Делегація ЮНЕСКО прибула до України для захисту культурної спадщини від військових руйнувань

У зв'язку з повномасштабною війною, рзв'язаною росією, ЮНЕСКО розширює масштаби екстреної допомоги Україні, де лише за рік було зруйновано близько 300 об'єктів культурурної спадщини. Днями Київ відвідала генеральна директорка організації з питань освіти, науки та культури при ООН Одре Азулі. Метою делегації ЮНЕСКО була оцінка збитків, завданих рф українській культурі. Президент Зеленський повідомив делегацію ООН, що загальна кількість пошкоджених культурних об'єктів у країні вчетверо вища за оголошену.
У ході візиту делегація ООН відвідала три міста: Київ, Чернігів та Одесу. Очільниця ЮНЕСКО з питань культури та надзвичайних ситуацій Кріста Піккат пояснила, що від війни постраждали не лише матеріальні цінності України, збитки торкнулися глибших пластів культурного життя:
"Втрата завдана не тільки історичним будівлям та матеріальним культурним цінностям. Під ударом опинилися художники та артисти, які втратили свій дохід, яким довелося залишити батьківщину. Люди втратили можливість дотримуватися своїх традицій. За нашими даними, з початку війни зруйновано чи пошкоджено вже 249 культурних об'єктів. На відновлення потрібно майже 7 млрд євро. Причому вже в короткостроковій перспективі, якщо війна триватиме, потрібно знайти 3 млрд. Необхідно не тільки відновлювати, а й, якнайшвидше, організувати захист будівель, що ще збереглися, і колекцій, щоб забезпечити їх максимальну безпеку".
Приймаючи делегацію ЮНЕСКО, президент України Володимир Зеленський повідомив Одре Азуле, що за даними України, загальна кількість зруйнованих та пошкоджених росією українських культурних об'єктів наближається до 1190. Він звернув також увагу на розкрадання та незаконне вивезення українських культурних цінностей із зайнятих російською армією територій.
Широко відомо про розкрадання та вивезення до Криму колекції Музею образотворчих мистецтв у Херсоні. Близько 10 000 творів музею зникли у листопаді, коли російські війська вийшли із міста. В інтерв'ю RFI заступниця директора Херсонського художнього музею Ганна Скрипка наголосила, що з розграбуванням колекції музею зник цілий пласт української культури міста:
"Ми втратили не лише нашу культурну спадщину, а й „історичний“ погляд на місто. У кожній родині є щось дороге, що передають у спадок. У нашого міста це була його колекція, це його коштовність. А тепер, що ми можемо передати нашим дітям та онукам, що можемо їм показати? Як розповісти про те, як раніше жили люди? Як показати, у що вдягалися, що будували? Що ми тепер можемо передати дітям? Це жахає. На цих землях жили і скіфи (про це говорять археологічні розкопки), і мешкали українські козаки. Тому російські загарбники забирають останні підтвердження, останні докази нашої історії. Забирають усе, щоб ми не могли говорити, що ми окремі, окремий народ, який має своє власне минуле".
With support from @DelUnescoJapan, @UNESCO will also provide a series of on-site practical reconstruction training sessions for Ukrainian architects, conservators and urban planners. #Chernihiv #Ukraine pic.twitter.com/2POxC9zPRN
— Audrey Azoulay (@AAzoulay) April 4, 2023
За даними ЮНЕСКО, для відшкодування збитків культурі України необхідно 6,9 млрд доларів.
«Ця підтримка продовжуватиметься і зростатиме у 2023 році», — заявила Одре Азуле в Києві.
ЮНЕСКО з цієї нагоди знову нагадалоо, що «напади на культурні об'єкти та школи є порушенням міжнародного права».
ЮНЕСКО також розгорнула «план дій у надзвичайних ситуаціях, який фінансується бюджетом у 30 млн доларів. Бюджет фінансує постачання захисного обладнання для пам'ятників та творів мистецтва та доставку понад 50 000 комп'ютерів, щоб вчителі могли продовжувати свої уроки віддалено. Було також надано десятки касок та бронежилетів журналістам, які працюють у зонах бойових дій.
Під час зустрічі у Києві з генеральним директором ЮНЕСКО президент України висловив сподівання на залучення у відновлення культурної спадщини України міжнародних партнерів.
Український Дощ писав раніше, що 2,6 млрд доларів збитків культурній спадщині України завдала росія на цій війні