Чи захищати Чорнобиль під час вторгнення? Нащо турбуватися, питують деякі українці

Чи захищати Чорнобиль під час вторгнення? Нащо турбуватися, питують деякі українці

Чорнобиль, Україна, військовослужбовці ЗСУ з автоматами Калашникова, перекинутими через плече, йдуть тихим засніженим лісом повз давно покинуті будинки з розбитими вікнами і нахиленими парканами. Чорнобильська зона все ще настільки радіоактивна, що, здавалося б, це останнє місце на Землі, яке комусь хотілося б підкорити. Проте це не так! Про це пише Yahoo News з посиланням на The New York Times.

Хоча більшість уваги навколо потенційного вторгнення Росії зосереджена на нарощуванні військ і щоденних бойових діях на Донбасі, найкоротший шлях з Росії до столиці України, Києва, лежить з півночі. І проходить він через ізольовану зону навколо Чорнобильської електростанції, де вибух реактора у 1986 році спричинив найгіршу ядерну катастрофу в історії людства.

Видання зазначає, що Чорнобиль стає територією, яку Україна повинна захищати, розгортаючи сили безпеки "в моторошному й досі радіоактивному лісі", де військові "окрім зброї носять обладнання для виявлення радіаційного опромінення".

«Неважливо, що там забруднено і ніби ніхто не живе», – сказав підполковник прикордонної служби України Юрій Шахрайчук. - «Це наша територія, наша країна, і ми повинні її захищати».

Українських сил у Чорнобильській зоні відчуження недостатньо, щоб дати відсіч вторгненню, вони там здебільшого для виявлення попереджувальних знаків, сказав прикордонник.

«Ми збираємо інформацію про ситуацію на кордоні та передаємо її спецслужбам України», – сказав Шахрайчук.

Чорнобильська зона відчуження, створена радянською владою три десятиліття тому, мала обмежити через ізоляцію смертельний вплив аварії на АЕС. Радіоактивні частинки, залишені в ґрунті або затримані під захисною конструкцією зруйнованого реактора дуже повільно розкладаються і становлять ризик для солдатів у сильно опромінених районах, пише NYT.

Два місяці тому уряд розгорнув додаткові сили ЗСУ в цьому районі через посилення напруженості з Росією та Білоруссю, кордон якої знаходиться у меньш ніж 10 км від постраждалого реактора.

Реактор № 4 Чорнобильської атомної електростанції вибухнув і згорів під час випробування 26 квітня 1986 року, вивільнивши приблизно в 400 разів більше радіації, ніж бомбардування Хіросіми і Нагасакі. Незважаючи на те, що зона непридатна для проживання, вона приваблює туристів і приносить певний дохід, і розглядається як повчальний момент з новітньої історії.

На момент аварії Україна була радянською республікою, і спочатку радянська влада намагалася приховати катастрофу. Щоб не викликати підозр, через кілька днів після вибуху влада розпочала першотравневі паради в Україні, проводячи школярів крізь закручений радіоактивний пил. Таке бездушне ставлення допомогло розпалити антирадянські настрої в Україні, найбільш постраждалій республіці, і зараз ця катастрофа розглядається як одна з причин розпаду Радянського Союзу через п’ять років після аварії.

Чорнобильська зона охоплює близько 1000 квадратних миль, що перетинає найкоротший прямий шлях від білоруського кордону до Києва. Незважаючи на те, що цей шлях не обов’язково найімовірніший для вторгнення з півночі, оскільки він заболочений і густо зарослий лісами, генштаю не виключає цього сценарію.

До минулої осені тисяча кільметрів кордону між Україною та Білоруссю майже не охоронялося, особливо в опромінених районах. Ситуація змінилася у листопаді 2021-го на тлі кризи мігрантів у Білорусі та наростання російських військ на кордонах.

Поєднання цих двох подій були зловісними. Москва почала збирати війська для вторгнення в Україну через Білорусь. Також Білорусь може створити провокацію на кшталт вигнання мігрантів до українського кордону — як вона це зробила із Польщею і дати іскру для війни.

Україна у відповідь перекинула 7,5 тис додаткових військовослужбовців до білоруського кордону. Шахрайчук сказав, що не може розголошувати, скільки саме приїхало військових у Чорнобиль, але сценарій вторгнення з Білорусі стає найбільш ймовірним, оскільки Росія направляє туди війська та техніку перед запланованими спільними навчаннями з Білоруссю у лютому.

Один об’єкт у зоні відчуження є особливо вразливим: нова арка з нержавіючої сталі вартістю 1,7 мільярдів доларів над зруйнованим реактором, оплачена переважно Сполученими Штатами та іншими західними країнами. Її завершили лише у 2016 році, щоб запобігти поширенню високорадіоактивного пилу.

«Ми не знаємо, що нас вб’є першим – вірус, радіація чи війна», – зазначив працівник АЕС Олексій Пришепа, якого журналіст NYT зустрів біля прилавка магазину.

До агресії Росії головною проблемою безпеки у Чорнобилі був незаконний збір грибів і металобрухту, діяльність, яка загрожувала поширенню радіації за межі зони. Поліція також регулярно затримувала шукачів гострих відчуттів, які нелегально сунуть до Чорнобиля, зазначає видання.

Український Дощ писав раніше, що Нацоліція затримала у Чорнобильській зоні туристів з Києва та Москви.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Рашисти влучили у турецьке судно, що перебувало у водах України
Україна
Рашисти влучили у турецьке судно, що перебувало у водах України
У Херсонському порту росіяни обстріляли судно «Тузла» під прапором Туреччини. Про це повідомляє телеканал NTV...
24 з 24: цієї ночі Сили оборони України збили усі дрони-камікадзе «Шахед»
Україна
24 з 24: цієї ночі Сили оборони України збили усі дрони-камікадзе «Шахед»
Повідляється, що значну кількість дронів-камікадзе було знищено в центрі країни – у зоні відповідальності повітряного командування «Центр»...
Корупція як «внутрішній ворог»:  навіщо Зеленський проводить масові чищення у владі
Україна
Корупція як «внутрішній ворог»: навіщо Зеленський проводить масові чищення у владі
У вівторок, 24 січня, в Україні стався день відставок та звільнень за власним бажанням. Кадрові чистки торкнулися обласних адміністрацій, ГПУ, кількох міністерств та ОПУ...
Генерал Залужний отримав у спадок $1 млн та пожертвував його ЗСУ
Україна
Генерал Залужний отримав у спадок $1 млн та пожертвував його ЗСУ
Головнокомандувач Збройних Сил України Валерій Залужний отримав у спадок $1 млн і пожертвував його ЗСУ. Про це повідомило The New York Times...
ЗСУ проводить успішну операцію в Луганській області – Politico з посиланням на Пентагон
Україна
ЗСУ проводить успішну операцію в Луганській області – Politico з посиланням на Пентагон
За словами американських аналітиків, захоплення Кремінної відкриє шлях українській армії до наступу на Сєвєродонецьк та Лисичанськ...