Церква гетьмана Мазепи опинилась на межі знищення

Церква гетьмана Мазепи опинилась на межі знищення

Покровську церкву в селі Дехтярівка Чернігівської області, що увійшла до списку 15 культових споруд, Україна може незабаром втратити.

Відомо, що село належало гетьману Івану Мазепі. На будівництво церкви гетьман виділив 15 тис. золотих. Саме в ній 1708 року зустрічався із королем Швеції Карлом XII, щоб обговорити союз проти російського царя Петра I, повідомляє Чеline.

Церква сильно постраждала із приходом радянської влади, а згодом за часів Другої світової війни. З того часу перебувала у занедбаному стані й поступово руйнувалася. Її реставрацію розпочали лише 2011 року і призупинили у зв'язку із початком бойових дій на сході України. Нині відновити вдалося лише третину храму, де проводять богослужіння, решта розпадається.

Покровська церква розташована на Мазепинській горі. Місцевіть приваблює туристів, які рушають шляхами гетьмана. Історики та краєзнавці проводять тут патріотичні екскурсії.

За життя гетьман Мазепа славився не лише як військовій і політичній діяч, а й як великий меценат і захисник православної віри.

Власним коштом побудував у стилі козацького бароко близько 28 церков, монастирів і дзвіниць у Києві, Переяславі, Чернігові, Глухові, Лубнах, Густині, Дігтярях та навіть у Московії. Брав участь у відновленні ще близько 20. Дарував храмам землі, ікони, вишукані іконостаси та оригінальні примірники давніх церковних книг.

Дігтярівка. Тут творилася історія України

Село Дігтярівка розташоване південніше Новгорода-Сіверського (дорогою на південний схід 15 км) на схилах долини Десни. Як і багато тутешніх сіл, заснували його переселенці із Наддніпрянщини у 17 столітті (першу згадку датують 1673 роком). Назва говорить про заняття місцевих мешканців – вони виробляли дьоготь. Ймовірно, у ті часи це було містечко, адже тут був цегляний завод, а неподалік розташовувалися копальні вапна, і належали вони гетьману Івану Мазепі.

На початку 18 століття Іван Мазепа збудував у Дігтярівці велику церкву. Із власної цегли та власного вапна, на думку більшості дослідників, за проектом західного архітектора, гетьман звів великий храм у стилі українського бароко. Його освятили на честь Покрови Божої Матері у 1708 році.

У вересні 1708 року шведські війська Карла ХІІ увійшли на територію України. 30 жовтня у Покровській церкві Дігтярівки відбулася історична зустріч між гетьманом України та королем Швеції – під її куполом було підписано україно-шведську військово-політичну угоду. Карл ХІІ тоді подарував церкві чавунні плити для підлоги, із гравіюванням «К ХІІ»

Тривалий час ніхто не згадував про історію храму. Його не зруйнували в часи Російської імперії – навіть Петро І пошкодував руйнувати Покровську церкву. У часи найбільшого тиску на релігію у 30-ті роки минулого століття храм вистояв, але у 1961 році руки совєтських варварів дотяглися до мазепинської церкви – голова місцевого колгоспу наказав бульдозерами розвалити святиню. Звалили бані, зруйнували частину стін, але повністю знести церкву не вдалося.

У 2009 році у Дігтярівці було створено православну громаду Київського патріархату. Люди почали шукати кошти на реставрацію храму. І знайшли – допомогу надали українці із діаспори із США та Канади, із благодійного фонду імені Андрія Первозданного. Відбудовою взявся керувати київський архітектор Сергій Юрченко.

Церква має дуже складну будову, тому відновлювати її непросто. У стінах та підлозі отвори та ходи, крізь яке мало йти тепле пічне повітря, нагріваючи храм. На думку архітектора храм не могли звести місцеві будівельники.Можливо, ми вже мали відбудовану старовинну святиню, але у Дігтярівці з’явилися представники московської патріархії, які теж почали претендувати на храм. А було це в часи януковича… Діаспора, побоюючись за майбутнє храму, перестала давати кошти – відбудова і реставрація припинилися, тому маємо відновленим лише один приділ храму. Коли продовжаться роботи – поки не зрозуміло.

 

Теги
<
Новини партнерiв
Схожi
«Одиннарод», кажете?
Культура
«Одиннарод», кажете?
Письменник Павло Бондаренко презентував свою нову книгу, в якій виклав історичні та етнічні дослідження щодо відмінностей традицій і культури народів України і Московії...
Фільм про анексію Криму увійшов в конкурс австралійського кінофестивалю
Культура
Фільм про анексію Криму увійшов в конкурс австралійського кінофестивалю
Фільм «Черкаси» про cпротив українського тральщика в Криму під час російської анексії півострова увійшов до конкурсної програми австралійського кінофестивалю ...
Книжки українських авторів вилучають з бібліотек окупованого Донбасу
Культура
Книжки українських авторів вилучають з бібліотек окупованого Донбасу
На окупованих територіях Донецької області забороняють і вилучають із бібліотек книжки українських авторів, зокрема Оксани Забужко...
В Німеччині нагороду «Найкраща диригентка року» отримала українка
Культура
В Німеччині нагороду «Найкраща диригентка року» отримала українка
Українка Оксана Линів отримала нагороду «Найкраща диригентка 2020 року». Це спеціальна премія у Німеччині, присвячена винятково оперному мистецтву...
Більшість українців надають перевагу книжкам українською мовою, - дослідження
Культура
Більшість українців надають перевагу книжкам українською мовою, - дослідження
Дослідження проводила компанія Info Sapiens у серпні-вересні 2020 року – на замовлення Українського інституту книги...