[]

Директор і ФОП одночасно: чи можливо?

Директор і ФОП одночасно: чи можливо?

Чи може директор підприємства бути зареєстрований і як ФОП? Чи законно це й чи існують обмеження у діяльності директора як ФОП розповідає i.factor.ua.

Фізична особа може здійснювати підприємницьку діяльність різними способами. У тому числі набувати статусу підприємця. Випливає цей висновок з положень ч. 3 ст. 128 ГКУ.

Водночас ч. 1 ст. 50 ЦКУ передбачає, що обмеження права фізичної особи на здійснення підприємницької діяльності встановлюються Конституцією України і законом.

Для ТОВ таким законом став Закон про ТОВ. Про обмеження директора у ролі ФОП говорить нам, зокрема, п. 1 ч. 5 ст. 40 цього Закону: член виконавчого органу товариства не може без згоди загальних зборів учасників або наглядової ради (у разі її створення) здійснювати господарську діяльність як ФОП у сфері діяльності товариства

Увагу слід звернути на три моменти:

1) загальні збори можуть дати згоду директорові здійснювати діяльність у форматі ФОП паралельно з управлінням юридичною особою;

2) діяльність директора як ФОП потребує дозволу загальних зборів тоді, коли підприємець і юридична особа здійснюють діяльність в одній і тій же сфері. Очевидно, що передусім потрібно дивитися на види діяльності, зазначені в ЄДР ( Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань). Хоча не приховуємо, формулювання «у сфері діяльності» розпливчасте і під порівняння можуть потрапити хоч і різні коди КВЕД, але близькі «за духом». Проте, навряд таку ситуацію розцінюватимуть уже настільки радикально;

3) обмеження прив’язується не до факту реєстрації директора як ФОП, а до факту діяльності цього ФОП у сфері, в якій працює товариство.

Як бачите, суміщати директорське крісло з підприємницькою діяльністю цілком можливо. У Законі про ТОВ абсолютної заборони, принаймні, немає.

А якщо порушимо?

Закон про ТОВ встановлює у цьому випадку лише один наслідок: таке порушення може стати підставою для розірвання товариством договору (контракту) з порушником без виплати компенсації (ч. 6 ст. 40 Закону про ТОВ). Проте,  не зовсім зрозуміло, про яку компенсацію може йтися. Адже директор — це ще й працівник, на нього поширюються норми КЗпП, а цей Кодекс не дозволяє роботодавцеві «урізувати» будь-які компенсаційні виплати при звільненні. І тим паче основну зарплату. До того ж КЗпП не містить подібної підстави для звільнення за ініціативою роботодавця.

Виходячи з положень ст. 40 Закону про ТОВ можна дійти висновку, що порушення таких правил — це внутрішня проблема товариства. Адже змусити звільнити директора жоден контролюючий орган не може.

Ще одне цілком резонне запитання. А що робити із «директорськими» ФОП, які були зареєстровані ще до того, як Закон про ТОВ набрав чинності? Чи потрапляють вони під обмеження і наслідки за ч. 6 ст. 40 Закону про ТОВ?

Усі ми пам’ятаємо про те, що закон не має зворотної сили. Це означає, що діяльність директора як ФОП до 17.06.2018 р. (дата набрання чинності Законом про ТОВ) не може стати приводом для його звільнення із застосуванням ч. 6 ст. 40 Закону про ТОВ.

А ось діяльність підприємця-директора після 17.06.2018 р. цілком дозволяє загальним зборам прийняти «звільнювальне» рішення. Звісно ж, не без проблем, про які йшлося вище. Обмеження, встановлене п. 1 ч. 5 ст. 40 Закону про ТОВ, прив’язується не до дати реєстрації ФОП, а до факту здійснення ним підприємницької діяльності у тій же сфері, що і його «рідне» ТОВ.

Тож якщо ви директор, зареєстрований ще і як ФОП, панікувати не варто. 

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house2.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
У Мелітополі кадировці зґвалтували російську пропагандистку з НТВ та побили оператора
Право
У Мелітополі кадировці зґвалтували російську пропагандистку з НТВ та побили оператора
Група кадировців у тимчасово окупованому росією Мелітополі на Запоріжжі напала на знімальну групу російського пропагандистського каналу НТВ, які приїхали «висвітлювати хід СВО»...
Під Одесою троє матерів пиячили на вулиці і загубили дітей
Право
Під Одесою троє матерів пиячили на вулиці і загубили дітей
Жінки після випивки згадали, що з ними ще були діти, але куди поділася малеча, не знали...
У Києві голий чоловік напав з розбитою пляшкою на відвідувачів кафе
Право
У Києві голий чоловік напав з розбитою пляшкою на відвідувачів кафе
26-річному потерпілому лікарі на місці надали першочергову медичну допомогу...
Водійські права тепер оформлятимуть по-новому: з медичними показаннями і локальними дозволами
Право
Водійські права тепер оформлятимуть по-новому: з медичними показаннями і локальними дозволами
Відтепер у водійському посвідченні з'являться позначки про складання іспиту на авто з автоматичною КПП або про обмеження за станом здоров'я...
На Полтавщині 27-річний чоловік регулярно ґвалтував 6-річного пасинка
Право
На Полтавщині 27-річний чоловік регулярно ґвалтував 6-річного пасинка
Кіберполіція викрила жителя Полтавщини у зґвалтуванні хлопчика та створенні дитячої порнографії...