спостерігається ураження еритроцитів, анемія, а також збільшення печінки та селезінки.

Збудником такої патології є паразитарні організми, які передаються людині через укуси інфікованих самок комарів певних видів, яких налічується близько 30. Цих комарів навіть називають «переносниками малярії». Варто відзначити, що переносники даного захворювання зазвичай кусають в сутінковий час і на світанку.

Осередки зараження

Щоб бути озброєним проти такої патології, треба знати, де можна зустріти малярію. Як відзначають фахівці, її можна виявити, де завгодно. Особливо великі масиви територій схильні до неї в Азії, Африці, Австралії, Центральній Америці, на Близькому Сході і Карибських островах, а також в Новій Зеландії. Найнебезпечніші з точки зору летальності штами виявляються на Соломонових Островах, в Африці, на Індійському субконтиненті, на Гаїті і т. д.

Якщо у вас в планах є подорож в країну, де існує ризик захворіти на малярію, варто відвідати лікаря і обговорити з ним профілактику. Наприклад, він може запропонувати пропити тижневий курс препаратів.

Симптоми хвороби

У людини зі слабким імунітетом симптоми зараження проявляються через 10-15 днів після укусу. В числі перших ознак буде лихоманка, головний біль і озноб. Причому перші симптоми можуть бути слабо вираженими. І це великий мінус, оскільки  уповільнює діагностику і призводить до втрати часу, який є критично важливим у такій ситуації, адже зволікання стає причиною летального результату.

Лихоманка починається через вивільнення паразитів зі зруйнованих еритроцитів. При цьому цифри на термометрі можуть бути від 40 до 41,7 градусів. Температура піднімається переважно вдень. Далі, вже через кілька годин, вона може різко знизитись до 35-36 градусів. Крім того, це супроводжується рясним виділенням поту. Через підвищення температури тіла починаються проблеми з кровообігом.

Якщо говорити про дітей, то у них при важкій формі малярії буде проявлятися і такий симптом, як важка анемія, недостатність дихання.

У міру розвитку захворювання на тлі відсутності належного лікування відзначається відмова органів, буває, що навіть кількох відразу. У важку форму малярія може розвинутися практично моментально, а якщо не почати лікування з перших симптомів протягом 24 годин - привести хворого до смерті.

Захворюваність безпосередньо залежить від чисельності популяції комарів, а також кількості хворих, які є резервуаром для інфекції. Через активний туризм малярію нерідко виявляють далеко за межами природного проживання комарів-переносників.

Група ризику

Як зазначають медики, ще пару років тому малярія загрожувала половині людства. В групі ризику по зараженню такою гострою лихоманкою знаходяться немовлята і діти у віці до 5 років, вагітні, люди з ВІЛ, мобільні групи населення, які регулярно здійснюють поїздки.

Профілактика хвороби

В числі основних профілактичних заходів, в першу чергу, називають боротьбу з переносниками інфекції. Як правило, мова йде про обробку спеціальними засобами від комарів москітних сіток в пандемічних районах, а також розпорошення подібних засобів із залишковою дією всередині приміщень.

Діагностика 

При наявності підозрілих симптомів, особливо якщо людина перебувала в районах з високим ризиком зараження, треба пройти ряд медичних маніпуляцій. Діагностика малярії полягає в аналізі крові і вивченні мазків на наявність паразитів. Для мазків забирають кров - як венозну, так і капілярну.

Лікування 

При малярії можливе призначення антибіотиків за схемами і в поєднанні, визначеними лікарем. Курс, як правило, стандартний - 7 днів. При важкій формі захворювання терапія буде призначатися індивідуально і, можливо, в трохи більших дозах.

Патологія

Малярія, як і будь-яке інше захворювання, може мати ряд ускладнень через несвоєчасно розпочату терапію. Серед них ураження мозку, набряк легенів, розрив селезінки, судоми, розлади психотичного характеру, коматозні стани. Якщо малярія виявлена вчасно і терапія підібрана грамотно, прогнози пребігу і лікування захворювання цілком оптимістичні.

Вакцинація

Багатьох хвилює питання - чи є вакцина від такого небезпечного захворювання. Сьогодні, як зазначає ВООЗ, тільки одна вакцина продемонструвала здатність знижувати захворюваність, в тому числі самої важкої форми. Вона націлена проти самого смертоносного і найпоширенішого в Африці паразита, здатного переносити малярію. При цьому особливо широкого застосування вона ще не отримала.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house2.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Вчені порівняли якість зволоження організму звичайною водою і молоком
Здоров'я
Вчені порівняли якість зволоження організму звичайною водою і молоком
Вода сприяє швидкому зволоженню організму, однак напої з більшим вмістом цукру, жиру або білка роблять це ще краще...
У вас депресія? Вчені з’ясували, як куріння позначається на психічному здоров’ї
Здоров'я
У вас депресія? Вчені з’ясували, як куріння позначається на психічному здоров’ї
Ізраїльські вчені з Єврейського університету довели, що між курінням та розвитком психічних розладів є тісний зв’язок...
Нове відкриття учених: темп ходьби безпосередньо пов'язаний зі старінням
Здоров'я
Нове відкриття учених: темп ходьби безпосередньо пов'язаний зі старінням
Чому ходьба корисніше за біг і що відбувається в організмі під час прогулянки...
Американські вчені довели, що вейпинг завдає не меншої шкоди, ніж паління цигарок
Здоров'я
Американські вчені довели, що вейпинг завдає не меншої шкоди, ніж паління цигарок
Результати дослідження довели, що використання електронних сигарет значно збільшує ризик розвитку в людини хронічних захворювань легень...
Американські вчені довели, що фізкультура зменшує ризик онкозахворювання до 27%
Здоров'я
Американські вчені довели, що фізкультура зменшує ризик онкозахворювання до 27%