Форт, збудований римським імператором Калігулою знайшли археологи біля Амстердаму

Форт, збудований римським імператором Калігулою знайшли археологи біля Амстердаму

Археологи виявили ознаки великого військового табору римського періоду неподалік столиці Нідерландів. Але навіщо римський імператор, який залишив про себе недобру пам'ять, побудував форт - точно не відомо, пише Net Geo.

У 1945 році в Північній Голландії школярі грали в німецькому протитанковому рові і знайшли там керамічні черепки. Ці черепки стали першим матеріальним свідченням існування найпівнічніших римських фортифікаційних споруд у материковій Європі — каструма (зміцнене військове поселення) Велсен або Флевум.

Днями голландські археологи повідомили, що розкопки показали наступне: Велсен був не просто маленьким сторожовим фортом на березі однієї з приток Рейну, як вважали раніше. Судячи зі знахідок, дослідники виявили великий військовий табір, побудований за вказівкою імператора Калігули. Учені припускають, що табір використовували з 39 до 47 року нашої ери. Саме звідти Клавдій, який став імператором після смерті Калігули, розпочав у 43 році завоювання Британії.

Арьєн Босман (Arjen Bosman), керівник археологічних робіт, зазначає:

«Ми точно знаємо, що Калігула був у Нідерландах, оскільки на дерев'яних винних бочках з випаленими ініціалами імператора є позначки, що дозволяють припустити, що їх зробили при імператорському дворі».

Наступне припущення Босмана вже викликає запитання:

«Калігула прибув провести підготовку до вторгнення до Англії... Він не зміг закінчити роботу, оскільки був убитий у 41 році нашої ери».

Що дивного в цьому твердженні? Справа в тому, що ми не маємо надійних джерел, за якими можна точно судити про плани Калігули завойовувати Британію. Взагалі життєписи цього одіозного імператора відрізняються великою кількістю протиріч, прогалин і неточностей. Приблизно так і з історією його перебування у Німеччині (включаючи землі сучасної Голландії). Відомо, що на початку осені 39 року імператор зненацька вирушив до Рейну. 

Джерела викладають події уривчасто. Часто розповідь позбавлена ​​логіки, мотиви імператора не те що не зрозумілі, але немає навіть припущень, чому він робить ту чи іншу дію. У працях Тацита і Діона Касія, що описують перебування Калігули в Німеччині, - величезні прогалини. При цьому в інших книгах Тацит кілька разів згадує німецьку кампанію та наголошує, що вона стала невдачею для Калігули. Не збереглися і «Німецькі війни» Плінія Старшого — вкрай цінне свідчення, оскільки він служив на Рейні за Клавдія та Нерона.

Отже, звідки ж з'явилася ідея, що Калігула готував вторгнення до Британії? Основним її автором став видатний британський історик Джон Болсдон. Він думав, що свідчення сучасників надто упереджені стосовно Калігули — а це не дивно при його способі життя та звичках. Болсдон спробував виявити раціональне пояснення діям скандального імператора і припустив, що той готував у німецьких землях плацдарм для завоювання Британії. Така кампанія, якби вона була успішною, прославила б його, адже навіть Цезар у Британії воював, але не завоював її, хоча здобував перемоги. Таким чином, говорити про те, що Велсен побудували в рамках планування кампанії у Британії, складно. Археологічні знахідки дають можливість припустити, що тут знаходився великий військовий табір. На сьогодні дослідники провели роботи на площі 11 гектарів, але північного кордону табору ще не досягли.

Велика кількість зброї показує, що там був повний легіон. Додамо одну деталь: за кількасот метрів від межі кастрюму в 1972 році археологи виявили зовсім невеликий форт (зараз його називають Велсен I, а великий табір — Велсен II). Розкопки цього місця показали, що його закинули після повстання фризів - представників німецької етнічної групи, які проживали в прибережних районах Нідерландів.

Римські джерела постійно згадують загрозу з боку різних німецьких племен. Тому можна припустити, що Флевум побудували саме задля стримування германців. Та й сам Босман каже таке:

«Це була система раннього попередження для військ у Галлії. Не мало значення, скільки воїнів німецькі племена виставляли на полі бою, оскільки там в кастрюмі був повний легіон».

Так чи інакше, імператор Клавдій міг використовувати табір для підготовки вторгнення до Британії. У 43 році чотири легіони висадилися в Кенті - там же, де Цезар до них. А за три роки Рим оголосив усю Британію власною провінцією. Табір Флевум (Велсен) був кинутий у 47 році, після того, як Клавдій наказав усім своїм військам відступити за Рейн.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Засновник Alibaba Джек Ма втратить контроль над створеною ним Ant Group
Наука і технології
Засновник Alibaba Джек Ма втратить контроль над створеною ним Ant Group
Ant Group виникла у 2014 році на базі сервісу фінансових послуг Alipay, тобто спочатку була дочірньою компанією Alibaba...
17 із 45 популярних в Україні мобільних додатків - російські. Ось весь перелік
Наука і технології
17 із 45 популярних в Україні мобільних додатків - російські. Ось весь перелік
Зазначається, що на платформі Android українського контенту більше в порівнянні з iOS додатками та іграми
...
Маск заявив, що Twitter поки не загрожує банкрутство
Наука і технології
Маск заявив, що Twitter поки не загрожує банкрутство
Крім того, Маск заявив, що піде з посади голови компанії Twitter, як тільки знайде собі «достатньо дурного» наступника...
Twitter Ілона Маска назавжди заблокував акаунти ліберальних американських ЗМІ
Наука і технології
Twitter Ілона Маска назавжди заблокував акаунти ліберальних американських ЗМІ
Новий власник соціальної мережі Twitter Ілон Маск назавжди заблокував акаунти журналістів New York Times, Washington Post, Mashable, Vox і інших...
Ілон Маск вирішив влаштувати розпродаж меблів зі штаб-квартири Twitter
Наука і технології
Ілон Маск вирішив влаштувати розпродаж меблів зі штаб-квартири Twitter
На розпродаж потраплять більше 800 предметів інтер'єру, серед яких будуть меблі, включаючи знакові статуї з логотипом птахів-символів Twitter...