«Досьє Пандори»: хто туди потрапив і чому там немає Володимира Путіна?

«Досьє Пандори»: хто туди потрапив і чому там немає Володимира Путіна?

3 жовтня 2021 року Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів (ICIJ) опублікував масштабне розслідування, присвячене таємним активам президентів, міністрів, монархів, якими вони володіють через офшори. Розслідування тривало рік, у ньому взяли участь понад 600 журналістів зі 117 країн. У числі фігурантів «досьє Пандори» президенти Путін і Алієв, король Йорданії і королева Великобританії, і як не дивно Володимир Зеленський.

Що таке «Досьє Пандори»?

«Досьє Пандори» ( Pandora Papers, «архів Пандори», «документи Пандори») - найбільший в історії злив внутрішніх документів 14 офшорних реєстраторів з різних країн. Рік тому анонімне джерело передало Міжнародному консорціуму журналістів-розслідувачів (ICIJ) три терабайти даних (майже 12 млн документів), що містять відомості про власників 30 тис офшорних компаній. В архіві були не тільки реєстраційні дані, а й внутрішнє листування юристів та інших співробітників офшорних реєстраторів, інформація про операції, банківські рахунки, а також біржові папери.

ICIJ залучив до розслідування і аналізу інформації понад 600 журналістів зі 117 країн. Серед них співробітники ABC, The Guardian, «Бі-Бі-Сі», The Washington Post, Miami Herald, Le Monde, La Nacion, Indian Express. Протягом року вони вивчали найбільший витік офшорних даних з Панами, Кіпру, Монако, Британських Віргінських островів, Сейшел, Швейцарії, Кайманових островів і інших податкових притулків.

Як пише The Guardian, незалежна перевірка відомостей з «Досьє Пандори» довела автентичність інформації: частина власників офшорів підтвердили, що злиті дані щодо них вірні. Важливість документів обумовлена ​​тим, що в них вказані таємні офшорні компанії 35 світових лідерів, серед яких як колишні, так і діючі президенти і прем'єр-міністри. Злив проливає світло також на секретні фінансові операції більш ніж 300 міністрів, суддів, воєначальників, чиновників з 90 країн світу.

Само по собі володіння офшорами не суперечить закону, а нерідко йде на користь економіці й бізнесу. Однак податковими притулками часто користуються для відмивання злочинних грошей, для приховування реальних доходів і активів, а також фактів корупції.

Секретна імперія йорданського короля

Аналіз архіву показав, що король Йорданії Абдалла II протягом декількох десятиліть таємно будував гігантську систему для володіння нерухомістю за кордоном. Вартість активів короля оцінюється, як мінімум, у $100 млн - вона включає в себе вілли, особняки, елітні квартири в Малібу,Флорида, Каліфорнії, Вашингтоні, Лондоні.

Найрозкішнішим об'єктом з цього списку став комплекс на вершині скелі в Малібу з 26 кімнатами - цей особняк прославився тим, що тут знімали фінальну сцену оригінальної «Планети мавп» 1968 року.

Дані їх досьє показують, що цю віллу Абдалла II придбав у 2014 році через офшорну компанію, зареєстровану на Британських Віргінських островах, за $ 33,5 млн. У попередні два роки він купив два кондомініуму у Вашингтоні на загальну суму в $ 13,8 млн.

З 2003 по 2011 роки монарху стали належати сім елітних об'єктів нерухомості у Великобританії, які зараз оцінюються в $ 38 млн, в тому числі три об'єкти в Белгрейвії - районі Великого Лондона на північний захід від Букінгемського палацу.

The Guardian пише, що нерухомість йорданського короля була придбана на тлі чотириразового збільшення американської економічної і військової допомоги Йорданії, а також траншей з Міжнародного валютного фонду.

Як британська королева купувала нерухомість у Алієва

Ще один кейс пов'язаний з сім'єю чинного президента Азербайджану Ільхама Алієва і королівським двором Великобританії. Журналісти виявили, що Crown Estate - компанія, що керує нерухомістю британських монархів - купила у пов'язаних з Алієвим офшорів нерухомості у Сполученому Королівстві на $ 541 млн.

Зокрема, у 2009 році керуюча фірма придбала будівлю в Лондоні за $ 45 млн у офшору, зареєстрованого на сина азербайджанського лідера Гейдара Алієва, на той момент йому було 11 років. У 2018 році Crown Estate заплатила $ 90 млн за восьмиповерховий торгово-офісний будинок в престижному районі британської столиці Мейфер, розташованому в Гайд-парку. Покупцем виступила зареєстрована на БВО Hiniz Trade & Investment, якій спочатку володіла молодша дочка Ільхама Алієва Арзу, а потім її дід по материнській лінії Аріф Пашаєв.

