Депутати закликали суддів КСУ подати у відставку

Депутати закликали суддів КСУ подати у відставку

Частина народних депутатів закликала піти у відставку суддів Конституційного суду після того, як вони скасували відповідальність за недостовірне декларування. Понад 150 народних депутатів поставили підписи під закликом Верховної Ради до суддів Конституційного суду звільнити свої посади.

Заяву зачитав народний депутат від «Слуги Народу» Олександр Бакумов.

Депутати закликають КС «вжити всіх необхідних заходів щодо відновлення дієвості свого функціонування з врахуванням обраного Україною європейського та євроатлантичного курсу».

"Уже більше 150 підписів. Я сподіваюся, що буде однозначно 226, і далі, звичайно, конституційна більшість", -  додала заступниця голови фракції «Слуга Народу» Євгенія Кравчук.

Кравчук очікує зібрати щонайменше 226 підписів, а потім і конституційну більшість — тобто 300 підписів. Депутати закликають 11 суддів КСУ, які прийняли рішення про скасування е-декларування, добровільно піти у відставку, "з огляду на, що довіра в суспільстві до них зараз практично нульова".

Отже, невідкладної відставки за власним бажанням вимагають від 11 суддів КСУ:

 • Олександра Тупицького (голова КСУ),
 • Віктора Городовенка,
 • Ірини Завгородньої,
 • Олександра Касмініна,
 • Віктора Кривенка,
 • Олександра Литвинова,
 • Володимира Мойсика,
 • Сергія Саса,
 • Ігоря Сліденка,
 • Петра Філюка,
 • Галини Юровської.

Загалом же Конституційний суд складається з 18 суддів. Наразі у складі КС 15 суддів. Звернення депутатів не стосується Сергія Головатого (заступник голови КСУ), Віктора Колісника, Василя Лемака, Олега Первомайського. Вони не погодилися з рішенням КС про скасування відповідальності за недостовірне декларування.

Нагадаємо,

27 жовтня Конституційний суд України на закритому засіданні визнав неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, яка передбачає відповідальність для чиновників та суддів у вигляді штрафу чи позбавлення волі за подання свідомо неправдивих відомостей у декларації. Також КСУ закрив доступ до е-декларацій чиновників, а НАЗК позбавив ключових повноважень.

Вищий антикорупційний суд 3 листопада вже закрив першу справу щодо брехні в декларації. Вона стосувалася ексочільника Запорізької ОДА Костянтина Бриля.

Рішення КСУ ухвалив за поданням депутатів з «Опозиційної платформи — За життя» та «За майбутнє». Через цю ухвалу правоохоронці змушені будуть закрити всі справи щодо неправдивого декларування майна чиновниками.

Очільник Національного антикорупційного бюро Артем Ситник уточнив, що наразі таких справ понад 100, приблизно 20 вже розглядаються у судах. Він нагадав, що подібна історія вже була, коли Конституційний суд скасував відповідальність за незаконне збагачення, а справи про розкрадання посадовців закрили.

Що далі?

Президент Володимир Зеленський 30 жовтня подав до Верховної Ради законопроєкт «Про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства», яким пропонує звільнити весь склад Конституційного суду України та почати відбір нових суддів.

Водночас у Конституції немає пункту про звільнення суддів через рішення парламенту - це суперечить Конституції

Представник президента у Конституційному суді Федір Веніславський заявляв, що пропозиція Зеленського є «політико-правовим способом розв'язати кризу». Інакше — судді можуть заблокувати будь-які зміни до антикорупційного законодавства.

Депутати «Слуги Народу» ще не визначилися, чи підтримувати законопроєкт Зеленського. Натомість у Верховній Раді планують відновити антикорупційні норми новим законом, який планують ухвалити цього тижня.

4 листопада нардепи прийшли під булдівлю Конституційного суду і передали заяву із закликом до суддів добровільно піти у відставку.

"Це політична заява, яка спрямована на те, щоб закликати 11 суддів скласти повноваження добровільно. Щоб вони зрозуміли, що народні депутати – це делеговані суспільством суб’єкти законодавчої ініціативи, що немає довіри після таких рішень до суддів", – сказав голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія.

У разі, якщо судді не складуть повноваження, зазначив він, у депутатів є низка законодавчих ініціатив. Усі вони мають одну мету – фактично запобігти подальшим рішенням КСУ, які можуть повністю зруйнувати антикорупційну незалежну інфраструктуру.

Теги
Схожi
МЗС має викликати посла Словаччини та вручити йому ноту протесту, – Ірина Фріз
Політика
МЗС має викликати посла Словаччини та вручити йому ноту протесту, – Ірина Фріз
МЗС України має викликати посла Словаччини та вручити йому ноту протесту, з огляду на висловлювання прем’єр-міністра Словаччини щодо Закарпаття...
Верховна Рада не підтримала легалізацію зброї в Україні
Політика
Верховна Рада не підтримала легалізацію зброї в Україні
Рада провалила голосування законопроєктів «Про обіг цивільної вогнепальної зброї та бойових припасів до неї» та «Про цивільну зброю та боєприпасах»...
«Нехай міняє на регіони Словаччини»: Кулеба прокоментував «жарт» словацького прем'єра
Політика
«Нехай міняє на регіони Словаччини»: Кулеба прокоментував «жарт» словацького прем'єра
Міністр закордонних справ України Кулеба відреагував на «жарт» прем'єра Словаччини про обмін Закарпаття на російську вакцину, заявивши, що такі заяви псують відносини ...
Рада підтримала за основу законопроєкт щодо створення Національного військового кладовища
Політика
Рада підтримала за основу законопроєкт щодо створення Національного військового кладовища
Верховна Рада підтримала за основу урядовий законопроєкт №4225 про створення в Україні Національного військового кладовища...
Завершено реєстрацію кандидатів на довибори у Верховну Раду
Політика
Завершено реєстрацію кандидатів на довибори у Верховну Раду
Всього зареєстровано 34 кандидати у народні депутати України – 20 осіб висунутих політичними партіями та 14 самовисуванців...