Гаранту не подобається, як енергетикою керують «люди Ахметова»

Тимчасовий міністр енергетики та захисту навколишнього середовища Ольга Буславець не виправдала сподівань та довіри президента Володимира Зеленського.
Про це повідомляють ЗМІ з посиланням на джерела.
"Її (Буславець. – Ред.) підозрюють у прийнятті низки несанкціонованих рішень на користь підприємств Ахметова та Фірташа в енергетичній сфері. Причому Зеленський не перший місяць роздумує над ситуацією, що склалася – 30 березня він відкликав з Ради питання призначення Ольги Буславець головою Міненерго, хоча 16 квітня Кабмін призначив її виконувачем обов'язків", – пише ZN.ua.

На Банковій буцімто роздумують над призначенням нового міністра енергетики. За даними джерела в Офісі президента, серед кандидатів – Валерій Кальченко, Віктор Куртєв, Олександр Сагура і Костянтин Ущаповський. На цей час кандидати проходять спецперевірку.
Валерій Кальченко. Його ім'я пов'язують з Юлією Тимошенко і називають її соратником. З 2005 по 2006 і з 2007 по березень 2010 року він був головою Нацкомісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). З 2011 по 2014 рік був членом Нацкомісії.
Віктор Куртєв. ЗМІ пов'язує його з низкою скандалів. Згідно з інформацією судових реєстрів, фірми Куртєва є позивачем або відповідачем у 29 судових справах, у тому числі кримінальних. ЗМІ також називають його "наглядачем" за енергобізнесом Василя Хмельницького. У 2019 році Куртєв балотувався в народні депутати від "Слуги народу" по 143 округу, але програв вибори.
Олександр Сагура. Згідно з даними ЗМІ, до вересня минулого року очолював наглядову раду "Тернопільобленерго", також був директором "Укренергоконсалтинг", яка управляє активами братів Суркісів в енергетиці.
Костянтин Ущаповський. Радник міністра Ігоря Насалика у 2017 році в період прийняття закону "Про ринок електричної енергії". Також ексдиректор ДП "НЕК "Укренерго" (з квітня по грудень 2014 року). До червня 2019 року був заступник директора одного з підрозділів ДП "Енергоатом".
"Всі вищезгадані кандидати цілком могли б претендувати на заступників міністра, але зважаючи на коротку "лаву запасних" можна очікувати призначення міністром будь-якого з них", – зазначає видання.
ЗМІ писали, що раніше тимчасовий міністр енергетики Ольга Буславець скандальним чином вирішила відключити три атомні енергоблоки й знизити потужність ще на п'яти блоках державного підприємства "Енергоатом", що виробляє найдешевшу електроенергію в країні. Це дало можливість іншим видам генерації, а саме вугільній та сонячній, зберегти свої доходи.

Найцікавіше, що інші виробники – це вугільні теплоелектростанції, дві третини яких входять у приватний енергохолдинг ДТЕК бізнесмена Ріната Ахметова. У відновлюваній енергетиці найбільша частка ринку – понад 20 відсотків – належить тому ж таки холдингу ДТЕК.
Буславець була призначена на посаду заступника міністра Мінекоенерго з покладанням обов'язків голови відомства в середині квітня. Кандидатуру схвалив прем'єр-міністр Денис Шмигаль, який раніше працював топменеджером у компанії "ДТЕК-Західенерго".

Голова парламентського енергетичного комітету Андрій Герус заявив, що з легкої руки Буславець під час перебування на посаді керівника директорату енергетичних ринків Міністерства енергетики свого часу була прийнята відома формула "Роттердам+". Доходи від цієї скандальної формули теж отримав ДТЕК.
Як писав "Український дощ", Кабмін схвалив меморандум про поставки газу зі США.