Розкриття інформації демонструє, що сім'я Алієвих і наближені до неї особи з 2006 по 2019 роки витратили близько $ 527 млн ​​на придбання через офшори 27 об'єктів нерухомості. 12 з них згодом були продані, більшість - королівській сім'ї Великобританії. Джерела коштів, на які сім'я азербайджанського лідера змогла купити елітну нерухомість, не розкриваються.

З «Досьє Пандори» зрозуміло, що Алієви досі володіють як мінімум будинком в Кенсінгтоні, купленому у 2012 році за $ 40 млн, і трьома ексклюзивними квартирами в кварталі Найтсбрідж поруч з Гайд-парком.

Колишній британський прем'єр купував нерухомість у міністра з Бахрейна

Колишній глава уряду Сполученого Королівства, за даними The Guardian, завдяки офшору заощадив сотні тисяч доларів на податках. Тоні Блер, який очолював британський кабмін з 1997 по 2007 роки, разом зі своєю дружиною у 2017 році придбали зареєстровану на БВО холдингову компанію, яка володіла офісною будівлею в Лондоні. Сума угоди склала близько $ 8,8 млн.

Цікаво, що офшорною компанією, яку купили Блер, до цього володів міністр промисловості і торгівлі Бахрейну Заїд бін Рашид Аль-Зайяні. Він також таємно володіє ще одним офшором, який за останні дев'ять років витратив більше $ 81 млн на покупку комерційної нерухомості у Великобританії.

Завдяки тому що Блери купили не саму офісну будівлю, а її безпосереднього власника, їм вдалося уникнути так званого гербового збору (основного податку на нерухомість у Британії) у $ 422 тис. Юристи відзначають, що такий хід сам по собі не є незаконним, однак демонструє лазівку, якою користуються багаті власники нерухомості, укладаючи угоди, у той час як рядові піддані королівства зазвичай платять збір.

Чеський любитель Лазурного берега

Ще один фігурант «Досьє Пандори» - прем'єр-міністр Чехії Андрій Бабіш, який за допомогою серії заплутаних тіньових оборудок з офшорами зумів придбати величезний особняк на Лазурному березі Франції.

Варто відзначити, що Бабіш займався підприємницькою діяльністю з 1980-х років, є власником транснаціонального агрохолдингу Agrofert і медіа-магнатом, доларовим мільярдером. Його вважають другою найбагатшою людиною Чехії зі статком у більш ніж $ 3,6 млрд.

Розслідування ICIJ показало, що в 2009 році Бабіш, який тоді ще не займався політикою, через панамську юридичну фірму Alcogal створив три офшори. У вигляді позик він передав близько $ 17 млн ​​першій з них - зареєстрованій на БВО Blakey Finance Limited. Цей офшор передав кошти компанії Boyne Holding LLC. з Вашингтона, а та, в свою чергу, дала їх в борг офшору з Монако SCP Bigaud.

Як тільки гроші надійшли в SCP Bigaud, вони були витрачені на придбання особняка і вілли по сусідству у французькому Мужені, розташованому неподалік від Канн. Там є власний кінотеатр, басейн, більярдна кімната, винний льох.

Як пише The Guardian, сама по собі покупка нерухомості не є незаконною. Однак первинне джерело коштів на придбання будівель не встановлено. Газета робить припущення, що чеський прем'єр вибрав таку складну схему для угоди, тому що не міг купити особняк безпосередньо. Крім того, офшорні компанії, через які купувалася нерухомість у Франції, не відображені в декларації Бабіша, як того вимагає чеське законодавство.

Подарунки Зеленського

Президент України Володимир Зеленський, як пише британська газета, схоже, не розкрив всі свої активи в офшорах. Розслідування ICIJ показало, що він розділив володіння майном зі своїми давніми друзями і колегами по продюсерській студії «Квартал 95» - братами Борисом і Сергієм Шефірами, Іваном Бакановим і Андрієм Яковлєвим.

Перед обранням президентом Зеленський задекларував свої доходи і активи, в тому числі три офшорних компанії. Однією з них - белізькою Film Heritage - він володів разом з дружиною Оленою. Але «Досьє Пандори» показало, що Film Heritage володів 25% кіпрської Davegra, а та, в свою чергу, контролювала Maltex Multicapital Corp, зареєстрованою на Британських Віргінських островах. Зеленський володів цим офшором разом з братами Шефір та Яковлєвим.

