Гарант підписав закон про мову у школі

13 березня президент Володимир Зеленський підписав Закон України «Про повну загальну середню освіту», який Верховна Рада ухвалила 16 січня 2020 року.
Про це повідомляє пресслужба Офісу президента України.
Відомо, що ще 12 лютого документ відправили президентові на підпис. Згідно з Конституцією, він мав зробити це протягом 15 днів. Минуло вже більше місяця і гарант таки поставив свій підпис під законом.
Документ передбачає право вільного вибору мови навчального процесу приватними закладами освіти.
Окрім того, новий закон запроваджує три мовні моделі для здобуття освіти в закладах середньої освіти.
Перша модель передбачена для корінних народів України, що не проживають у мовному середовищі своєї мови та не мають держави, яка могла б захищати цю мову. Насамперед ідеться про кримських татар.
Для них закладено навчання рідною мовою з першого до 11 (12) класу поряд з вивченням української.
Друга модель рекомендована для шкіл з навчанням мовою національних меншин, мови яких належать до мов ЄС. Ця модель передбачає навчання материнською мовою у початковій школі поряд з вивченням державної.
Починаючи з 5-го класу, не менше 20% річного обсягу навчального часу викладання здійснюватиметься українською мовою з поступовим збільшенням обсягу до 40% у 9-му класі. У старших класах цей показник має становити не менше 60%.
Третя модель працюватиме для решти національних громад України та стосується нацменшин, мова яких належить до однієї з українською мовної сім’ї (російська мова). Передбачається, що з 5-го класу не менше 80% навчального часу викладання здійснюватиметься державною мовою.
В Офісі президента наголошують, що, ухваливши цей закон, Україна виконала останню рекомендацію Венеціанської комісії щодо здобуття освіти особами з числа національних меншин.
Як писав «Український дощ», у львівському ліцеї «помилково» оголосили набір до російськомовних класів.