Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний грає ключову роль у війні з росією, уникаючи публічності

Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний грає ключову роль у війні з росією, уникаючи публічності

З самого початку російської інтервенції генерал Залужний відігравав ключову роль у захисті України. «Залужний проявив себе як військовий розум, якого потребувала його країна», — написав голова Об'єднаного комітету начальників штабів армії США генерал Марк Міллі для Time у травні цього року. Але що ми знаємо про бойового генерала?

49-річний Валерій Залужний є наразі одним з найпопулярніших публічних діячів в Україні. Головком ЗСУ став героєм «народної творчості»: численних мемів та жартів в інтернеті. На Заході журналісти називають Залужного «залізним генералом» і включили його до списку найвпливовіших людей 2022 року.

Валерій Залужний уникає публічності та рідко дає інтерв'ю. У вересні в журналі Time вийшов матеріал про головнокомандувача ЗСУ на основі інтерв'ю, яке він дав виданню ще у червні 2022 року. Це стало першим інтерв'ю з початку повномасштабного російського вторгнення.

Прочитавши цю замітку, можна дізнатися, що Залужний, який народився 1973 року в Житомирській області, мріяв стати коміком, але пішов сімейними стопами, вступивши до Одеського командного училища. Його дисертацію було присвячено структурі армії США.

По службових сходах Залужний піднімався разом із новим поколінням українських офіцерів, яке поєднало в собі дуже різні епохи та підходи. Це люди, які виросли в радянській Україні, але прагнули позбутися військових догм СРСР. Йдеться про ригідну систему з наказами, що віддаються на найвищому рівні. Загартований війною на сході України, що триває з 2014 року, Залужний був одним із представників нового покоління українських лідерів, які навчилися бути гнучкими та делегувати рішення командирам на місцях.

При цьому Залужний, як не дивно, поважав та захоплювався російською військовою школою. У своєму кабінеті він тримає збірки робіт нинішнього головнокомандувача ЗС рф Валерія Герасимова, який старший за Залужного на 17 років.

"Я виріс на російській військовій доктрині і досі вважаю, що вся військова наука знаходиться в росії", - говорить Залужний. Герасимова він називає «найрозумнішим із людей». "Мої очікування від нього були величезні", - зазначив головнокомандувач ЗСУ.

Залужний пройшов шлях від голови бригади до командувача військ на східному фронті. Коли у липні 2021 року його запросили очолити ЗСУ, він був приголомшений:

«Я часто оглядався назад і запитував себе: як я вплутався у це?».

Дехто вважав його призначення необачним, але президент Зеленський хотів змін як у цивільній, так і у військовій сфері.

Коли Володимир Зеленський вступив на посаду президента України у 2019 році, війна на сході України тривала вже п'ятий рік, а Залужний мав інформувати нового президента про військові операції та командні структури. Він знав, що Володимир Зеленський не служив в армії та не збирався навчати його тактичним тонкощам ведення війни.

«Йому (Володимиру Зеленському) потрібно розбиратися у військовій справі не більше, ніж у медицині чи будівництві мостів», — каже Залужний.

На його подив, Володимир Зеленський із цим погодився.

"Це виявилося однією з найсильніших сторін Зеленського", - каже колишній помічник міністра оборони України Олексій Мельник.

Президент дозволив своїм генералам командувати «без прямого втручання у військові справи».

Це різко контрастує із повідомленнями про президента рф путіна, який, за деякими даними, особисто керує діями військ росії. Як нещодавно повідомила New York Tilmes, путін не дозволив російським військовим відступити з Херсона, незважаючи на прохання командирів на місцях, і персонально займається стратегічним плануванням війни проти України.

Залужний розглядав повномасштабну російську інтервенцію лише як питання часу

Валерій Залужний був одним із тих українських офіцерів, які розглядали повномасштабний напад росії лише як питання часу. За кілька тижнів після вступу на посаду головнокомандувача ЗСУ він почав здійснювати ключові зміни. Наприклад, дозволив командирам на місцях відкривати вогонь, не чекаючи на відмашку вищого керівництва.

«Нам потрібно було збити їхнє бажання атакувати. Нам треба було показати зуби», – пояснює Залужний.

Перед початком війни українська армія таємно передислокувала військову техніку. Головнокомандувач хотів, щоб противник думав, що українські сили дислоковані на звичайних базах, «курять траву, дивляться телевізор та постять у фейсбуці».

Коли на світанку 24 лютого почалася російська повномасштабна інтервенція, генерал мав дві стратегічні цілі: не дати впасти Києву і заманити російську армію вглиб країни, щоб знищити їхні колони на фронті та лінії постачання в тилу. До шостого дня вторгнення Залужний дійшов висновку, що ця стратегія працює. Росіяни не змогли захопити аеропорти навколо Києва і просунулися досить глибоко всередину України, залишивши незахищеними лінії постачання. Після цього послідував відступ російських військ з Київської та Чернігівської областей.

"Вони просто загнали своїх солдатів на бійню. Вони обрали той сценарій, який мені найбільше підходив", - сказав Залужний.

