[]

Династія борців за Україну. Василь Бандера

Династія борців за Україну. Василь Бандера

22 липня 1942 року у концтаборі Аушвіц був закатований Василь Бандера (1915-1942) - діяч ОУН, брат Степана Бандери.

на фото: Меморіальна дошка Василю Бандері на вулиці Незалежності в Івано-Франківську.

Василь Андрі́йович Бандера (12 лютого 1915, с. Старий Угринів — 22 липня 1942, Аушвіц-Освенцим) — учасник національно-визвольних змагань, член ОУН, син Андрія Бандери, брат Степана Бандери, Олександра Бандери та Богдана Бандери.

Народився у родині українського греко-католицького священика Андрія Бандери і його дружини Мирослави. У сім'ї Бандер було семеро дітей. Четверо братів - Богдан, Олександр, Василь, Степан та троє сестер - Марта, Володимира та Оксана. Усі вони стали діячами націоналістичного руху. І усі вони за це отримали покарання - хлопці були убитими, дівчата заслані у радянські табори. Василь був п’ятою дитиною в сім’ї: до нього народилися сестри Марта-Марія та Володимира і брати Степан та Олександр. Разом з братом Олександром закінчив Стрийську українську гімназію, агрономічний факультет Львівської політехніки у Дублянах і філософію у Львівському університеті. Ще під час навчання долучився до політичної діяльності.

1938—1939 був ув’язнений у польському концтаборі у Березі Картузькій за промову на одному із студентських зібрань Львова, у якій він критикував шовіністичну політику польської влади. Після розпаду Польщі (1939) Василь повернувся до Львова, згодом переїхав до Кракова із братом Степаном. У цьому місті він поселився на вулиці Страшевського, наприкінці серпня 1940 року взяв шлюб з Мирославою Возняк, старшою сестрою дружини Миколи Лемика. У Кракові Бандера виконував доручення ОУН, був учасником другого Великого Збору ОУНР

Після Акту 30 червня 1941 працював у відділі пропаганди ОУН у Станіславі (тепер, вул. Незалежності, 15) (за деякими даними, 12 липня 1941 р. в м. Городенці як представник ОУН склав присягу на вірність Українській Державі від курсантів місцевої української старшинської школи), де у грудні 1941 з дружиною Ґлодзінською-Бандерою був заарештований. Після допитів, які проводив сам шеф станіславського ґестапо Кріґер, був відправлений до нацистського табору Аушвіц (польське Освєнцім).

Петро Мірчук, який після війни осів у Канаді, в своїх спогадах стверджує, що Брат Степана Бандери Василь теж був переслідуваний і був побитий польськими ув’язненими, членами підпільної групи в таборі під час роботи в «Нойбау». Головним винуватцем його смерті, на думку Мірчука, також був згаданий Францішек Подкульскі, який говорив, знущаючись над Василем:

«Ти – Бандера, а я – пантера».

З повідомлення Леона Соберая слідує, що Василя Бандеру переплутали з його братом Степаном, за наказом якого в 1934-му був убитий міністр внутрішніх справ Польщі Броніслав Перацький, за “пацифікацію” українського населення захопленого ЗУНР за результатами польсько-української війни 1918-1919 років . Це і стало непрямою причиною смерті Василя:

«Головним організатором виконання вироку українцю, вбивці Пєрацького (уявному), був Франек Подкульскі, в цьому йому допомагали: Болек Юзіньскі, Тадек і Едек, капо «Нойбау» Казік та інші, імен яких не пам’ятаю. …Франек Подкульскі і Казік склали план виконання вироку. Франек став вбивцею, а решта спостерігали, щоб ніхто не бачив. Франек непомітним рухом штовхнув вбивцю Бандеру, і той впав з висоти … Побачивши це, один з українців доповів в політичний відділ (Politische Abteilung)… В політичний відділ були викликані ті, хто брав участь у виконанні вироку .. . Болєк Юсіньскі (Юзіньскі), Тадек і Едек і інші через кілька днів перебування в бункері … пішли в кримінальний транспорт в Заксенхаузен. Франек і Казик всю провину виконання вироку взяли на себе і загинули в блоці № 11».

Володимир Мартинець в показаннях засвідчив, що з висоти трьох метрів Василя Бандеру разом з тачкою скинув Юзеф Краль. Останній категорично заперечував, що нібито мав намір знущатися над ув’язненими з «групи Бандери».

З приводу причин смерті одного з братів Степана Бандери, найімовірніше Василя, Зигмунд Гаудасіньскі зробив таку заяву:

«Влітку 1942 року працював в команді« Нойбау »помічником писаря … Після прибуття в блок 16 капо Едвард Радомський вказав нам на ув’язненого невеликого зросту, який по підмостках підвозив штукатурам будівельний розчин, заявляючи при цьому, що це український злочинець Бандера, відповідальний за смерть багатьох поляків. Тоді помітив, що ворарбейтер Фелікс Марута жорстоко поводився з Бандерою, стверджуючи, що це розплата за злочини, які той зробив по відношенню до його сім’ї та іншим полякам».

В результаті вищевказаних подій 5 серпня 1942 р Василь Бандера потрапив в табірну лікарню, де пізніше помер.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house2.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Як росія робила з українців рабів: річниця закріпачення України імперськими колонізаторами
Історія
Як росія робила з українців рабів: річниця закріпачення України імперськими колонізаторами
14 травня 1783 року указом російської імператриці Катерини II закріпачено селян Лівобережжя та Слобожанщини...
8-ма річниця Битви за Одесу: 2 травня 2014 року росія вперше зробила спробу захопити місто
Історія
8-ма річниця Битви за Одесу: 2 травня 2014 року росія вперше зробила спробу захопити місто
В цей день зійшлися сили мирних громадян українського міста Одеса і сепаратистські угруповання та заслані російські провокатори. Битва була не на життя, а на смерть...
8 років одному з найвідоміших українських мемів - візитка Яроша
Історія
8 років одному з найвідоміших українських мемів - візитка Яроша
Сьогодні вісім років, як з'явився один з найвідомійших постмайданних мемів - «візитка Яроша»...
19 квітня - дата першої анексії Кримського півострову імперською росією
Історія
19 квітня - дата першої анексії Кримського півострову імперською росією
19 квітня 1783 року, через кілька днів після зречення престолу хана Шахін Герая, імператриця Катерина II підписала «Маніфест про анексію Кримського півострова...
Перша Конституція в світі з'явилася понад 300 років тому і була українською
Історія
Перша Конституція в світі з'явилася понад 300 років тому і була українською
16 квітня 1710 року, на зборах козацтва біля містечка Тягина на правому березі річки Дністер була прийнята перша в світі Конституція...