Франція продовжує закуповувати російський уран та відправляти до рф ядерні відходи

Франція продовжує закуповувати російський уран та відправляти до рф ядерні відходи

Незважаючи на війну, Франція продовжує закуповувати в росії уран і відправляти до країни-агресора відпрацьоване ядерне паливо. Як пише видання Mediapart, перша з початку повномасштабної російської агресії партія природного урану прибула до порту Дюнкерка на півночі Франції 29 листопада. Тим часом, за даними газети Le Monde, одночасно французькі компанії вже після 24 лютого здійснювали відправку до росії відпрацьованого палива зі своїх атомних реакторів. Атомна галузь не потрапила під санкції Євросоюзу, проте торгівля ядерними матеріалами з рф може і має припинитися, вважають французькі екологи.

У вівторок, 29 листопада, в порту Дюнкерк розвантажилося судно «Михайло Дудін», що прийшло з Санкт-Петербурга. За даними журналістів Mediapart, це була перша партія російського природного урану, що прибула до Франції після початку повномасштабної війни в Україні. Крім природного урану до Дюнкерка прибув і збагачений у росії гексафторид урану.

При цьому, як пише газета Le Monde, Франція не залежить від росії в експлуатації своїх 19 атомних електростанцій. Вона імпортує природний уран з Нігеру, Казахстану, Узбекистану та Австралії, потім переробляє та збагачує його на підприємствах французького атомного гіганта Orano, а паливо виробляється на заводах Framatome «дочки» державної енергогенеруючої компанії Électricité de France (EDF), що управляє французькими АЕС.

«Продовження ядерної торгівлі з росією, поки вирує війна в Україні, обурливо», — заявила у коментарі Mediapart керівниця енергетичної програми Greenpeace-France Полін Боєр, хоча вона визнає, що жодних законів та санкцій ці поставки не порушують.

Справа в тому, що росія має єдиний у світі завод з так званої «переробки» урану, що належить «Росатому». Протягом останніх двох років Orano і EDF відправляли своє ядерне паливо, що відпрацювало, до міста Сіверськ Томської області. За даними Greenpeace, з січня 2021 року по січень 2022 року було здійснено не менше п'яти таких поставок.

«Це свідчать про те, наскільки французька атомна промисловість опинилася у пастці своєї залежності від росії», — каже Полін Боєр.

Orano, яка підписала в 2020 році з "Росатомом" контракт на експорт використаного ядерного палива, заявила Le Monde, що цей контракт був повністю виконаний і підписання нового поки що не планується. У свою чергу, група EDF, яка також відправляла з 2018 року своє відпрацьоване паливо на дозбагачення до російського Сіверська, в коментарі газеті зазначила, що з лютого 2022-го нових поставок не здійснювала.

За даними Le Monde, EDF веде переговори з Orano та американською Westinghouse про створення заводу з переробки відпрацьованого ядерного палива у Західній Європі. Однак «будівництво заводу триватиме близько десяти років», пояснюють в енергетичній компанії. 

Екологи наполягають, що існуючі нині технології не дозволяють говорити про можливість переробки.

«Офіційно вважається, що це відходи, що переробляються, але насправді вони не переробляються. Тому що його хімічне розщеплення створює додаткове забруднення повітря, забруднення води та купу додаткових відходів, повторне використання яких неможливе», — пояснював в інтерв'ю RFI французький експерт з ядерної енергетики Янік Русле.

Тим часом французькі сховища ядерних відходів переповнені. А ядерний сектор не торкнувся жодного з восьми пакетів санкцій, запроваджених Євросоюзом з початку російського вторгнення в Україну. Хоча у цих постачаннях наразі немає нічого незаконного, проте, крім екологічних проблем, тепер це порушує ще й серйозні етичні питання. Французький уряд «нещодавно наказав Orano та EDF припинити експорт переробленого урану до росії, повідомляє RFI.

Український Дощ писав раніше, що Франція передала Україні три мости для відновлення транспортного сполучення у Чернігівській області.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Справа MH17: міжнародні слідчі кажуть про персональну відповідальність Путіна
Світ
Справа MH17: міжнародні слідчі кажуть про персональну відповідальність Путіна
Слідчі опублікували підсумки розслідування : путін сам ухвалив рішення про передачу ЗРК «Бук», яким збили літак...
Японський уряд  звернувся до рф з вимогою повернути Курильські острови
Світ
Японський уряд звернувся до рф з вимогою повернути Курильські острови
Повернути свої острови вимагають у Токіо в щорічний День північних територій...
Британія запровадила санкції проти оточення путіна: у списку мати позашлюбної доньки диктатора
Світ
Британія запровадила санкції проти оточення путіна: у списку мати позашлюбної доньки диктатора
У список санкцій зокрема потрапила Світлана Кривоногих, яку ЗМІ називають матір'ю позашлюбної доньки російського диктатора...
США поставлять Польщі далекобійні ракети та пускові установки HIMARS на 10 млрд доларів
Світ
США поставлять Польщі далекобійні ракети та пускові установки HIMARS на 10 млрд доларів
Як повідомляє ВВС, до складу пакету увійдуть ракети ATACMS, проте без права їх передачі Україні...
82% німців вважають росію найбільшою загрозою для миру в світі
Світ
82% німців вважають росію найбільшою загрозою для миру в світі
Близько 82 відсотків жителів ФРН назвали рф країною, що становить найбільшу загрозу для миру в світі...