День Вишиванки: генетична пам'ять тисячоліть

День Вишиванки: генетична пам'ять тисячоліть

Історія національного вбрання українців сягає глибокої давнини. Наші працьовиті пращури завжди вміли створити справжню красу з полотна і ниток, і завжди вміли дати своєму надбанню влучну і гідну назву - вишиванка.

Достеменно невідомо, коли вишивання на сорочках почало розвиватися як галузь мистецтва. Але вже від часів середньовіччя вишиванка традиційно носилася як повсякденний та святковий одяг українців. Дані археологічних розкопок і свідчення мандрівників і літописців підтверджують, що вишивання як вид мистецтва в Україні існує з часів енеоліту. Стародавні історики, зокрема Геродот, стверджували, що у могилах перших століть нашої ери були знайдені залишки вовняного одягу, прикрашеного багатоколірними вишивками.

Вишиті сорочки існували також і за часів Київської Русі, що підтверджено літописами, а також зображеннями на фресках Софійського собору у Києві. З XVII-XVIII ст. до сьогодні збереглася достатня кількість оригінальних пам’яток народної вишивки. Дослідники стверджують, що розвиток вишиванки відбувався протягом цілого тисячоліття. З року в ріку наші предки збагачували ремесло новими орнаментами та техніками, а майстрині навчилися виготовляти нитки унікальних відтінків, аби на полотні вигравали все нові і нові кольори.

В давнину вірили, що вишиванка оберігає людину, дарує їй добру долю та здоров'я. Матері вишивали своїм дітям одяг з особливою теплотою та любов'ю. Існують свідчення, що у деяких регіонах країни процес вишивання мав вигляд особливої церемонії. Жінки в процесі молились і вірили, що ці молитви зроблять вишиванку сильнішою та зарядженою тільки позитивними емоціями.

Знавці вишиванки переконують, що символізм елементів вишиванки має дуже сильний вплив на життя того, хто її носить. Отож, існує кілька основних порад щодо вибору вишиванки з погляду символіки. Геометричні візерунки символізують стихії природи та родючість землі, такі візерунки притаманні Гуцульщині. Рослинні та квіткові орнаменти здавна символізують сімейне щастя, материнську любов, такими орнаментами вишивали на Чернігівщині. Майстрині з усієї України зображували на полотні тварин і вірили, що їхні зображення приносять вірність, достаток і довголіття.

Символічними є не тільки відтінки та форми вишивки, а й полотно та його колір. Традиційно вважали, що білосніжний колір означає цноту та чистоту, червоний символізує життєву силу, зелений – природу та спокій, а чорний – смуток і тугу. Найчастіше одягали білі вишиванки, вони додавали життєрадісності, а чорна вишиванка слугувала для часу посту та жалоби.

Справжня мода на вишиванки прийшла на початку ХХ сторіччя. На межі 19 і 20 століть вишивана русько-українська чоловіча сорочка відривається від традиційного костюму, і починає носитися в поєднанні з європейським одягом. Провідну роль у започаткуванні моди вдягання вишиванки під піджак часто надають Іванові Франкові, який «відрізнявся од загалу своїм костюмом — вишиваною сорочкою серед пишних комірців і краваток».

Перший вибух моди у радянських республіках на вишиті й народні сорочки припав на 1920-ті і початок 1930-х, себто на добу НЕПу (в УСРР — Українізації). В УСРР вишиванки, як урочисту одежину, вдягали і партійні керівники, і прості люди. 

Друге радянське піднесення популярності українських вишиванкок припало на другу половину 1950-х років і початок 1960-х. Зазвичай це пов'язують з перебуванням на чолі СРСПР Микити Хрущова (1953—1964), який полюбляв саме українські вишивані сорочки, та сам часто з'являвся на публіці одягнений у них, йому слідували і інші посадовці, вишиванка набула рис ділового одягу.

Із відходом з посади Хрущова збігся і занепад популярності носіння вишитих сорочок, що тривав аж до доби відродження Незалежності.

У період радянського застою вишиванка стала рішуче дисидентським та патріотично-українським одягом або ж просто елементом національного русько-вкраїнського сценічного вбрання.

З набуттям Незалежності України вишиванка почала рішуче повертати свою загальнонародність. Як чоловічі, так і жіночі варіяції на тему традиційних вишиванок нині поширені на мітингах, урочистих та молодіжних заходах, посіли своє місце у весільній моді.

