[]

До коронавірусу: смертоносні епідемії, які змінили світ

До коронавірусу: смертоносні епідемії, які змінили світ

30 січня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила спалах епідемії коронавірусу 2019 nCoV надзвичайною ситуацією, що має міжнародне значення. Всі держави повинні бути готові до боротьби з ним. Однак це не вперше, коли невідомий досі вірус стрімко знищує населення планети.

Український Дощ вирішив розповісти вам про найстрашніші епідемії в історії людства - досвід яких,змушує приймати зараз надзвичайні заходи безпеки у всіх державах світу.

Чума Антоніна, 160-180 роки

Перша велика епідемія у відомій історії людства отримала ім'я імператора Марка Аврелія Антоніна. Вона вибухнула під час його правління і сама ж забрала його життя. Ще епідемію називають чумою Галена на честь грецького лікаря, який залишив про неї записи.
Що це була за хвороба, до сих пір точно не відомо. Швидше за все, віспа або кір - чумою вона називається за традицією. У Рим її принесли війська, які повернулися з походу на Близький Схід. Чума Антоніна дійшла до Рейну, убивши п'ять мільйонів чоловік. Вона спустошила Рим і позбавила його армії. Золотий вік імперії на цьому закінчився.

Чума Юстиніана, 541-542 роки

Епідемія, що спустошила Східну Римську імперію, вважається першим зареєстрованим спалахом бубонної чуми в Європі. Передбачається, що вона почалася в Єгипті або Ефіопії і потрапила в Константинополь разом з зерном, в якому ховалися заражені щури. Жертвами чуми стали, за різними оцінками, від 25 до 100 мільйонів чоловік. Вважається, що загинуло 66% жителів Константинополя.
Ця епідемія значно послабила Візантію, особливо її економіку, і не дозволила імператору Юстиніану об'єднати Східну і Західну Римські імперії. Крім того, апокаліптичні настрої, що панували під час епідемії, сприяли поширенню християнства.

Чорна смерть, 1338-1353 роки

Хвороба лютувала на Сході приблизно з 1320 року. Вона знищила до 90% населення китайської провінції Хебей, торкнулася Інді і Центральної Азії, а ось Японію обійшла стороною. Потім чума спустошила пониззя Волги і Дону, проникла в Крим, звідти в Геную і поступово охопила всю Європу.
Смерть величезної частини населення сильно вплинула на європейські країни. Потужний поштовх отримало скотарство, тому що в порівнянні з землеробством вимагало менше робочих рук. Перші закриті цехи стали приймати людей зі сторони. Підвищилися податки, посилилася інфляція, з'явилися закони, покликані зберегти зникаючу кордони. Епідемія природним чином підштовхнула розвиток медицини, а крім того - механіки, знову ж таки через брак рук. Вона навіть втрутилася в генофонд жителів Європи: дослідження показують, що ймовірність вижити після зараження чумою у власників різних груп крові теж різна.

Коколіцтлі, 1545-1578 роки

У XVI столітті в Новій Іспанії (сучасній Мексиці) від таємничої хвороби померло близько п'ятнадцяти мільйонів місцевих жителів - при загальній чисельності у двадцять два мільйони. Хворобу вони називали «коколіцтлі», що означає «великий мор». Основними її симптомами були висока температура, кровотечі, галюцинації, виразки і головний біль. Ацтеки вмирали за кілька днів, а ось європейці, включаючи лікарів (з чиїх записок нам відома ця історія), заражалися рідко, та й хвороба у них протікала в легкій формі.
Епідемія практично знищила ацтекскій народ і допомогла іспанцям завоювати його землі. Сучасні дослідники, вивчаючи скелети людей, загиблих від «коколіцтлі», знайшли в ДНК сліди бактерії Salmonella enterica, що говорить про кишкову інфекцію. Вчені припускають, що хворобу привезли в Америку самі іспанці.

Холера, XIX століття

Холера добре відома з античності, про неї писав ще Гіппократ, але до XIX століття вона в основному зустрічалася на півдні Азії. Є версія, що пандемії холери почалися через мутації збудника, який виник у результаті холодного року (так званого «року без літа»). Всього прийнято виділяти сім пандемій цієї хвороби: перша спалахнула в 1817 році, а остання завершилася в 1975-му. До сих пір ВООЗ фіксує 3-5 мільйонів випадків зараження в рік, з них сто тисяч закінчуються смертю. Без лікування можна померти за лічені години.
Холера зіграла важливу роль у розвитку сучасної епідеміології та громадській охороні здоров'я, що народилися в основному з досліджень англійського лікаря Джона Сноу. Епідемія в Сохо в 1854 році допомогла йому спростувати теорію міазмів - згідно з нею, в хворобах винні продукти гниття, які випаровуються з води і грунту, потрапляють в повітря і заражають людину. Крім того, спалах холери дав поштовх до розвитку мереж каналізації та водопроводу. Склавши карту випадків захворювання, Сноу з'ясував, що джерелом хвороби була одна-єдина водорозбірна колонка. Її відключили, і епідемія швидко пішла на спад.

