[]

Династія борців за Україну. Василь Бандера

Династія борців за Україну. Василь Бандера

22 липня 1942 року у концтаборі Аушвіц був закатований Василь Бандера (1915-1942) - діяч ОУН, брат Степана Бандери.

на фото: Меморіальна дошка Василю Бандері на вулиці Незалежності в Івано-Франківську.

Василь Андрі́йович Бандера (12 лютого 1915, с. Старий Угринів — 22 липня 1942, Аушвіц-Освенцим) — учасник національно-визвольних змагань, член ОУН, син Андрія Бандери, брат Степана Бандери, Олександра Бандери та Богдана Бандери.

Народився у родині українського греко-католицького священика Андрія Бандери і його дружини Мирослави. У сім'ї Бандер було семеро дітей. Четверо братів - Богдан, Олександр, Василь, Степан та троє сестер - Марта, Володимира та Оксана. Усі вони стали діячами націоналістичного руху. І усі вони за це отримали покарання - хлопці були убитими, дівчата заслані у радянські табори. Василь був п’ятою дитиною в сім’ї: до нього народилися сестри Марта-Марія та Володимира і брати Степан та Олександр. Разом з братом Олександром закінчив Стрийську українську гімназію, агрономічний факультет Львівської політехніки у Дублянах і філософію у Львівському університеті. Ще під час навчання долучився до політичної діяльності.

1938—1939 був ув’язнений у польському концтаборі у Березі Картузькій за промову на одному із студентських зібрань Львова, у якій він критикував шовіністичну політику польської влади. Після розпаду Польщі (1939) Василь повернувся до Львова, згодом переїхав до Кракова із братом Степаном. У цьому місті він поселився на вулиці Страшевського, наприкінці серпня 1940 року взяв шлюб з Мирославою Возняк, старшою сестрою дружини Миколи Лемика. У Кракові Бандера виконував доручення ОУН, був учасником другого Великого Збору ОУНР

Після Акту 30 червня 1941 працював у відділі пропаганди ОУН у Станіславі (тепер, вул. Незалежності, 15) (за деякими даними, 12 липня 1941 р. в м. Городенці як представник ОУН склав присягу на вірність Українській Державі від курсантів місцевої української старшинської школи), де у грудні 1941 з дружиною Ґлодзінською-Бандерою був заарештований. Після допитів, які проводив сам шеф станіславського ґестапо Кріґер, був відправлений до нацистського табору Аушвіц (польське Освєнцім).

Петро Мірчук, який після війни осів у Канаді, в своїх спогадах стверджує, що Брат Степана Бандери Василь теж був переслідуваний і був побитий польськими ув’язненими, членами підпільної групи в таборі під час роботи в «Нойбау». Головним винуватцем його смерті, на думку Мірчука, також був згаданий Францішек Подкульскі, який говорив, знущаючись над Василем:

«Ти – Бандера, а я – пантера».

З повідомлення Леона Соберая слідує, що Василя Бандеру переплутали з його братом Степаном, за наказом якого в 1934-му був убитий міністр внутрішніх справ Польщі Броніслав Перацький, за “пацифікацію” українського населення захопленого ЗУНР за результатами польсько-української війни 1918-1919 років . Це і стало непрямою причиною смерті Василя:

«Головним організатором виконання вироку українцю, вбивці Пєрацького (уявному), був Франек Подкульскі, в цьому йому допомагали: Болек Юзіньскі, Тадек і Едек, капо «Нойбау» Казік та інші, імен яких не пам’ятаю. …Франек Подкульскі і Казік склали план виконання вироку. Франек став вбивцею, а решта спостерігали, щоб ніхто не бачив. Франек непомітним рухом штовхнув вбивцю Бандеру, і той впав з висоти … Побачивши це, один з українців доповів в політичний відділ (Politische Abteilung)… В політичний відділ були викликані ті, хто брав участь у виконанні вироку .. . Болєк Юсіньскі (Юзіньскі), Тадек і Едек і інші через кілька днів перебування в бункері … пішли в кримінальний транспорт в Заксенхаузен. Франек і Казик всю провину виконання вироку взяли на себе і загинули в блоці № 11».

Володимир Мартинець в показаннях засвідчив, що з висоти трьох метрів Василя Бандеру разом з тачкою скинув Юзеф Краль. Останній категорично заперечував, що нібито мав намір знущатися над ув’язненими з «групи Бандери».

З приводу причин смерті одного з братів Степана Бандери, найімовірніше Василя, Зигмунд Гаудасіньскі зробив таку заяву:

«Влітку 1942 року працював в команді« Нойбау »помічником писаря … Після прибуття в блок 16 капо Едвард Радомський вказав нам на ув’язненого невеликого зросту, який по підмостках підвозив штукатурам будівельний розчин, заявляючи при цьому, що це український злочинець Бандера, відповідальний за смерть багатьох поляків. Тоді помітив, що ворарбейтер Фелікс Марута жорстоко поводився з Бандерою, стверджуючи, що це розплата за злочини, які той зробив по відношенню до його сім’ї та іншим полякам».

В результаті вищевказаних подій 5 серпня 1942 р Василь Бандера потрапив в табірну лікарню, де пізніше помер.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house2.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Знищення російською імперією Запорозької січі
Історія
Знищення російською імперією Запорозької січі
3 серпня 1775 року російська імператриця Катерина II видала маніфест, яким оголосила про ліквідацію Запорозької січі...
105 років тому було ухвалено II Універсал Центральної Ради: росія визнала право України на автономію
Історія
105 років тому було ухвалено II Універсал Центральної Ради: росія визнала право України на автономію
16 липня 1917 року на відкритому засіданні Центральної Ради Володимир Винниченко урочисто виголосив ІІ Універсал...
Декларація незалежності США: з днем народження, Америко!
Історія
Декларація незалежності США: з днем народження, Америко!
4 липня 1776 року у Філадельфії Другий континентальний конгрес прийняв Декларацію незалежності Сполучених Штатів Америки від Великої Британії і її короля...
Життя і смерть Леді Ді – все, що потрібно знати про принцесу Уельську
Історія
Життя і смерть Леді Ді – все, що потрібно знати про принцесу Уельську
1 липня 1961 року у Сандрінгемі народилася Діана Френсіс Спенсер. Їй не судилося стати королевою Британії, але вона стала «королевою людських сердець»...
25 років тому були підписані так звані «Великі угоди» між Україною і росією
Історія
25 років тому були підписані так звані «Великі угоди» між Україною і росією
31 травня 1997 року підписано «Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією»...