[]

Гіпертонія: американські вчені розповідають, про що потрібно знати, якщо у вас тиск 130/80

Гіпертонія: американські вчені розповідають, про що потрібно знати, якщо у вас тиск 130/80

Гіпертонія - одне з найпоширеніших і найнебезпечніших захворювань у світі, яке згодом може призвести до інфаркту, інсульту, втрати працездатності і в гіршому випадку - смерті. Хронічні стреси, недосипання, шкідливі звички та нестача магнію – всі ці супутні атрибути сучасного життя з часом призводять до сталого підвищення тиску, а зайва вага, спадкові фактори, порушення в роботі щитовидної залози та нирок лише прискорюють процес.

Проте восени минулого року 103 мільйони жителів США стали гіпертоніками за один день. Американська кардіологічна асоціація змінила критерії визначення недуги. Артеріальний тиск 130/80 більше не норма і тепер вважається гіпертонією 1 стадії.

Що робити, коли ставлять діагноз гіпертонія, у яких випадках не обійтися без медикаментів і чи можна нормалізувати тиск - у цих та інших питаннях ми спробуємо розібратися.

Коли ставиться діагноз гіпертонія?

Згідно з інструкцією нормальними вважаються показники манометра 120/80 і менше.

Цифри 120-129/80 свідчать про підвищений тиск та вимагають корекції способу життя при спостереженні за станом кожні 3-6 місяців.

При тиску 130/80 – 139/89 говорять про гіпертонію 1-ї стадії. При цьому необхідно оцінити ризик розвитку інфаркту або інсульту протягом найближчих 10 років, взявши до уваги супутні фактори та показники. Якщо ризик не перевищує 10%, рекомендується перехід на здоровий спосіб життя (відмова від шкідливих звичок, корекція раціону та ваги, виключення стресу, недосипання та ін.) з переоцінкою стану через 3-6 місяців. Якщо ризик вищий за 10%, показана медикаментозна терапія з щомісячними контрольними оглядами до нормалізації тиску.

Тиск 140/90 і вище - це гіпертонія 2-го ступеня та показання до зміни способу життя та прийому медикаментів двох типів із щомісячним контролем стану хворого до нормалізації тиску.

180/120 і більше - це гіпертонічний криз, у якому слід негайно викликати швидку допомогу.

Діагноз гіпертонія ставиться лише після того, як підвищений тиск зафіксовано при трьох послідовних вимірах, які виробляються виключно у стані спокою. Не варто бити на сполох, якщо тиск підскочив один раз - ви могли понервувати, випити кофеїновмісний напій або спровокувати підйом AD фізичним навантаженням.

Ігнорувати гіпертонію не можна навіть на початковій стадії, але не поспішайте хапатися за таблетки, якщо ваш робочий тиск 130/90 і вище. Не сподівайтеся, що стандартні медикаменти для зниження тиску допоможуть вам зцілитися – вони лише покликані знизити ризик смерті у людей із показниками тиску систоли 140 і вище. При цьому гіпотензивні препарати мають безліч побічних ефектів, серед яких запаморочення та порушення функції нирок. Через механізми своєї дії деякі з них, хоч як це парадоксально, підвищують ризик ішемічного інсульту. Медикаментозна терапія необхідна тільки в тому випадку, коли тиск вище 140/90 для більшості дорослих і вище 150/90 для людей старше 60 років, якщо при цьому кілька місяців дієти та зміни способу життя не дали результатів.

Першим етапом лікування хвороби має бути зміна способу життя та харчування

Згідно з дослідженням, результати якого були оприлюднені на торішньому з'їзді Американської кардіологічної асоціації, зниження споживання солі та дотримання раціону DASH (Дієтичний план щодо запобігання гіпертонії) забезпечували суттєве та стійке зниження тиску навіть у хворих з показниками 150 і вище. Що це за чудодійна дієта?

Дієта для лікування гіпертонії

За своєю суттю дієта при гіпертонії – це здорове харчування з великою кількістю рослинної їжі та мінімальною кількістю солі.

Стандартний варіант передбачає зниження вживання натрію до 2.3 мг, а суворий – до 1.5 мг. Для порівняння, здоровим людям можна без шкоди здоров'ю можна з'їдати 3.4 мг солі на день, при тому, що в одній чайній ложці її 2.3 мг.

За даними Клініки Мейо, за допомогою цієї дієти можна лише за два тижні стійко знизити тиск на кілька пунктів без прийому медикаментів, а згодом – на 8-14 пунктів, що має велике значення для стану організму. Тобто, якщо недуга знаходиться на першій і навіть другій стадії, її можна повністю вилікувати.

Що включає в себе дієта?