Іспанка, 1918-1919 роки

До 1918 року Перша світова війна вже забрала життя мільйонів людей. Але епідемія «іспанського» грипу обійшла її за кількістю жертв. Хвороба з'явилася в серпні 1918 року відразу в декількох портових містах - в Бостоні (США), Бресті (Франція) і Фрітауні (Сьєрра-Леоне). Кораблі і потяги швидко рознесли вірус по всьому світу. Заразилося 550 мільйонів людей - приблизно третина світового населення, а померло від 50 до 100 мільйонів, тобто близько 5% жителів Землі. Ця епідемія вважається однією з найбільш масштабних як за загальною кількістю випадків, так і за кількістю смертей.
«Іспанський» грип назвали так тому, що ним перехворіло 39% населення Іспанії.

Азіатський і Гонконгський грип, 1957-1968 роки

Пандемія «азіатського» грипу вбила більше двох мільйонів чоловік по всьому світу. Почалася вона в провінції Гуйчжоу, джерелом зараження стали дикі качки. Протягом декількох місяців грип поширився по Китаю, США, Індії, Австралії, Філіппінам, Великобританії і континентальній Європі - транспорт до середини XX століття розвинувся до такого рівня, що хвороба спалахувала в різних країнах практично одночасно. Перша хвиля захворювання торкнулася безліч школярів: в Британії заразилося 50% дітей, а в закритих школах - до 90%. Вірусу вистачило трьох місяців, щоб поширитися по всьому світу. Незважаючи на відносно низький рівень смертності (приблизно 0,5%), від «гонконгського» грипу померло близько мільйона людей, з них половина - в самому Гонконзі. Місто втратило 15% населення.

Лихоманка Ебола, 2014-2015 роки

Геморагічна лихоманка Ебола - захворювання рідкісне, але вкрай небезпечне. Вона вбиває в середньому 50% заражених, хоча в деяких випадках смертність сягала 90%. Розробкою вакцини від вірусу займаються багато лабораторій по всьому світу, але поки схвалена лише одна, і то в Європі. Лікування в більшості випадків зводиться до боротьби з симптомами.
Найбільша епідемія почалася в лютому 2014 року в Гвінеї. Звідти хвороба поширилася по Західній Африці, а також торкнулася США і Іспанію. Оскільки вірус Ебола прийшов до Західної Африки вперше, у лікарів в постраждалих країнах не було досвіду боротьби з ним. Населення охопила паніка. Поширенню лихоманки сприяли й місцеві похоронні традиції, що передбачають контакт з небіжчиком під час прощання.
Епідемія в Західній Африці тривала майже два роки і погубила близько дванадцяти тисяч чоловік. Авіакомпанії припиняли польоти в країни, де проявилася хвороба, сусіди закривали з ними кордону. 

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house2.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Вчені порівняли якість зволоження організму звичайною водою і молоком
Здоров'я
Вчені порівняли якість зволоження організму звичайною водою і молоком
Вода сприяє швидкому зволоженню організму, однак напої з більшим вмістом цукру, жиру або білка роблять це ще краще...
У вас депресія? Вчені з’ясували, як куріння позначається на психічному здоров’ї
Здоров'я
У вас депресія? Вчені з’ясували, як куріння позначається на психічному здоров’ї
Ізраїльські вчені з Єврейського університету довели, що між курінням та розвитком психічних розладів є тісний зв’язок...
Нове відкриття учених: темп ходьби безпосередньо пов'язаний зі старінням
Здоров'я
Нове відкриття учених: темп ходьби безпосередньо пов'язаний зі старінням
Чому ходьба корисніше за біг і що відбувається в організмі під час прогулянки...
Американські вчені довели, що вейпинг завдає не меншої шкоди, ніж паління цигарок
Здоров'я
Американські вчені довели, що вейпинг завдає не меншої шкоди, ніж паління цигарок
Результати дослідження довели, що використання електронних сигарет значно збільшує ризик розвитку в людини хронічних захворювань легень...
Американські вчені довели, що фізкультура зменшує ризик онкозахворювання до 27%
Здоров'я
Американські вчені довели, що фізкультура зменшує ризик онкозахворювання до 27%