Головні археологічні знахідки - 2020 в Україні та сусідніх державах

Головні археологічні знахідки - 2020 в Україні та сусідніх державах

Багато запланованих у 2020 році заходів відмінили через пандемію коронавірусу. Довелося відмовитися від ряду експедицій і археологам. Але деякі все ж таки відбулися та виявилися надзвичайно продуктивними. Так, в Україні дослідники знайшли поховання і скарби древніх скіфів, в Білорусії виявили печатку князя Володимира Мономаха, а в Молдавії розкопали стародавнього носорога. Український Дощ пропонує вашій увазі деякі з них.

Гробниця за валунами

На українському острові Хортиця в Запорізькій області археологічна експедиція знайшла поховання скіфського воїна віком 2500 років. Відзначається, що гробницю облаштували в земляний катакомбі глибиною 3 м.

«Скіфи доклали великих зусиль, щоб захистити поховання від грабіжників, тому що вхід в катакомби був закладений важкими гранітними валунами», - розповів кандидат історичних наук Дмитро Никоненко.

Похований воїн, за стародавніми мірками, був гігантом - його зріст сягав 1,8 м. У похованні археологи знайшли залізний ніж з кістяною рукояткою, залишки сагайдака з бронзовими стрілами і жертовну їжу. 

«Над похованням в давнину встановили кромлех - коло з гранітних каменів - символ сонця, який відомий в культурах багатьох народів», - зазначив Никоненко.

10 років тому на Хортиці вже знаходили багаті скіфські поховання і жертовники з посудом, прикрасами і навіть бронзовим дзеркалом скіфських модниць. Учені говорять, що подібні знахідки свідчать про важливість острова для скіфів - тут розташовувалося городище, повз якого проходили торгові шляхи.

Іншу знахідку українські археологи зробили в селищі Гощі Рівненської області.  Тут дослідники розкопали будинок заможній сім'ї XI століття.  Під час розкопок знайшли кільце XI століття, амулети, гральні кістки, зроблені з хребців тварин, залишки печі. 

«Тут проживали вісім чоловік. Рідкісні вироби підтверджують високий статус сім'ї. Можливо, її очолював дружинник або керівник поселення», - розповів археолог Олексій Войтюк.

 

Шолом з печаткою

У білоруському Гродно на території Нового замку знайшли свинцеву печатку київського князя Володимира Мономаха. З однієї сторони зображений Василь Кесарійський (небесний покровитель Мономаха), а з іншої - напис давньоруською мовою з проханням про Божу поміч. Зазначається, що такі печатки затискалися на шнурках, прикріплених до документів, наприклад листів.

Археологи кажуть, що предмет виготовили в перші роки існування Гродно. 

«Мабуть, слід говорити про пізній період правління великого князя (після 1113 року). У 1116 році Мономах видав дочку Агафії за князя Всеволодка Давидовича.  Князь Всеволод (Усеваладка) і згадується як гродненський князь в 1127 році - році першої літописної згадки Гродно», - пояснює мінський археолог Іван Спірін.

Ще дві знахідки археологи зробили в районі Бобруйська. В ході робіт з поглиблення дна річки Березини в затоці правого берега викопали шолом X століття.  Незважаючи на вік, він повністю зберігся. За версією істориків, шолом викували в Скандинавії, а потім по торговому шляху «із варяг у греки» привезли на територію сучасної Білорусії.

Білоруський археолог Ігор Марзалюк впевнений, що обладунок належав синові полоцкої княжни Рогніди і київського князя Володимира, родоначальнику династії полоцьких князів Ізяслава. Він помер на початку XI століття, але інформації про місце поховання відсутня. 

«Такі шоломи належали керівникам дружини, князю, який першим йшов в бій. Унікальна річ, безумовно, належала людині з високим соціальним статусом», - пояснює Марзалюк.

Інша знахідка в районі Бобруйська - меч XI-XIII століть. Зброя збереглося майже повністю, частково втрачено тільки лезо, на рукоятці виявлені сліди сріблення.  Важить меч 1,2 кг, в довжину досягає 70 см.