Дієта для гіпертоніків відрізняється низьким вмістом холестерину та насичених жирів. Ціль - насичення організму калієм, кальцієм, магнієм та іншими корисними для судин поживними речовинами. Раціон включає цілісні злаки, овочі, фрукти, нежирні молочні продукти, рибу, птахів, горіхи в помірних кількостях. Червоне м'ясо, солодощі та жири дозволені в обмежених дозах.

Приблизна кількість та обсяг порцій:

загальна кількість калорій не повинна перевищувати 2000 за добу:

Злаки (6-8 порцій на день)
Хліб, крупи та макарони.

Одна порція

1 шматочок хліба,

1 унція сухих зерен або

1/2 чашки каші, рису чи макаронів.

Віддавайте перевагу продуктам із цільних злаків, не заправляйте їх жирними соусами та підливами.

Овочі. Чим більше тим краще. Не обмежуйтесь гарнірами – замініть овочами основні прийоми їжі та половину м'яса. Купуючи заморожені овочі, вибирайте продукти без додавання солі.

Фрукти (5-6 порцій на день)
Фрукти – незамінний компонент у раціоні гіпертоніків. Вони багаті на клітковину калієм і магнієм, і при цьому практично не містять жиру і солі.

Молочні продукти (2-3 порції на день)
Молоко, йогурт, сир та інші молочні продукти є цінними джерелами кальцію, вітаміну D та білку. Головне, щоб вони були нежирними.

Одна порція - чашка знежиреного молока або йогурту, 1,5 унції сиру.

М'ясо, птиця та риба
Насичують організм білком, вітамінами групи В, залізом та цинком. Вибирайте пісні сорти та намагайтеся обмежитися 6 унціями відповідних продуктів на добу. Перед приготуванням м'яса і птиці обов'язково видаліть шкірку і жир, а обсмаженню в маслі віддайте перевагу запіканню в духовці або на грилі, приготування на пару або варіння.

З риби гіпертонікам найбільше підійдуть лосось, оселедець та тунець. Вони багаті на омега-3 жирні кислоти, які знижують рівень холестерину і зміцнюють судини.

Горіхи та бобові (4-5 порцій на тиждень).
Мигдаль, насіння соняшнику, квасоля, горох, волоські горіхи, сочевиця та інші продукти з цієї категорії є цінними джерелами магнію, калію та білка. Вони містять волокна та флавоноїди, які запобігають деяким видам раку та хворобам серця. Крім всіх цих корисних властивостей горіхи та бобові допомагають худнути. Однак через високу калорійність ці продукти слід вживати в міру.

Одна порція -1/3 чашки горіхів, 2 столові ложки насіння, 1/2 чашки варених бобів або гороху.

Жири та олії (2-3 порції на день). Гіпертонікам необхідно обмежити споживання жирів, але виключати їх повністю не можна, оскільки без них неможливе засвоєння деяких вітамінів, нормальна робота ендокринної та імунної систем. На жири повинно припадати менше 30% споживання калорій, при цьому слід робити ненасичені.

Одна порція - 2 ложки салатної заправки на основі оливкової олії, 1 чайна ложка вершкового.

Насичені та трансжири, яких багато у жирному м'ясі, крекерах, смажених продуктах та випічці – головні винуватці ішемічної хвороби серця, на тлі якої часто трапляються інфаркти.

Солодощі (5 порцій на тиждень і менше). При підвищеному тиску не потрібно повністю відмовляти собі у солодкому, але зловживати ним категорично не можна. Вирішивши поласувати солодощами, вибирайте ті, які містять мінімум жиру: сорбет, желе, печиво нежирне і т.д. Намагайтеся уникати продуктів із додаванням цукру.

Алкоголь
Спиртне має здатність підвищувати тиск, тому з метою профілактики гіпертонії його вживання варто обмежити двома напоями на день для чоловіків, одним і меншим для жінок. При лікуванні кількість слід ще більше скоротити або виключити, принаймні, до нормалізації тиску.

Кофеїн
У Дієтичному плані щодо запобігання гіпертонії немає рекомендацій щодо кофеїну, оскільки його довгостроковий вплив на тиск залишається незрозумілим. Відомо лише, що стимулятор здатний викликати його тимчасове підвищення, тому людям з тяжким перебігом та запущеними стадіями хвороби краще звести його вживання до мінімуму, наприклад, замінити каву неміцним зеленим чаєм.

Якщо без ліків уже не обійтися

Для контролю високого тиску (більше 140/90 для людей до 65 років) потрібні медикаменти, але і в цьому випадку є сенс починати з найбезпечніших і найневинніших.

