Фільми та катастрофа: чи скасують Каннський фестиваль через COVID-19

Каннський кінофестиваль щосили веде акредитацію преси, але все менше людей вірить, що захід відбудеться. Через пандемії коронавируса вже були скасовані КФ в Салоніках і MipTV, перенесений CanneSeries, в престижному американському SXSW відмовилися брати участь всі великі гравці ринку. Вісники індустрії рапортують про втрати від $ 2 млрд до $ 5 млрд. Експерти намагаються з'ясувати, чи варто планувати відвідування Канн цієї весни і що, крім пандемії, може перешкодити нормальній роботі фестивалю.
Каннам не потрібні клієнти
73-й Каннський кінофестиваль повинен пройти з 12 по 23 травня. 16 квітня Канни обіцяють прес-конференцію, де оголосять конкурсну програму: відомо, що судити буде журі під керівництвом режисера Спайка Лі. Однак найбільші в світі фестиваль і кіноринок навряд чи зможуть пройти в штатному режимі.
У Франції вийшло положення, яке забороняє заходи чисельністю понад 5 тис. осіб, а потім ще одне - з обмеженням вже до 1 тис. (термін його дії поки до 15 квітня). А тільки на одному Каннському кіноринку в минулому році побувало більше 12 тис. учасників. Але у положенні є застереження про винятки, регламентованих урядом, тому Канни поки висловлюватися не поспішають.
Директор Каннського кіноринку Жером Пайяр висловився в Facebook:
«Вибачте, хлопці, але фестиваль пройде в травні, як завжди. Заходи, які скасовуються зараз, базуються на бізнесі, і повинні відмінятися, тому що їх скасовують великі клієнти. Фестивалю не потрібні клієнти, щоб існувати, а учасники кіноринку - незалежні компанії, а не мейджори».
Однак потім в іншому коментарі він зазначив, що фестиваль «веде переговори з готелями, щоб вони повернули гроші в разі скасування івенту».
Відомо також, що фестиваль не оформив страховку на випадок відміни через пандемію, хоча це загрожує втратою всього бюджету - близько € 20 млн. Правда, є шанс, що угоду ще можна укласти на умовах, які з кожним днем ставатимуть все менш комфортними. Останнє офіційне висловлювання представників Канн на цей рахунок було від президента фестивалю П'єра Лескюр - він сказав, що якщо до квітня пандемія не знизить темпів, фестиваль скасують.
Ідеї, табу і стрімінг
Скасування Канн дуже невигідне для регіону: фестиваль і ринок складають суттєве джерело доходу - близько сотні мільйонів євро. Але не тільки це важливо. Канни - найважливіший ідеологічний форпост кінематографа, і те, що минулорічний переможець основного конкурсу «Паразити» став володарем «Оскара» в головних номінаціях, підтверджує його значення.
Воно, до речі, і так виявилося під ударом через непопулярне рішення керівництва Канн не брати картини стрімінгових платформ. За рахунок цього табу, інші огляди вирвалися вперед, і сьогодні Венеція здається більш прогресивною, ніж Канни: не випадково найважливіший фільм минулого року «Джокер» переміг саме там.
Скасування Канн спричинить ще більші репутаційні втрати - фестиваль може втратити лідерство в іміджевій гонці і естафету легко підхопить, скажімо, Торонто або той же Берлін, що знову набирає силу. Останній тільки що отримав додаткові бали, нагородивши іранського режисера-дисидента Мохаммада Расулофа прямо перед тим, як на батьківщині його засудили до судового терміну.
Крім того, на Канни тисне рух #metoo, змушуючи його керівництво вирішувати, як вчинити при відборі фільмів - наприклад, прагнути чи до гендерної паритету. Поки позиція відбірників чітка: головний принцип - художній. Як розповів кінокритик Жоель Шапрон, він не буде вибирати на фестиваль картину тільки тому, що її зняла жінка.
"Акцент на рівноправність був потрібен, - зазначив він, - але зараз необхідно призупинити цю хвилю. Важливо, щоб жінки навчалися кінороботі на факультетах, на яких їх практично не було раніше стільки, як чоловіків. Далі будемо дивитися на результат. Є талановиті жінки, є бездарні чоловіки - і навпаки".
Харассмент - хворе місце Канн. Ще не забувся скандал навколо фільму «Життя Адель», коли актриса Леа Сейду звинуватила режисера Абделатифа Кешиша, давши привід феміністським рухам засудити і фестиваль. Величезним тюремним терміном завершилася нью-йоркська справа Харві Вайнштейна - фільми його компанії не раз отримували призи в Каннах. За словами кінодистрибутора Сема Клебанова, історія кіномагната навряд чи відіб'ється на фестивалі, а ось недавній конфуз з володарем «Золотої пальмової гілки» Романом Поланскі може дати активісткам #metoo додатковий козир.
"Вайнштейн вже давно скинутий з олімпу, для Канн зараз найактуальніше те, що відбувається навколо Поланскі, особливо у зв'язку з «Сезаром. Директор Тьєррі Фремо оцінює якість фільму не за фізичними властивостями його творця. Він розуміє, що художники - люди своєрідні, зі своїми відхиленнями, часто психічними. І чим більше у них відхилень, тим більше талановитими виходять твори», - поділився думками Сем Клебанов.
Мається на увазі скандал на церемонії нагородження головної французької кінопремії, куди Поланскі, побоюючись провокацій, не прийшов, але при оголошенні його прізвища з десяток кінематографісток покинули зал. Каннам, якщо вони відбудуться, доведеться вирішити для себе, чи готові вони поступитися респектабельністю і кинути виклик впливовому руху, який миттєво нищить кіно кар'єри.
Скасування ж Канн спричинить за собою тектонічні зрушення, в тому числі в розподілі ролей між оглядами і кіноринку світу.