Піднесенню вишиваної сорочки сприяв і встановлений на державному рівні День Вишиванки, який традиційно відзначається у третій четвер травня на знак єдності усіх українців. Цьогоріч, попри карантин, свято буде ще яскравішим, адже оголошений флешмоб у мережах продемонструє єдність мільйонів навколо одного з національних символів.

Вишиванку не лише носять і збирають у колекціях, їй пишуть вірші і співають гімни. Прекрасним прикладом того, як надихає українська національна вишита сорочка є вірш поета і політика Євгена Рибчинського, який він виклав сьогодні на своїй сторінці у мережі Facebook.

ВИШИВАНКА

На узвозі недільного ранку
Я малому купив вишиванку,
Я синові купив вишиванку
На узвозі, де повно людей,
В молодої рудої дівчини
Вишивану купив сорочину,
Полотняну купив сорочину
Для найменшого з своїх дітей.

А за тим по узвозу старому
Я поніс ту сорочку додому,
Я поніс полотняну додому,
Де кохана моя і сини.
І з коханою біля колиски
Я дививсь, як маленьке хлопчисько,
Споглядав, як маленьке хлопчисько,
Зачаровано дивиться сни.

Тільки снів промайнула година,
Вишиванку надів я на сина,
З визирунком надів я на сина
Із червоних і чорних ниток,
І на руки узяв я малечу,
Посадив карапуза на плечі,
Посадив собі сина на плечі,
Хай зростає маленький синок.

І у місто, де кручі дніпрові,
Я пішов показати синові,
З висоти показати синові
Неосяжність моєї землі,
Української мрії безмежжя,
Правий берег і лівобережжя,
Берег правий і лівобережжя,
І минуле, що тане в імлі.

Я бажаю йому жити в світі,
Де щодня розквітатимуть квіти,
Неймовірні зростатимуть квіти
На дитячих льняних сорочках,
Де звучатиме пісня гучніше,
Де від посмішок буде тепліше,
Де від щирості буде тепліше
І де щастя в дитячих очах.

І сказав я маленькому сину:
Де б не жив ти, люби Україну,
Де б не був ти, кохай Україну,
Усім серцем, душею, знанням.
Це єдина моя забаганка -
Якщо любиш, люби до останку!
І нехай ця твоя вишиванка
Стане першим твоїм надбанням.

Євген Рибчинський

 

 

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Генпрокуратура України викликала «вагнерівця» Євгена Пригожина на допит
Україна
Генпрокуратура України викликала «вагнерівця» Євгена Пригожина на допит
Пригожину пред'явлено обвинувачення за двома статтями: «Зазіхання на територіальну цілісність та недоторканність України» та «Ведення агресивної війни»...
Україна отримає від США далекобійні ракети, але не раніше ніж через 9 місяців - Bloomberg
Україна
Україна отримає від США далекобійні ракети, але не раніше ніж через 9 місяців - Bloomberg
Російський диктатор владімір путін заявив, що у разі постачання Україні ракет більшої дальності, росія завдаватиме ударів по тим об'єктам, які поки не чіпає...
1,7 млрд грн привласнив на закупівлі для ЗСУ: раднику заступника міністра оборони оголосили підозру
Україна
1,7 млрд грн привласнив на закупівлі для ЗСУ: раднику заступника міністра оборони оголосили підозру
Раднику заступника міністра оборони України (на громадських засадах) повідомили про підозру у справі про заволодіння понад 1,7 млрд грн, призначених на закупівлю товарів для Збройних сил України....
У районі Вугледара з'явився підрозділ СОБР для придушення бунтів в росармії
Україна
У районі Вугледара з'явився підрозділ СОБР для придушення бунтів в росармії
Російське військове керівництво перекинуло на Донеччину спецпідрозділ швидкого реагування СОБР, для придушення бунтів серед своїх військових...
У полон ЗСУ здалися 10 військових рф із бригади, яка мародерила в Бучі й Ірпені
Україна
У полон ЗСУ здалися 10 військових рф із бригади, яка мародерила в Бучі й Ірпені
У районі Вугледара на Донеччині у полон ЗСУ здалися 10 російських військових зі 155-ї бригади морської піхоти рф: саме ця бригада заходила в Ірпінь та Бучу...