Головні археологічні знахідки - 2020 в Україні та сусідніх державах

Головні археологічні знахідки - 2020 в Україні та сусідніх державах

Багато запланованих у 2020 році заходів відмінили через пандемію коронавірусу. Довелося відмовитися від ряду експедицій і археологам. Але деякі все ж таки відбулися та виявилися надзвичайно продуктивними. Так, в Україні дослідники знайшли поховання і скарби древніх скіфів, в Білорусії виявили печатку князя Володимира Мономаха, а в Молдавії розкопали стародавнього носорога. Український Дощ пропонує вашій увазі деякі з них.

Гробниця за валунами

На українському острові Хортиця в Запорізькій області археологічна експедиція знайшла поховання скіфського воїна віком 2500 років. Відзначається, що гробницю облаштували в земляний катакомбі глибиною 3 м.

«Скіфи доклали великих зусиль, щоб захистити поховання від грабіжників, тому що вхід в катакомби був закладений важкими гранітними валунами», - розповів кандидат історичних наук Дмитро Никоненко.

Похований воїн, за стародавніми мірками, був гігантом - його зріст сягав 1,8 м. У похованні археологи знайшли залізний ніж з кістяною рукояткою, залишки сагайдака з бронзовими стрілами і жертовну їжу. 

«Над похованням в давнину встановили кромлех - коло з гранітних каменів - символ сонця, який відомий в культурах багатьох народів», - зазначив Никоненко.

10 років тому на Хортиці вже знаходили багаті скіфські поховання і жертовники з посудом, прикрасами і навіть бронзовим дзеркалом скіфських модниць. Учені говорять, що подібні знахідки свідчать про важливість острова для скіфів - тут розташовувалося городище, повз якого проходили торгові шляхи.

Іншу знахідку українські археологи зробили в селищі Гощі Рівненської області.  Тут дослідники розкопали будинок заможній сім'ї XI століття.  Під час розкопок знайшли кільце XI століття, амулети, гральні кістки, зроблені з хребців тварин, залишки печі. 

«Тут проживали вісім чоловік. Рідкісні вироби підтверджують високий статус сім'ї. Можливо, її очолював дружинник або керівник поселення», - розповів археолог Олексій Войтюк.

 

Шолом з печаткою

У білоруському Гродно на території Нового замку знайшли свинцеву печатку київського князя Володимира Мономаха. З однієї сторони зображений Василь Кесарійський (небесний покровитель Мономаха), а з іншої - напис давньоруською мовою з проханням про Божу поміч. Зазначається, що такі печатки затискалися на шнурках, прикріплених до документів, наприклад листів.

Археологи кажуть, що предмет виготовили в перші роки існування Гродно. 

«Мабуть, слід говорити про пізній період правління великого князя (після 1113 року). У 1116 році Мономах видав дочку Агафії за князя Всеволодка Давидовича.  Князь Всеволод (Усеваладка) і згадується як гродненський князь в 1127 році - році першої літописної згадки Гродно», - пояснює мінський археолог Іван Спірін.

Ще дві знахідки археологи зробили в районі Бобруйська. В ході робіт з поглиблення дна річки Березини в затоці правого берега викопали шолом X століття.  Незважаючи на вік, він повністю зберігся. За версією істориків, шолом викували в Скандинавії, а потім по торговому шляху «із варяг у греки» привезли на територію сучасної Білорусії.

Білоруський археолог Ігор Марзалюк впевнений, що обладунок належав синові полоцкої княжни Рогніди і київського князя Володимира, родоначальнику династії полоцьких князів Ізяслава. Він помер на початку XI століття, але інформації про місце поховання відсутня. 

«Такі шоломи належали керівникам дружини, князю, який першим йшов в бій. Унікальна річ, безумовно, належала людині з високим соціальним статусом», - пояснює Марзалюк.

Інша знахідка в районі Бобруйська - меч XI-XIII століть. Зброя збереглося майже повністю, частково втрачено тільки лезо, на рукоятці виявлені сліди сріблення.  Важить меч 1,2 кг, в довжину досягає 70 см.

