Фінляндія розірвала контракт на будівництво АЕС із «Росатомом»

Фінляндія розірвала контракт на будівництво АЕС із «Росатомом»

Контракт із російською групою «Росатом» на будівництво ядерного реактора на півночі Фінляндії було розірвано через додаткові «ризики» у зв'язку з вторгненням росії в Україну, заявив днями консорціум, що очолює проєкт. «Війна в Україні посилила ризики проєкту, — йдеться у заяві консорціуму Fennovoima. 

Fennovoima, що на дві третини належить консорціуму фінських компаній і на 34% — «Росатому», також посилається на «значні затримки та нездатність» російського атомного гіганта «добудувати» АЕС Ханхіківі-1.

«Це означає, що співпраця з проєктом РАОС припиняється з негайним набуттям чинності і роботу на майданчику «Ханхіківі-1» із російською групою завершено», — йдеться у заяві.

У консорціумі вказують, що рішення про розірвання контракту із Росатомом «не сприймається легковажно».

"У такому великому проєкті є значні складнощі, і рішення приймаються лише після ретельної оцінки", - говорить Fennovoima.

Фінський консорціум, в якому зараз працює 450 осіб, у тому числі 80 на майданчику в Пюхяйокі, вже витратив на проєкт від 600 до 700 мільйонів євро.

Проєкт реактора потужністю 1200 мегават, розташований у Пюхайокі на півночі Фінляндії приблизно за сто кілометрів на південь від портового міста Оулу, оцінюється більш ніж у 7,5 мільярдів євро. Він був узгоджений у 2010 році, але його реалізація супроводжувалась численними затримками. На даний момент було проведено значну підготовчу роботу, але остаточного дозволу на будівництво ще не видано.

Напередодні російського вторгнення в Україну уряд Фінляндії вже заявляв, що проведе переоцінку проєкту одного з основних промислових майданчиків за участю російської компанії у Євросоюзі. Згідно з останнім графіком, оголошеним Fennovoima минулого року в рамках заявки на отримання дозволу на будівництво, початок будівельних робіт було заплановано на 2023 рік та введення в експлуатацію на 2029-й.

Це рішення було ухвалено, оскільки Фінляндія планує вступити до НАТО, і, за словами міністра у європейських справах, подання заяви найближчими тижнями «можливе». Міністр економіки Фінляндії Міка Лінтіля "вітала" "чітке рішення" консорціуму.

"Було б практично неможливо завершити проєкт", - написав він у Twitter.

Фінляндія, одна з європейських країн, що вирішили продовжити інвестиції в мирний атом, наразі має чотири повністю діючі реактори на двох електростанціях, які вже забезпечують близько 30% електроенергії країни.

П'ятий реактор EPR потужністю 1650 мегават, побудований французькою Areva, також був введений в експлуатацію у березні на майданчику Олкілуото (південний захід), вихід на повну потужність запланований на вересень.

Український Дощ писав раніше, що Фінляндія бажає вступити до НАТО якнайшвидше.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Пірати у Гвінейській затоці захопили данський корабель
Світ
Пірати у Гвінейській затоці захопили данський корабель
Пірати у Гвінейській затоці напали та захопили корабель Данії, канали зв'язку з судном не працюють, екіпаж у безпеці...
Франція визнала Голодомор геноцидом українського народу
Світ
Франція визнала Голодомор геноцидом українського народу
Французькі депутати ухвалили резолюцію «Про визнання геноцидом і засудження великого голоду 1932−1933 років, відомого як Голодомор»...
Вперше за 70 років: експрезидент Тайваню відвідав Китай попри критику партії влади
Світ
Вперше за 70 років: експрезидент Тайваню відвідав Китай попри критику партії влади
Колишній президент Тайваню Ма Їнцзю відвідав КНР де заявив, що обидві сторони мають працювати разом, аби уникнути війни, адже народи обох держав «є китайцями»...
Болгарія закликала до переговорів після ядерних погроз путіна
Світ
Болгарія закликала до переговорів після ядерних погроз путіна
Віцепрезидентка Болгарії Іліяна Йотова закликала до переговорів між рф та Україною після заяви російського диктатора владіміра путіна про намір розмістити ядерну зброю в Білорусі...
Двійник Зеленського: японський студент прийшов на випускний в образі українського президента
Світ
Двійник Зеленського: японський студент прийшов на випускний в образі українського президента
За словами студента, йому знадобилося три місяці, щоб відростити бороду. Він вирішив бути двійником президента України на церемонії вручення дипломів...