[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/images\/8-48452299.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":"https:\/\/ukrrain.com\/novini\/ukraina-news.html"}]

Чого боятися у 21 столітті? Три головні загрози людству

Чого боятися у 21 столітті? Три головні загрози людству

Вже зараз, у 2020-і роки, людство зіткнеться з проблемами, три з яких представляють реальну загрозу для його існування, впевнений футуролог Юваль Ной Харарі. Своїми прогнозами він поділився на форумі в Давосі.

Виступаючи на Всесвітньому економічному форумі в січні 2020 року, авторитетний ізраїльський історик, футуролог і професор Єврейського університету в Єрусалимі Юваль Ной Харарі окреслив три виклики, що загрожують людству як виду:

  • ядерна війна;
  • екологічна криза;
  • руйнівна сила технологій

Якщо перших два нам в тій чи іншій мірі знайомі і зрозумілі, то потенційні наслідки останнього нам ще тільки належить усвідомити, зазначив Харарі. Технології, крім очевидної користі, несуть в собі масу ризиків. У своїх прогнозах письменник-футуролог сконцентрувався саме на них, виділивши п'ять потенційних проблем.

1. «Безтолкові» люди

Автоматизація скоро знищить мільйони спеціальностей. Безумовно, на їх місце прийдуть нові професії, але поки неясно, чи зможуть люди досить швидко освоїти необхідні навички. Припустимо, вам 50 років, і ви тільки що втратили своє робоче місце через безпілотників. Тепер з'явилася можливість стати розробником програмного забезпечення або вчителем йоги для інженерів - але чи зможе п'ятдесятирічний водій вантажівки перевчитися і проявити себе в якості такого фахівця? І перекваліфікуватися нам доведеться не раз і не два, а знову і знову протягом усього життя.

Якщо в минулому людині доводилося боротися з експлуатацією, то в 21 столітті дійсно масштабна боротьба буде вестися проти марності самої людини у світі технологій. І набагато гірше буде виявитися не при справах, ніж бути експлуатованим. Ті ж, хто зазнає невдачі в цій боротьбі, стануть частиною своєрідного «марного класу» з точки зору економічної і політичної системи. Це, в свою чергу, сприятиме зростанню розриву між тими що не знайшли себе в новому світі людьми і могутньої елітою.

2. Нерівність між країнами

Ми вже знаходимося в розпалі «гонки озброєнь» у всьому, що стосується штучного інтелекту (ШІ). Зараз Китай і США в ній лідирують, залишивши багато інших країн далеко позаду. Якщо ми не розподілимо можливості і результати, які дає нам ШІ, між усіма людьми, величезне багатство буде сконцентроване тільки в декількох високотехнологічних центрах, тоді як інші держави або збанкрутують, або стануть експлуатованими цифровими колоніями.

Уявіть собі, що буде з економікою, що розвивається, якщо текстиль або автомобілі буде дешевше виробляти в Каліфорнії, ніж в Мексиці? А що буде, якщо років через 20 хтось в Сан-Франциско або Пекіні буде знати всі особисті дані про кожного політика, судді та журналіста вашої країни? Чи буде країна як і раніше незалежною чи стане цифровий колонією? Коли у вас достатньо даних, вам не потрібно відправляти армію, щоб контролювати державу.

3. Цифрова диктатура

Нерівномірний контроль над даними може призвести до цифрових диктатур. Цю небезпеку можна сформулювати у вигляді рівняння:

B x C x D = ЗЗЛ

Де B - біологічні знання, C - комп'ютерні обчислення, D - дані, а ЗЗЛ - здатність «зламувати» людей.

Якщо у вас будуть на руках всі змінні в лівій частині формули, ви зможете зламати тіло, мозок і свідомість кожної людини, а також зрозуміти його краще, ніж він сам. Ви зможете дізнатися його тип особистості, політичні погляди, слабкості, найпотаємніші страхи і надії. Система, яка розуміє нас краще, ніж ми самі, може передбачити наші почуття і рішення, маніпулювати ними і в кінцевому підсумку приймати рішення за нас.

Звичайно, вміння «хакнуть» людини може бути використана і на благо - наприклад, для поліпшення системи охорони здоров'я. Але якщо така влада потрапить в погані руки, результатом стане найстрашніший тоталітарний режим в історії людства.

