Крім цього, опозиція назбирала достатньо підписів депутатів для проведення позачергового засідання парламенту. Ввечері 11 листопада тут мають розглянути денонсацію угоди щодо Карабаху.

Принизлива угода

Через військові успіхи Азербайджану в Карабаху влада Вірменії і Пашинян зокрема змушені були погодитись на невигідну угоду, яка, серед іншого, передбачає, що Єреван має віддати Азербайджану фактично весь так званий «пояс безпеки» — це райони Азербайджану, захоплені вірменами під час попередньої війни, вони мали забезпечувати безпеку власне самої невизнаної Нагірно-Карабаської Республіки. Ті райони НКР, які Баку вже зайняв, також залишаються під контролем Азербайджану.

Крім припинення вогню, країни домовилися про те, що в Нагірному Карабаху щонайменше на 5 років розташуються російські миротворці, натомість Вірменія свої сили виведе.

Пашинян відповів на звинувачення в здачі Нагірного Карабаху в Facebook:

«Документ підписаний в ситуації, коли впав Шуші і коли Генштаб Збройних сил Вірменії доповідав про проблеми з ресурсами. Тисячі військових могли опинитися в оточенні і загинути, в результаті чого стався б повний колапс. На основі цієї оцінки і прийнято таке рішення».

Що ще в угоді?

10 листопада текст з’явився на сайті Кремля. Головні пункти:

  • З 10 листопада припиняється будь-який вогонь, сторони залишаються на тих позиціях, які вони займали на момент підписання угоди;
  • Розгортається контингент російських миротворців, які, серед іншого, контролюватимуть Лачинський коридор — 6-кілометровий гірський коридор, який сполучає Вірменію та Нагірний Карабах;
  • Миротворці займатимуть свої позиції 5 років, також є можливість продовжити їхню місію ще на 5 років, якщо жодна зі сторін не заперечуватиме;
  • Паралельно з розгортанням російських миротворців Вірменія виводить свої сили;
  • Вірменія повертає азербайджанські райони з так званого поясу безпеки — Агдамський, Кельбаджарський, Лачинський;
  • Азербайджан гарантує безпеку руху Лачинським коридором людей, транспорту та вантажів. Сам коридор залишається під контролем росіян;
  • Вірменія, зі свого боку, гарантує безпеку транспортного сполучення між західними районами Азербайджану та Нахічеванської Автономної Республіки.

Алієв висміяв Пашиняна

Президент Азербайджану Ільхам Алієв під час звернення до нації недипломатично звернувся до свого опонента, прем’єра Вірменії Нікола Пашиняна, нагадавши, що в угоді про припинення вогню в Карабаху немає жодної згадки про статус регіону.

Відео опубліковане на сайті президента, видання Azertag наводить розшифровку виступу.

«Ані слова немає, Пашинян. Що ж сталося? Що це, Пашинян? Ти планував прокласти дорогу в Джебраїл (місто в Карабаху — ред.). Танцював, а де статус? Статус пішов до біса, провалився, розлетівся в пух і пил, немає його і не буде», — сказав Алієв.

Ось ця частина зі звернення президента Азербайджану, де можна оцінити ступінь його радості від мирної угоди.

Підписання мирної угоди на дуже вигідних для Азербайджану умовах Алієв назвав капітуляцією Вірменії, наголосивши, що цієї дипломатичної перемоги не вдалось би досягнути без воєнних перемог.

Згадав Алієв і про те, що раніше пропонував надати Нагірному Карабаху автономний статус у складі Азербайджану, але Пашинян відмовлявся від цього, заявляючи про незалежність регіону. Тепер же, мовляв, в мирній угоді взагалі немає згадки про статус Карабаху.