Два роки при владі: які обіцянки виконав президент Зеленський

Два роки при владі: які обіцянки виконав президент Зеленський

Президент України Володимир Зеленський знаходиться при владі рівно два роки. Перелік його передвиборних обіцянок у 2019 році був досить великим - від зняття недоторканості до переходу до накопичувальної пенсійної системи. Український Дощ згадує основні пункти програми Зеленського і аналізує, наскільки успішно вони були реалізовані.

РІВНІСТЬ І СПРАВЕДЛИВІСТЬ

Зеленський обіцяв впроваджувати принципи рівності і справедливості.

«Мої законопроєкти в цьому напрямку: «Про зняття недоторканності з Президента України, народних депутатів і суддів», - позначалося у передвиборчій програмі майбутнього президента.

В результаті з 1 січня 2020 року імунітету позбавили народних депутатів. Проте відкрити справу проти народного обранця може тільки генпрокурор, з яким потрібно узгоджувати більшість дій слідчих. Тобто без санкції Банкової поліція та інші органи справу стосовно нардепа порушити не можуть.

Себе ж президент недоторканності поки що не позбавив.

ІМПІЧМЕНТ ПРЕЗИДЕНТА

У числі першочергових в програмі Зеленського був і законопроєкт «Про імпічмент Президента України».

Закон про регулювання процедури імпічменту президента було прийнято 10 вересня 2019 року. Але процедура виявилася вкрай складною і відправити президента у відставку відповідно до цього закону майже нереально.

ЗАКОН «ПРО НАРОДОВЛАДДЯ»

Зеленський обіцяв і мав намір закріпити механізм, що дозволяє українцям за допомогою референдумів та інших форм прямої демократії формувати основні завдання для влади.

Цей закон Зеленський підписав 8 квітня 2021 року. У своєму підсумковому вигляді документ дозволяє проводити референдуми з ініціативи громадян, президента і парламенту, в тому числі про зміну кордонів України. Також з'явилася можливість за допомогою референдуму скасувати вже прийняті закони та ініціювати нові.

На всеукраїнський референдум не можна виносити питання, що суперечать положенням Конституції, загальновизнаним принципам і нормам міжнародного права, спрямовані на ліквідацію незалежності України і порушення державного суверенітету, питання щодо податків, бюджету, амністії, а також ті, які перебувають у віданні органів правопорядку, прокуратури або суду.

«КНОПКОДАВСТВО» І «ДЕПУТАТСЬКІ ПРОГУЛИ»

Зеленський обіцяв зробити «кнопкодавство» і «депутатські прогули» автоматичною підставою для позбавлення нардепа депутатського мандата.

У січні минулого року Зеленський підписав закон про введення відповідальності за умисне голосування замість іншого депутата. Метою закону було забезпечення належного виконання народними депутатами їх повноважень за частиною персонального голосування. За порушення закону їм загрожує штраф від трьох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За прогули було вирішено вичитувати кошти з зарплат.

УКРАЇНА І НАТО

Деякі обіцянки були присвячені раніше взятому українською владою курсу на вступ України до НАТО. Зеленський називав рух України до НАТО та інші об'єднання запорукою безпеки, яка повинна отримати підтвердження через всеукраїнський референдум.

Референдуму з цього питання не проводилося. Українським військовим планувалося встановити зарплати за стандартами НАТО.

У листопаді минулого року українські військові, які працюють в зоні ООС на Донбасі на першій лінії, отримували близько 32 тис грн, повідомляв головнокомандувач ЗСУ Руслан Хомчак в інтерв'ю ICTV. З вересня минулого року для них також є винагороди від 5 до 18 тис грн.

Поступово українська армія переходить до стандартів Північноатлантичного альянсу. У березні минулого року військових почали переводити на нову систему харчування за зразком НАТО.

САМОСТІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ГАЗОМ

Зеленський в рамках своєї передвиборчої програми відзначав, що Україна повинна перейти на забезпечення своїх потреб за рахунок власних енергетичних ресурсів. Більш того, він планував, що згодом Україна стане їх експортером на європейський ринок. Іншими словами, президент обіцяв збільшити видобуток природного газу, вирішивши питання з енергетичною залежністю від імпорту.