«Він також належав князю або дружинника. Прості воїни в той час орудували списом і сокирою», - каже історик Микола Силков.

 

Гра в кості

У Молдові майстер по кераміці Василь Гончар знайшов в глиняному кар'єрі останки вимерлих безрогих носорогів. Кераміст виявив череп і кістки тварин. Палеонтологи вважають, що це сім'я з двох дорослих особин і дитинча. Помітно, що зуби у дитинчати ще молочні. Гончар каже, що скам'янілості в піску знаходить часто. 

«Звірів ми знаходимо мало, але їх екскрементів - багато», - каже кераміст. 

Він каже, що знахідку йому пропонували продати, але він передав її місцевим етнографічному музею.

Безрогі носороги - індрікотерія - жили 30-20 млн років тому. Ці тварини найвищі і найважчі з сухопутних ссавців, які існували будь-коли. Вони досягали 5 м у висоту, важили до 17 т. Носороги відрізнялися від інших коротким тулубом на довгих і прямих трипалих ногах, потовщеним середнім пальцем і невеликою головою на дуже довгій шиї. Передня частина тіла була вище задньої. Харчувалися тварини листям і гілками чагарників і дерев.

 

Цегла, яка промовляє

У Туркестанській області Казахстану археологи знайшли плиту з текстом, яка відноситься до епохи стародавньої держави Кангюй. На керамічну цеглу, що датується I століттям нашої ери, нанесено сім рядків і 218 знаків на арамійському алфавіті. Брусок був вкладений в стіну городища і випав при обваленні її частини. Унікальність знахідки в тому, що вперше знайдений не фрагмент, а цілий текст епохи Кангюя.

Учені розшифрували послання і з'ясували, що мова йде про створення міста воєначальником на ім'я Сападані. У тексті йдеться, що поселення створили на землях «людей наметів», тобто кочівників. У табличці також перераховуються правителі політичних центрів того часу - Самарканда, Бухари, Кеша, Чачі. 

«Такі цеглини в державі Кангюй виготовляли, мабуть, у всіх містах. Їх вкладали в ніші поряд з в'їзними воротами. Людина, яка прийшла в місто, могла прочитати, що це за населений пункт, кому належить», - зазначив старший науковий співробітник відділу археології Туркестанського обласного історико-краєзнавчого музею Андрій Донець.

Більше про знахідки 2020 року в Україні та у світі читайте на сторінках Українського Дощу.

Теги
Схожi
Voyager 1 записав «шум легкого дощу» в 23 млрд км від Землі (аудіо)
Наука і технології
Voyager 1 записав «шум легкого дощу» в 23 млрд км від Землі (аудіо)
Запущений 44 роки тому зонд Voyager 1 зміг зареєструвати ледь помітний, але стійкий «гул» вкрай розрідженого іонізованого міжзоряного газу...
Інженер з Черкащини збирає ексклюзивні авто з брухту (фото)
Наука і технології
Інженер з Черкащини збирає ексклюзивні авто з брухту (фото)
Автопарк із півсотні унікальних машин зібрав майстер-ентузіаст Ігор Сухобрус у Каневі на Черкащині...
Україна планує запустити сім супутників та створити космодром
Наука і технології
Україна планує запустити сім супутників та створити космодром
Голова Державного космічного агентства Володимир Тафтай озвучив плани відомства на найближчі пʼять років, зокрема назвав основні цілі космічної програми України...
На березі затоки Фанді знайшли пляшку з листом, ймовірно з «Титаніка» (фото)
Наука і технології
На березі затоки Фанді знайшли пляшку з листом, ймовірно з «Титаніка» (фото)
Частина проведених аналізів вже підтвердили аутентичність листа, але у вчених викликає сумнів почерк автора і те, як пляшка могла потрапити в затоку...
SpaceX відправить до Місяця супутник, оплачений криптовалютою Dogecoin
Наука і технології
SpaceX відправить до Місяця супутник, оплачений криптовалютою Dogecoin
«SpaceX запустить супутник Doge-1 на Місяць наступного року. Місія оплачена в Doge », - написав Маск у в своєму Twitter-акаунті...