За два тижні до першого туру президентських виборів в Україні у березні 2019 року Зеленський передав свою частку Maltex своєму нинішньому раднику Сергію Шефіру. А через півтора місяця після перемоги на виборах юрист «Кварталу 95» підписав документ, згідно з яким Maltex продовжить виплачувати дивіденди кіностудії Зеленського, незважаючи на відсутність частки у цьому офшорі.

Всього на друзів і бізнес-партнерів Зеленського зареєстровано 14 офшорів, за якими числяться елітні квартири у Лондоні (в тому числі, на Бейкер-стріт навпроти музею Шерлока Холмса).

The Guardian відзначає, що глава держави після приходу до влади пообіцяв провести глобальну деофшоризацію української економіки і бізнесу, а також очистити правлячу верхівку країни від олігархів, які виводять фінанси за кордон і ховають активи в податкових гаванях.

Імператор Пу

Щодо багаторічного президента РФ Володимира Путіна «Досьє Пандори» припускає, що він є найбагатшим з усього переліку світових можновладців, проте як справжній розвідник він "заховав кінці у воду".

Путін, якого в США підозрюють у володінні найбільшим таємним капіталом, не фігурує в опублікованих файлах безпосередньо. Прооте у досьє присутні особи з його найближчого кола.

Розслідування перерахувало людей з найближчого оточення Путіна: Світлана Кривоногова, яку ЗМІ називають близькою подругою російського лідера (видання «Проєкт», визнане в РФ «небажаною організацією» і заборонене, називало Кривоногову матір'ю дочки Путіна, яка нібито народилася у 2003 році); інститутські друзі президента РФ Микола Єгоров і Віктор Хмарин; Роман Путін, син двоюрідного брата глави держави; керівник «Ощадбанку» Герман Греф; глава корпорації «Ростех» Сергій Чемезов; гендиректор Першого каналу Костянтин Ернст.

Як повідомляють журналісти-розслідувачі, Світлана Кривоногова з 2006 року є бенефіціаром компанії Brockville Development Ltd, зареєстрованої на Британських Віргінських островах. У Монако фірма володіє квартирою в елітному житловому комплексі Monte Carlo Star вартістю € 3,6 мільйона. Микола Єгоров володіє на Британських Віргінських островах компанією Pollux Global Corp, чиї активи оцінюються в $ 50 млн. Віктор Хмарин, стверджується в розслідуванні, був бенефіціаром компанії Luciano Services Corp (зареєстрована в 2009 році) з метою тримати рахунок в швейцарському банку BSI.

Голова правління «Ощадбанку» Герман Греф заснував в Сінгапурі компанію Angelus Trust для управління сімейними активами більш ніж на $ 55 мільйонів. У 2017 році Греф зробив керуючим і бенефіціаром фірми свого племінника Оскара, який проживає в Швейцарії, - йдеться в розслідуванні журналістів «Досьє Пандори».

З досьє також стало відомо, що сім'я Сергія Чемезова, глави корпорації «Ростех», приховала в офшорах майно на 22 мільярди рублів, у тому числі віллу і яхту в Іспанії.

Але про самого Путіна ми розповімо окремо, адже це заслуговує на докладну статтю.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
«Кремль нас не залякає»: підсумки саміту Євросоюз – Україна
Політика
«Кремль нас не залякає»: підсумки саміту Євросоюз – Україна
У питанні про військові злочини, скоєні силами країни-агресора в Україні, ЄС повністю підтримує розслідування прокурором Міжнародного кримінального суду...
Резніков може залишити посаду міністра оборони
Політика
Резніков може залишити посаду міністра оборони
За даними джерел українського ЗМІ, міністр оборони України Олексій Резніков може лишити посаду в МОУ та перейти до Міністерства юстиції...
Після офіційної відмови у збройній допомозі Україні, президент Австрії приїхав до Києва та відвідав Бучу
Політика
Після офіційної відмови у збройній допомозі Україні, президент Австрії приїхав до Києва та відвідав Бучу
Президент Австрії Александр Ван дер Беллен 1 лютого, прибув до Києва з офіційним візитом. У нього запланована зустріч з президентом України Володимиром Зеленським.   ...
Угорського посла викликали в МЗС України: антиукраїнська риторика неприпустима
Політика
Угорського посла викликали в МЗС України: антиукраїнська риторика неприпустима
Україна закликає Угорщину припинити «антиукраїнську риторику»...
Cлова Бориса Джонсона про погрози путіна перед війною в Кремлі назвали «брехнею»
Політика
Cлова Бориса Джонсона про погрози путіна перед війною в Кремлі назвали «брехнею»
«Те, що сказав Джонсон, це неправда. Можливо це була несвідома брехня, і фактично він не зрозумів, про що з ним говорив президент путін», — сказав Пєсков...