Через півроку російські війська за п'ять днів безладно залишили Харківську область в результаті успішного контрнаступу ЗСУ. При цьому раніше українська сторона анонсувала наступ на Херсон, куди росія почала передислокувати війська, зокрема деякі з своїх елітних підрозділів. Днями ЗСУ оточили російське угруповання в Лимані (Донецька область). Українська армія йде у наступ і на Херсонщині, де російські війська приперті спиною до Дніпра, а Україна влучно б'є по переправах.

Головком ЗСУ вважає, що треба готуватися до довгої війни, а Україні особливо важливо мати далекобійну зброю

На початку вересня, на тлі хаотичного та поспішного відходу армії окупантів з Харківської області, на платформі «Укрінформ» вийшла велика стаття Валерія Залужного, написана спільно з першим заступником голови Верховної Ради з питань національної безпеки генерал-лейтенантом Михайлом Забродським.

Залужний та Забродський пишуть, що є всі підстави вважати, що нинішня війна переступить за календарні межі 2022 року, і слід розглядати перспективи на 2023 рік. І розглядати їх не лише у форматі припущень та передбачень, а й у практичному плані.

У цій статті вони міркують про те, що є «центром тяжіння» рф у цій війні, вплив на який міг би змінити ситуацію. Спочатку вони аналізують передумову, що таким центром є «Крим». Однак, на їхню думку, навіть у разі втрати Криму росія зможе перебазувати Чорноморський флот та авіацію до Новоросійська. Втрати в особовому складі та техніці росіяни зможуть згодом поповнити.

Реальний «центр тяжіння» — це «віддалений» характер війни, яку веде росія проти України.

"Завдяки цій віддаленості громадяни рф не так болісно сприймають втрати, невдачі, а головне - ціну цієї війни у ​​всіх її сенсах", - пишуть генерали.

Залужний і Забродський пояснюють, що росія має можливість «безкарно» завдавати ударів по всій території України, тоді як Україна — лише по «оперативним тилам» противника. На їхню думку, позбавити росію цієї переваги навряд чи вдасться, але Україна могла б протиставити росії «свою можливість діяти так само і на таку ж дальність». Генерали назвали «переконливим прикладом правильності такого підходу» ракетні удари по позиціях росії в Криму, зокрема, по аеродрому Саки 9 серпня.

Тут у першу чергу йдеться про постачання потрібного озброєння та боєприпасів. Але це не тільки певні найменування ракет, як, наприклад, ракети ATAСMS. Підхід має бути комплексним.

Картина може кардинально змінитися при плануванні та правильній роботі з країнами-партнерами України. Комплексне, з належним перспективним баченням, оснащення та переоснащення ЗСУ системами озброєння відповідної дальності дії мають стати тим самим омріяним гейм-чейнджером. Тільки за умови вирівнювання балансу за досяжністю засобів ураження і, таким чином, розхитування зазначеного центру тяжіння противника можна говорити про перелом у ході війни, пишуть Залужний та Забродський.

В інтерв'ю Times Залужний висловив думку, що перемога України у нинішній війні не стане точкою в агресивних намірах росії.

"Наша перемога дасть можливість перевести дух і підготуватися до наступної війни", - сказав він.

Український Дощ писав раніше, що США допоможуть Україні повернути свої території - Джо Байден.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Послом України в Угорщині може стати “професор з окопів”
Політика
Послом України в Угорщині може стати “професор з окопів”
Професор Ужгородського університету, доктор наук, а нині  молодший сержант 101 бригади ТРО Федір Шандор може стати новим послом України в Угорщині...
Зеленський в інтерв'ю японській газеті висловив побажання щодо путіна і Сі Цзіньпіна
Політика
Зеленський в інтерв'ю японській газеті висловив побажання щодо путіна і Сі Цзіньпіна
Зеленський дав ексклюзивне Yomiuri Shimbun 23 березня - у поїзді, що повертався до Києва з Херсона...
Україна закликала ПАРЄ визнати рф країною, яка вчиняє культурний геноцид
Політика
Україна закликала ПАРЄ визнати рф країною, яка вчиняє культурний геноцид
Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко закликав ПАРЄ визнати культурний геноцид з боку росії та сприяти поверненню культурних цінностей в Україну...
Трамп навмисно ввів в оману своїх адвокатів щодо секретних документів - спецпрокурор
Політика
Трамп навмисно ввів в оману своїх адвокатів щодо секретних документів - спецпрокурор
Прокурори представили переконливі попередні докази, які підтверджують, що колишній президент США Дональд Трамп брехав адвокатам...
Під Бахмутом загинув боєць «Іноземного легіону», який врятував українського воїна після 42 днів у полоні
Політика
Під Бахмутом загинув боєць «Іноземного легіону», який врятував українського воїна після 42 днів у полоні
У боях за Україну під Бахмутом на Донеччині загинув 38-річний боєць «Іноземного легіону» родом із Нової Зеландії Кейн Те Тай ...