Генасамблея ООН обговорює анексію українських територій росією

Генеральна асамблея ООН у понеділок, 10 жовтня, розпочала обговорення резолюції, що засуджує анексію росією українських земель на сході та півдні країни. Раніше цей документ розглядався у Раді безпеки організації, проте росія наклала на нього вето. Тепер резолюцію, згідно з регламентом, може ухвалити Генасамблея, де засідають усі країни-члени організації. Очікується, що остаточне рішення організації винесуть до середини тижня, пише RFI.
Проєкт резолюції, який раніше відкинула Москва у Раді безпеки, містить засудження «незаконних» псевдореферендумів у чотирьох регіонах України та вимогу виведення російських військ з окупованих територій. Документ підтримали десять країн, чотири – Китай, Індія, Габон та Бразилія – утрималися. Користуючись привілеєм постійного члена Ради безпеки, росія наклала на резолюцію вето.
У Генеральній асамблеї права одноосібно відкинути проєкт резолюції, згідно з регламентом організації, у росії немає. Рішення організації може бути прийняте простою більшістю, як це було у березні 2022 року. Тоді за резолюцію, яка засуджує вторгнення рф до України, проголосувала 141 країна, ще 35 утрималися, а п'ять — зокрема росія — проголосували проти.
За даними агентства Reuters, росія виступає за використання таємного голосування - так країни, які виступають проти резолюції, не повинні висловлювати свою незгоду публічно. Постійний представник країни-агресора в ООН Василь Небензя у листі, надісланому учасникам засідання, назвав резолюцію «політично спрямованою» та «провокаційною» — і у разі таємного голосування, на його думку, висловити свою незгоду буде готово більше країн.
Резолюція, яку може прийняти днями Генеральна асамблея ООН, не матиме обов'язкового характеру. Організація навіть із формальної точки зору не може змусити росію вивести війська з окупованих територій, хоча генеральний секретар організації Антоніу Гуттереш і засудив анексію рф українських земель.
"Статут ООН однозначно говорить, що будь-яка анексія територій однієї держави іншою силою або загрозою її застосування порушує статут ООН та принципи міжнародного права", - оголосив Гуттереш.
Український Дощ писав раніше, що МЗС України заявило про чергову провокацію з боку Білорусі. Згідно з повідомленням на сайті МЗС, увечері 8 жовтня посла України у Мінську Ігоря Кізіму викликали до білоруського МЗС, де вручили ноту. У ній білоруська сторона стверджує, що Україна нібито "планує завдання удару по території Білорусі".