«Він також належав князю або дружинника. Прості воїни в той час орудували списом і сокирою», - каже історик Микола Силков.

 

Гра в кості

У Молдові майстер по кераміці Василь Гончар знайшов в глиняному кар'єрі останки вимерлих безрогих носорогів. Кераміст виявив череп і кістки тварин. Палеонтологи вважають, що це сім'я з двох дорослих особин і дитинча. Помітно, що зуби у дитинчати ще молочні. Гончар каже, що скам'янілості в піску знаходить часто. 

«Звірів ми знаходимо мало, але їх екскрементів - багато», - каже кераміст. 

Він каже, що знахідку йому пропонували продати, але він передав її місцевим етнографічному музею.

Безрогі носороги - індрікотерія - жили 30-20 млн років тому. Ці тварини найвищі і найважчі з сухопутних ссавців, які існували будь-коли. Вони досягали 5 м у висоту, важили до 17 т. Носороги відрізнялися від інших коротким тулубом на довгих і прямих трипалих ногах, потовщеним середнім пальцем і невеликою головою на дуже довгій шиї. Передня частина тіла була вище задньої. Харчувалися тварини листям і гілками чагарників і дерев.

 

Цегла, яка промовляє

У Туркестанській області Казахстану археологи знайшли плиту з текстом, яка відноситься до епохи стародавньої держави Кангюй. На керамічну цеглу, що датується I століттям нашої ери, нанесено сім рядків і 218 знаків на арамійському алфавіті. Брусок був вкладений в стіну городища і випав при обваленні її частини. Унікальність знахідки в тому, що вперше знайдений не фрагмент, а цілий текст епохи Кангюя.

Учені розшифрували послання і з'ясували, що мова йде про створення міста воєначальником на ім'я Сападані. У тексті йдеться, що поселення створили на землях «людей наметів», тобто кочівників. У табличці також перераховуються правителі політичних центрів того часу - Самарканда, Бухари, Кеша, Чачі. 

«Такі цеглини в державі Кангюй виготовляли, мабуть, у всіх містах. Їх вкладали в ніші поряд з в'їзними воротами. Людина, яка прийшла в місто, могла прочитати, що це за населений пункт, кому належить», - зазначив старший науковий співробітник відділу археології Туркестанського обласного історико-краєзнавчого музею Андрій Донець.

Більше про знахідки 2020 року в Україні та у світі читайте на сторінках Українського Дощу.

Теги
Новини партнерiв
Схожi
У США створили унікальний екзоскелет, який надасть людині надзвичайну силу
Наука і технології
У США створили унікальний екзоскелет, який надасть людині надзвичайну силу
Екзоскелет дозволятиме людині підіймати вантаж вагою більше 90 кілограм...
3 млрд років тому зовнішня оболонка Землі різко роздулася, - учені
Наука і технології
3 млрд років тому зовнішня оболонка Землі різко роздулася, - учені
Учені вважають, що фрагменти древньої кори планети стали «насінням» сучасних континентів...
На Юпітері зафіксували джерело радіосигналу: що це може бути?
Наука і технології
На Юпітері зафіксували джерело радіосигналу: що це може бути?
Прилади міжпланетного зонда «Юнона», який досліджує Юпітер, зафіксували близький сигнал на частоті близько 6,5 МГц, що перебуває в діапазоні високочастотних радіохвиль...
Виявлено ​​унікальну планетну систему з двома зірками
Наука і технології
Виявлено ​​унікальну планетну систему з двома зірками
Міжнародна група астрономів виявила унікальну планетну систему, що складається з помаранчевої зірки К-класу, планети розміром з Юпітер і білого карлика...
У VW Polo з'явилася різнобарвна версія Арлекін
Наука і технології
У VW Polo з'явилася різнобарвна версія Арлекін
Нідерландське підрозділ компанії Volkswagen представила унікальну версію Polo Harlekin, побудовану за мотивами аналогічної моделі 90-х років...