«Газпром» на всіх парах летить до банкрутства

«Газпром» на всіх парах летить до банкрутства

Профіт Газпрому за першу половину 2020 року обвалився в 25 разів. В абсолютних цифрах падіння доходу російського монополіста вражає - 32,9 млрд рублів проти 836,5 млрд за аналогічний період 2019 року. Це випливає з публічної звітності компанії.

Піврічна виручка російського гіганта скоротилася в порівнянні з торішніми показниками майже в 1,5 рази, а чиста виручка від продажу газу зменшилася на 35%. Такі показники пов'язані передусім зі зниженням середніх цін і обсягів реалізованого газу в сегменті «Європа та інші країни».

Виручка від продажу газу в Європу та інші країни - крім держав колишнього СРСР - за підсумками півроку скоротилася на 47%. А чиста виручка від продажу газу в країни колишнього СРСР за рік впала на 23%, а від продажу на внутрішній ринок - на 6%.

Український Дощ писав раніше, що Туреччина у Чорному морі знайшла газ, найбільше в своїй історії газове родовище з запасами 320 млрд кубометрів. За словами президента країни Реджепа Тайіпа Ердогана, поставки на внутрішній ринок з нього почнуться вже у 2022 році.

На даний момент Туреччина зі споживанням близько 45 млрд кубів повністю залежна від імпорту газу і до минулого року найбільшим постачальником сировини в країну була РФ. Поставки йшли по газопроводах "Блакитний потік» і запущеному на початку 2020 року «Турецькому потоку». На їх будівництво Газпром витратив як мінімум $10 млрд.

Туреччина останнім часом нарощувала закупівлі зрідженого газу з Катару, а також трубопровідного з Азербайджану. Після відкриття нового родовища Газпром може і зовсім втратити Туреччину як імпортера.

Зовсім не краще у концерну складаються справи і в Європі. 11 серпня німецька Uniper, один з європейських партнерів «Північного потоку-2», заявила, що через нові санкції США проєкт може бути затримано або зовсім не завершено. Німецька компанія нарівні з іншими партнерами «Газпрому» по «Північному потоку-2» - Shell, Engie, Wintershall і OMV - виступила кредитором проєкту, надавши Газпрому майже мільярд євро. Як пізніше заявив глава Uniper Андреас Шіренбек, зрив проєкту - найгірший сценарій розвитку подій.

Цілком ймовірно, що «Північний потік-2», незважаючи на оптимістичні заяви країни-агресора, так і не буде добудований. Адже ніхто з західних партнерів не піде на конфлікт з США, добудовуючи і експлуатуючи трансбалтійський газопровід.

Раніше Газпром займав монопольні позиції і в договорах на поставку дотримувався так званої схеми take or pay - «бери або плати». Це означало, що вибрав партнер обумовлений обсяг газу чи ні - він все одно повинен був цей обсяг оплачувати. По суті, це були кабальні умови поставок. Зараз схема take or pay практично зійшла нанівець.

Газопровід «Сила Сибіру» в Китай є збитковим: поставки по ньому ведуться за заниженими цінами, та й Китай не вибирає обумовлені обсяги. Китайці беруть рівно стільки газу, скільки їм треба, причому по комфортній для себе ціні. 

При всьому цьому Газпром планує будівництво другої гілки «Сили Сибіру» через Монголію. 

Польща, яка через два роки має намір повністю відмовитися від російського газу, теж вбиває цвях в труну Газпрому. Польський газотранспортний оператор Gaz System оголосив про намір розширити потужність терміналу з прийому СПГ в порту Свіноуйсьце на 50% - до 7,5 млрд кубів на рік. Розширення СПГ-терміналу дозволить Польщі покрити близько половини потреб в імпорті.

Зріджений газ з Катару або США обійдеться полякам дорожче, ніж трубопровідний російський, але заради енергетичної безпеки поляки готові переплачувати. Крім того вони мають намір протягнути підводний газопровід з Норвегії.

У підсумку, Газпром не має перспектив ні на західному напрямку, ні на східному. 

Нагадаємо, влітку 2008-го голова концерну Олексій Міллер в ході Європейського ділового конгресу у французькому Довілі оголосив, що Газпром стане найбільшою в світі акціонерною компанією протягом семи-восьми років, і до цього часу його капіталізація досягне фантастичних $ 1трлн проти $ 360 млрд на той момент.

Тепер виявилося, що стратегічна лінія, прокреслена на десятиліття вперед, завела концерн в глухий кут. І ситуація на ринку газу розвивається з точністю до навпаки. А Газпром впевнено крокує до банкрутства.

Теги
Схожi
Банки масово блокують кошти на рахунках українців: хто і чому в зоні ризику
Економіка
Банки масово блокують кошти на рахунках українців: хто і чому в зоні ризику
Українці дедалі частіше стикаються з тим, що банківські установи можуть раптово заблокувати кошти і зажадати документи, що підтверджують джерело доходів...
Ціни на харчові продукти побили рекорд за останні сім років
Економіка
Ціни на харчові продукти побили рекорд за останні сім років
Сьогодні зростання цін на продуті харчування спостерігається не тільки в Україні. Продуктовий кошик виріс в ціні та в інших країнах світу...
Нью-Йорк втратив першість серед міст з найбільшою кількістю мільярдерів
Економіка
Нью-Йорк втратив першість серед міст з найбільшою кількістю мільярдерів
Уперше в лідери вибився китайський Пекін, де живе на одного мільярдера більше, ніж в американській діловій столиці....
7 мільярдерів з України увійшли в оновлений рейтинг Forbes
Економіка
7 мільярдерів з України увійшли в оновлений рейтинг Forbes
Статки всіх українців зі списку Forbes оцінюються у 18,9 млрд доларів, 40% цієї суми - у Ріната Ахметова...
Українці в березні рекордно збільшили продаж готівкової валюти
Економіка
Українці в березні рекордно збільшили продаж готівкової валюти
Обсяг продажу населенням валюти в березні 2021 року вперше перевищив 1,72 млрд грн, збільшившись на третину у порівнянні з лютим...