Уявіть собі умовну КНДР через 20 років, де кожен житель повинен буде постійно носити біометричний браслет, який контролює кров'яний тиск, частоту серцевих скорочень і активність мозку. І ось ви слухаєте по радіо виступ великого лідера, а спецслужби вже знають, що ви насправді при цьому відчуваєте. Ви можете скільки завгодно плескати в долоні і посміхатися, але якщо вони дізнаються, що ви насправді злитеся, завтра ви вже будете в ГУЛАГу.

4. У владі алгоритмів

Оскільки люди будуть все частіше надавати ШІ можливість приймати рішення за нас, влада буде переходити від людей до алгоритмів. І це вже відбувається.

Сьогодні мільярди людей довіряють алгоритмам Facebook, Google, Netflix, Amazon і Alibaba, що пропонують, що почитати, подивитися, купити і чому взагалі вірити. Скоро подібні алгоритми будуть говорити нам, де працювати і з ким одружуватися, а компаніям - чи слід наймати нас на роботу і видавати нам кредит. У зв'язку з чим виникає питання: який тоді сенс людського існування, якщо більшість рішень приймається комп'ютерами? Люди можуть просто втратити контроль над своїм життям.

5. Разом за одне

Так що ж треба розуміти, щоб не допустити такого розвитку подій? Те, що глобальні проблеми вимагають загальносвітового рішення, співпраці. При цьому, між націоналізмом і глобалізмом, підкреслює Харарі, протиріччя насправді немає.

Націоналізм - це не про ненависть до чужих, а про любов до своїх. У 21 столітті, щоб забезпечити безпеку і майбутнє співвітчизників, потрібно співпрацювати з представниками інших країн заради загального блага. Тепер глобалізм не означає створення глобального уряду, відмова від національних традицій або міграції, але прихильність глобальним завданням, що не заперечують унікальність кожної нації, а лише регулюють відносини між народами. І хорошим прикладом такої моделі вчений називає Чемпіонат світу з футболу.

З одного боку, чемпіонат світу - це змагання, але в той же час він є дивним прикладом глобальної гармонії, де команди домовляються про однакові правила гри. Якщо вам подобається Чемпіонат світу - ви вже глобаліст.

Зараз ми живемо в світі, в якому на війні вмирає менше людей, ніж від самогубств, і порох менш небезпечний, ніж цукор. Ми настільки звикли до цієї ситуації, що вважаємо її чимось самим собою зрозумілим. І замість зміцнення крихкого світового порядку багато країн нехтують ним і навіть навмисно його підривають. Глобальний порядок тепер схожий на будинок, в якому мешканці нічого не ремонтують. Він може простояти ще кілька років, але якщо ми продовжимо в тому ж дусі, він впаде, і світ знову опиниться в джунглях всюдисущої війни, попереджає Харарі.

Все це, звичайно, не вирок, а лише сценарії розвитку. Будь-які процеси можна змінити, а технології поставити на служіння. Ми все ще можемо вплинути на те, як буде виглядати майбутній світ, для цього і необхідна міжнародна співпраця. Тому що в ситуації з вищепереліченими глобальними загрозами насправді не важливо, хто переможе - тим, хто програв стане людство.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/2\/273\/1196\/images\/8-7f2b7.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":"https:\/\/ukrrain.com\/novini\/ukraina-news.html"}]
Теги
Схожi
США отримали право використовувати ресурси Місяця
Наука і технології
США отримали право використовувати ресурси Місяця
В указі наголошується, що космос юридично і фізично є унікальним простором для діяльності людини, і США не розглядають його як загальне надбання...
Корабель Starship Ілона Маска лопнув
Наука і технології
Корабель Starship Ілона Маска лопнув
Запуск став третім невдалим тестом Starship менше ніж за півроку. Прототип зруйнувався після того, як один з паливних баків другого ступеня накачали рідким азотом...
Українець створив сайт, де зібрав усі державні онлайн-сервіси
Наука і технології
Українець створив сайт, де зібрав усі державні онлайн-сервіси
Один з головних недоліків української системи електронного уряду - усі наявні урядові сервіси та інструменти розкидані по різним державним сайтам...
Військові випробовують грізні «Нептуни»
Наука і технології
Військові випробовують грізні «Нептуни»
В акваторії Чорного моря ракетний комплекс успішно вразив плавучі мішені. При цьому дальність пусків ракети становить 100 км...
 10-річчя продажів iPad: історія інноваційного планшета
Наука і технології
10-річчя продажів iPad: історія інноваційного планшета
3 квітня 2010 року в Нью-Йорку розпочався офіційний продаж популярного інтернет-планшета iPad компанії Apple. За словами Стіва Джобса, засновника корпорації Apple, в перший же день було продано близько 300 тисяч iPad...