На початку року компанія «Оператор ГТС України» повідомила про рекордне падіння обсягу добового видобутку блакитного палива. За даними компанії, він досяг позначки в 51,6 млн кубометрів газу на добу на 20 січня 2021 року - це мінімальний показник за кілька років. Менший був зафіксований лише у березні 2016 року, коли добовий видобуток природного газу був на рівні 49,5 млн кубометрів.

Транзит газу в Європу при цьому минулого року склав 55,8 млрд кубометрів: на 38% менше в порівнянні з 2019 роком.

ГОЛОСУВАННЯ ОНЛАЙН 

Глава держави у своїй передвиборчій кампанії обіцяв українцям надати можливість участі в прийнятті важливих рішень влади через Інтернет, в тому числі голосувати на виборах і референдумах.

Радник президента Михайло Федоров 5 серпня 2019 року в інтерв'ю Лига.net повідомляв, що команда Зеленського близько року працює над проєктом, який дозволить українцям голосувати онлайн на виборах. Як відзначав Федоров, на той момент вже був готовий проєкт The Vote. За словами радника Зеленського, на першому етапі його використовуватимуть для опитувань, щоб президент, прем'єр та інші могли дізнаватися реальну думку жителів країни. Система ідентифікації реалізована через Mobile ID, електронний підпис, Bank ID.

Як уточнював Федоров, проголосувати онлайн українці точно зможуть на президентських виборах у 2024 році.

ПЕНСІЙНА РЕФОРМА 

Український президент в рамках своєї передвиборчої кампанії обіцяв перейти від солідарної до накопичувальної пенсійної системи. Зазначалося, що всі страхові накопичення людини не будуть пропадати в фондах, а будуть переходити у спадок.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль на початку 2021 року пообіцяв запустити систему до кінця року. Він констатував, що солідарна система вичерпала себе, а накопичувальна дозволить українцям отримувати гідні пенсії. Накопичувальним рівнем, як очікується, зможуть скористатися всі потенційні пенсіонери.

Система буде працювати за наступним принципом: людина вносить на рахунок в обраному пенсійному фонді 2% від зарплати, а роботодавець додає ще 2%. Надалі внески планується підвищувати як мінімум до 7%.

ЖИТЛОВЕ КРЕДИТУВАННЯ ДЛЯ МОЛОДІ 

Зеленський також обіцяв відновити програми молодіжного житлового кредитування.

У січні цього року уряд своїм рішенням продовжив до 2023 року дію державної програми забезпечення житлом молодих людей, повідомили у прес-службі Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву. Рішення уряду створило законодавчу основу для забезпечення молоді власним житлом по всій країні на більш вигідних умовах порівняно з пропонованими банківськими установами.

Теги
Схожi
Меркель та Байден наполягають на збереженні транзиту газу Україною після запуску «ПП-2»
Політика
Меркель та Байден наполягають на збереженні транзиту газу Україною після запуску «ПП-2»
Меркель провела переговори з Байденом в рамках саміту G7 в британському графстві Корнволл...
Новим премʼєром Ізраїлю став Нафталі Беннета
Політика
Новим премʼєром Ізраїлю став Нафталі Беннета
Він змінить Нетаньягу, який керував країною 12 років...
У Петербурзі перевіряють лавки з продукцією Євро-2020 на наявність української форми
Політика
У Петербурзі перевіряють лавки з продукцією Євро-2020 на наявність української форми
У російському Санкт-Петербурзі торгівлю сувенірною продукцією до Євро-2020 перевірять на предмет реалізації форми збірної України з футболу...
Поклонська зізналася, що вважає себе українкою і хоче до Києва
Політика
Поклонська зізналася, що вважає себе українкою і хоче до Києва
«Змінити минуле неможливо, потрібно міняти сьогодення», - вважає Поклонська...
Дмитро Ярош зробив висновок, що «московська імперія має бути знищена»
Політика
Дмитро Ярош зробив висновок, що «московська імперія має бути знищена»
Дмитро Ярош зробив висновки з реакції Кремля на форму національної збірної України з футболу...