При прийомі будь-яких ліків від гіпертонії необхідно регулярно обстежуватися у лікаря. Слід не рідше одного разу на два місяці оцінювати стан хворого та його тиск для можливого зниження дози препарату, а також контролювати функцію нирок та рівень калію. Дози ліків мають бути мінімальними, адже вони можуть викликати запаморочення та погіршувати роботу нирок.
Повноцінний сон - одна з найважливіших умов профілактики гіпертонії

Всі чули про те, що недосипання шкідливе для здоров'я, але деякі люблять вичавлювати всі соки зі свого організму, парируючи приказкою "на тому світі виспимося". З таким підходом час відправлення "на той світ" може суттєво наблизитись - це цілком реальна загроза, причому вона особливо актуальна для жінок.

Нещодавно дослідники з Медичного центру Ірвінга при Університеті Колумбії з'ясували, що навіть незначні проблеми зі сном можуть спричинити підвищення тиску та розвиток серцево-судинних хвороб у представниць прекрасної половини людства. При цьому необов'язково відпочивати менше 7 годин, досить просто неміцно спати або важко засинати.

Причина такого зв'язку - запалення ендотеліальних клітин, що вистилають судини, яке виникає під час будь-яких проблем зі сном. Ситуація посилюється ще й тим, що жінкам такі проблеми більш властиві ніж чоловікам.

Як бути? Приймати снодійне? Тільки в крайньому випадку, та й то недовго, інакше воно може викликати звикання.
Є десятки щадних та нешкідливих способів нормалізувати сон. Серед них, знову ж таки, особливе харчування, прогулянки на природі, фізичні вправи, аромотерапія. І не забудьте виключити кофеїн за 6 годин до сну, інакше ризикуєте порушити добові біоритми.

Рідкісні причини гіпертонії

Нормалізація сну та харчування, виключення стресів, зведення до мінімуму алкоголю та кофеїну, відмова від куріння та регулярна фізична активність без перевантажень – все це відноситься до первинної гіпертонії. Але зрідка (у 5-10% випадків) зустрічається і вторинна, яка виникла внаслідок інших порушень в організмі, безпосередньо не пов'язаних із серцем та судинами. Таке порушення можна усунути лише визначивши та усунувши його причину.

Ось кілька поодиноких причин вторинної гіпертонії:

Стеноз ниркової артерії. Звуження судин, що живлять одну або обидві нирки, зустрічається переважно у людей похилого віку. Правильний діагноз та стентування уражених артерій можуть повністю усунути гіпертонію, якщо процес не надто запущений.

Гіперальдостеронізм (порушення секреції альдостерону надниркових залоз). Збій калієво-натрієвого обміну, через що підвищується тиск. Якщо гіперальдостеронізм викликаний аденомою надниркових залоз, видалення новоутворення усуває проблему.

Хвороба Іценка-Кушінга. Нейроендокринне захворювання призводить до пухлини гіпофіза або патологічного розростання клітин аденогіпофіза, внаслідок чого кора надниркових залоз виробляє забагато гормонів. Наслідки: гіпертонія, гіпертрофія лівого шлуночка серця, ожиріння, оволосіння за чоловічим типом у жінок, розтяжки та трофічні зміни шкіри, енцефалопатія та вторинний імунодефіцит. Симптоми настільки поширені, що смертельна недуга часто вислизає від уваги лікарів, і пацієнт (найчастіше жіночої статі) не отримує своєчасного лікування.

Синдром обструктивного апное уві сні. Періодичні зупинки дихання уві сні ведуть до кисневого голодування і нерідко викликають вторинну гіпертонію. Ліквідувавши першопричину, можна привести тиск у норму.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house2.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Вчені порівняли якість зволоження організму звичайною водою і молоком
Здоров'я
Вчені порівняли якість зволоження організму звичайною водою і молоком
Вода сприяє швидкому зволоженню організму, однак напої з більшим вмістом цукру, жиру або білка роблять це ще краще...
У вас депресія? Вчені з’ясували, як куріння позначається на психічному здоров’ї
Здоров'я
У вас депресія? Вчені з’ясували, як куріння позначається на психічному здоров’ї
Ізраїльські вчені з Єврейського університету довели, що між курінням та розвитком психічних розладів є тісний зв’язок...
Нове відкриття учених: темп ходьби безпосередньо пов'язаний зі старінням
Здоров'я
Нове відкриття учених: темп ходьби безпосередньо пов'язаний зі старінням
Чому ходьба корисніше за біг і що відбувається в організмі під час прогулянки...
Американські вчені довели, що вейпинг завдає не меншої шкоди, ніж паління цигарок
Здоров'я
Американські вчені довели, що вейпинг завдає не меншої шкоди, ніж паління цигарок
Результати дослідження довели, що використання електронних сигарет значно збільшує ризик розвитку в людини хронічних захворювань легень...
Американські вчені довели, що фізкультура зменшує ризик онкозахворювання до 27%
Здоров'я
Американські вчені довели, що фізкультура зменшує ризик онкозахворювання до 27%