День пам'яті жертв Бабиного Яру

День пам'яті жертв Бабиного Яру

Бабин Яр - одне з всесвітньо відомих місць трагедій, які стали символом Голокосту. 29 вересня 1941 року в Бабиному Яру німецькі каральні підрозділи розпочали масові вбивства євреїв Києва.

За два дні 29 та 30 вересня 1941-го року, по офіційним історичними свідченням, там розстріляли майже 150 тисяч мирного населення. Це були не лише жителі Києва, а і біженці з окупованих українських регіонів, що прибули до міста - євреї, роми, військовополонені.

29 вересня 2020 року виповнюється 79-ті роковини від початку однієї з найбільших трагедій ХХ століття – масових розстрілів мирного населення в урочищі Бабин Яр у місті Києві, вчинених у 1941 – 1943 роках.

З кожним роком історики і дослідники дізнаються більше деталей і жахливих подробиць того, що сталося у Бабиному Яру у часи окупації Києва військами Адольфа Гітлера. От деякі факти тієї трагедіїї:

  • Перший розстріл у Бабиному Яру відбувся 27 вересня 1941 року, коли було вбито 752 пацієнта психіатричної лікарні ім. Івана Павлова. Вона була безпосередньо біля Яру. Точне місце розстрілу невідомо.
  • 27-28 вересня на стінах будинків, огорожах і стовпах з'явилися оголошення з текстом українською, російською і німецькою мовами. У оголошенні йшлося, що всі євреї Києва і його околиць повинні з'явитися 29 вересня до 8 години ранку на ріг Мельникова і Дегтярівської вулиць. Люди були повинні взяти з собою документи, гроші, цінні речі, а також теплий одяг, білизну тощо.

"Хто з євреїв не виконає цього розпорядження і буде знайдений в іншому місці, буде розстріляний", - було сказано в оголошенні.

  • Масові розстріли тривали 5 днів, з 29 вересня до 3 жовтня 1941 року. Потім, протягом двох років окупації у Бабиному Ярі розстрілювали та ховали інших жертв гітлерівського терору, серед яких були українські націоналісти, роми та радянські військовополонені.
  • Точне число жертв донині залишається невідомим. У 1946 році на Нюрнберзькому процесі наводилася оцінка - близько 100 тисяч загиблих. Такі дані були у звіті радянської комісії розслідування нацистських злочинів під час окупації Києва.
  • За німецькими документами (звіти каральних підрозділів), у перші два дні масових розстрілів було вбито 33 тисячі євреїв.

  • Розстріли 29 та 30 вересня в Бабиному Яру виконувала зондеркоманда 4а айзнатцгрупи С під керівництвом штандартенфюрера СС Пауля Блобеля за підтримки 45-го і 303-го батальйонів німецької поліції.
  • Зондеркомандами називалися каральні підрозділи гітлерівців, яким було доручено знищення євреїв, ромів та радянських військових комісарів.

У деяких публіцистичних статтях є поширеною міфологема про те, що трагедія Бабиного Яру була спровокована вибухами на Хрещатику, які сталися у перші дні окупації.

Дійсно, радянськими диверсантами 24 вересня 1941 року на Хрещатику були підірвані будинки, в яких розташовувалися представники окупаційної адміністрації. Вибухи і пожежі продовжилися в наступні дні, було знищено близько 940 житлових і адміністративних будівель. У звіті представника імперського міністерства окупованих східних областей від 5 жовтня 1941 року говорилося, що без даху над головою залишилися десятки тисяч осіб.

Вибухи на Хрещатику були проявом сталінської тактики "випаленої землі".

Однак, вони не могли спровокувати гітлерівську акцію знищення. Бо такі саме акції відбувалися ще з червня 1941 року в сотнях інших українських, білоруських, литовських чи латвійських міст. Акція у Бабиному Ярі стала однією з найбільших у етапі геноциду, який отримав назву "Голокост від куль".

Якщо на заході та в центрі Європи гітлерівці знищували євреїв у гетто та концтаборах, то на сході Європи була інша тактика — масові розстріли.

Розстріли продовжувалися і після жовтня 1941 року.

Загалом у Бабиному Яру загинув 621 український націоналіст. Тут обірвалося життя української поетеси, члена Організації українських націоналістів (мельниківці) Олени Теліги та її чоловіка Михайла.

Пам'ятні заходи

Сьогодні, 29 вересня в 16:00 біля кінотеатру "Київська Русь" можна приєднатися до щорічного Маршу Пам'яті, щоб пройти дорогою, якою 79 років тому йшли люди і не знали, що йдуть на розстріл. Це буде п'ятий Марш Пам'яті. У минулому році на такий марш прийшли понад 600 осіб. Там були нащадки вбитих і тих, хто дивом вижив, а також журналісти, дипломати, політики.

Про це повідомили у фейсбук організатори Маршу.

"Меморіальний центр Голокосту "Бабин Яр" планує створити меморіал в районі Бабиного Яру.

До наглядової ради центру входять експрезидент Польщі Александр Квасьнєвський, президент Всесвітнього єврейського конгресу Рональд Лаудер, український бізнесмен Віктор Пінчук, російські мільярдери Герман Хан і Михайло Фрідман та інші.

Мміжнародне журі з-поміж 165 заявок з 36 країн визначило переможця - проєкт австрійських архітектурних бюро Querkraft Architekten та Kieran Fraser Landscape Design.

null

В той же час співголова Асоціації єврейських організацій та громад України Йосиф Зісельс припускає, що будівництво дороговартісного меморіалу в Києві куруватиметься безпосередньо з Кремля. Адже російські бізнесмени, які увійшли в наглядову раду проєкту, мають зв'язки з владною верхівкою Росії.

Пам'ять про жертви, які були спричинені ксенофобією, расизмом та ідеологією фашизму і тоталітаризму, має слугувати пересторогою для недопущення подібних страшних злочинів проти людяності у майбутньому та водночас сприяти консолідації українського суспільства.

Трагедія Бабиного Яру відзначається в Україні на державному рівні й є свідченням того, що в пам’яті народу подібні скорботні події не мають жодних часових проміжків і будь-яких термінів – вони завжди живі, так само, як є живим біль втрати за кожним, хто пройшов дорогою смерті й поліг у братській могилі Бабиного Яру.

Теги
<
Новини партнерiв
Схожi
 Савченко працювала в службі секс по телефону
Україна
Савченко працювала в службі секс по телефону
Екснардеп Надія Савченко, коли їй виповнилося 21 рік, працювала в службі сексу по телефону...
«Режим тиші»: сьогодні помер український воїн, поранений ворожим снайпером
Україна
«Режим тиші»: сьогодні помер український воїн, поранений ворожим снайпером
Унаслідок роботи снайпера у вівторок, 24 листопада, помер український військовий ...
РФ у ТКГ відкрито підтримала пропозиції сепаратистів
Україна
РФ у ТКГ відкрито підтримала пропозиції сепаратистів
Російські представники на переговорах вперше відкрито заявили про підтримку ініціативи сепаратистів...
На міжнародному конкурсі у США українське ігристе вино завоювало «срібло»
Україна
На міжнародному конкурсі у США українське ігристе вино завоювало «срібло»
На міжнародному винному конкурсі USA Wine Raiting українські ігристі вина завоювали 6 срібних медалей...
ОПЗЖ влаштувала під посольством США виставу за «Україну без Америки»
Україна
ОПЗЖ влаштувала під посольством США виставу за «Україну без Америки»
Біля американського посольства влаштували мітинг проти «колоніальної політики штатів щодо України»...