Бути чи не бути піренейському трубопроводу, що знизить газову залежність Європи від рф

Бути чи не бути піренейському трубопроводу, що знизить газову залежність Європи від рф

Німеччина, Іспанія та Португалія підтримують будівництво газопроводу-інтерконектора, який дозволив би здійснювати газові поставки з Піренейського півострова до Центральної Європи через Францію в контексті нинішньої енергетичної кризи. Чи буде відроджено закинутий у 2019 році проєкт газопроводу з іспанської Каталонії на південь Франції через Піренеї (MidCat)? І чи погодиться Франція стати країною для тразиту газу? Про це у розлогому матеріалі RFI.

В контексті повномасштабного нападу росії на Україну та газового шантажу з боку Москви у Європейському союзі активно шукають шляхи знизити залежність від «Газпрому».

Погляди звернені в тому числі до Іспанії та Португалії — країн, які, по-перше, не залежать від російських поставок, а, по-друге, мають розвинену інфраструктуру зі зберігання та регазифікації скрапленого природного газу (СПГ). Причому їхня газова інфраструктура не використовується на повну потужність.

Іспанія має шість терміналів для СПГ — найбільшу мережу серед країн Євросоюзу. Її прийомні потужності у рази перевищують потреби самої Іспанії. За даними компанії-оператора газової мережі країни Enagas, в Іспанії знаходиться 34% регазифікаційних потужностей Європейського Союзу та 45% потужностей із зберігання скрапленого газу. Крім того, Іспанія отримує трубопровідний газ із Північної Африки. У Enagas кажуть, що у 2021 році Іспанія отримувала газ із 14 різних країн світу.

Португалія має великий СПГ-термінал у порту Сініша на півдні країни. У 2016 році саме Сініш прийняв перші поставки американського зрідженого газу до Євросоюзу. З того часу обсяги скрапленого газу, що поставляється туди, особливо зі США і Нігерії, зросли приблизно до 4 млн тонн на рік. У квітні цього року глава портової адміністрації говорив, що Сініш, якщо розширити його інфраструктуру, здатний отримувати до десяти мільйонів тонн СПГ.

Іспанія та Португалія готові задіяти свій інфраструктурний потенціал для допомоги у подоланні газової кризи решті Європи. Головна проблема — брак інфраструктури для перегонки газу на північ та схід. А саме – з'єднання з Францією через Піренеї.

Зараз Іспанія має лише два з'єднання з французькими газопроводами через Країну Басків та Наварру (північний захід Іспанії). Пропускні можливості там доволі скромні.

Тому Іспанія та Португалія намагаються переконати своїх європейських партнерів у необхідності прокласти новий інтерконектор. Канцлер Німеччини Олаф Шольц виступив за відправлення газу з Піренейського півострова до Центральної Європи через Францію. Німеччина — одна з найуразливіших країн перед загрозою перебоїв із російськими постачаннями.

Газопровід через Піренеї починали будувати, а потім кинули

У 2013 році вже запускали будівництво труби Midi-Catalogne (MidCat), яка мала зв'язати іспанський регіон Каталонія та південь Франції через Піренеї. Проєкт MidCat згорнули у 2019 році. Газопровід вважали надто дорогим та інвазивним для навколишнього середовища. Він викликав протести екологістів з обох боків кордону та не отримав реальної підтримки у Франції.

Іспанська міністр екологічних перетворень Тереса Рібера пояснює, що від газопроводу через Піренеї відмовилися в контексті, коли російський газ був набагато дешевшим за СПГ. Наразі, коли Європа шукає шляхи зниження залежності від «Газпрому», якого вона вважає ненадійним постачальником, все змінилося.

Іспанія пропонує відродити проєкт газопроводу MidCat — але вже не лише для газових постачань, а й для перекачування зеленого водню. Глава Єврокомісії Урсула фон де Ляйєн також говорила, що створення інтерконекторів є одним із європейських пріоритетів у нинішніх умовах.

В Іспанії кажуть, що газопровід MidCat з урахуванням вже збудованої інфраструктури в Каталонії може запрацювати з іспанської сторони вже за вісім-дев'ять місяців. Інформоване джерело France-Presse уточнює, що до французького кордону залишається прокласти ще близько сотні кілометрів і підтверджує, що це зайняло б близько восьми-дев'яти місяців.

Будівництво недостатньої ланки через Піренеї дозволило б допомогти подолати енергетичну кризу через постачання до Центральної Європи отриманого із СПГ газу, що прибуває до терміналів Іспанії та Португалії зі США, Нігерії, Катару — звідусіль.

Контекст: Європа хоче знизити газову залежність від Росії

У Європі наголошують, що рф використовує енергоресурси як зброю і більше не хочуть залежати від них. У 2021 році на поставки з росії припадало 45% імпорту природного разу до ЄС. Вже цього року Європейський Союз хоче зменшити на дві третини імпорт російського газу. До 2027 року повністю від нього відмовитися.

Єврокомісія представила план щодо зниження залежності від російських енергоресурсів під назвою REPowerEU, який передбачає зниження споживання енергії, розвиток відновлюваної енергетики та диверсифікацію постачання.

Щодо диверсифікації, у Європі роблять ставку на закупівлю СПГ. Голова Міжнародного енергетичного агентства (IEA) Фатіх Біроль повідомляв, що через різке скорочення поставок з росії червень 2022 року став першим місяцем в історії, коли ЄС імпортував більше СПГ зі США, ніж трубопроводом із росії.

У Єврокомісії вказують, що ЄС міг би додатково імпортувати 50 мільярдів кубометрів ЗПГ із Катару, США, Єгипту та Західної Африки на річній основі. Разом із збільшенням постачання трубопровідного газу з Азербайджану, Алжиру та Норвегії Євросоюз міг би знизити свою залежність від рф ще на 10 мільярдів кубометрів газу, зазначають у ЄК.

Крім того, план REPowerEU передбачає і розвиток біометану як газу майбутнього та ініціативу «Водневий прискорювач», яка має замінити до 50 млрд кубометрів російського газу до 2030 року.

 

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
У Казахстані легалізували купівлю та продаж криптовалют
Економіка
У Казахстані легалізували купівлю та продаж криптовалют
Forbes: жителям Казахстану дозволили продавати та купувати біткоїн та інші криптовалюти...
В пошкодженому «Північному потоці — 2» більше не залишилося газу - Енергетичне агентство Данії
Економіка
В пошкодженому «Північному потоці — 2» більше не залишилося газу - Енергетичне агентство Данії
Наприкінці вересня три з чотирьох ниток «Північних потоків» у територіальних водах Данії та Швеції отримали пошкодження, через що почалися витікання газу...
Як українцям платити податки у Європі: огляд податкових правил для вимушених переселенців
Економіка
Як українцям платити податки у Європі: огляд податкових правил для вимушених переселенців
Компанія Andersеn Global підготувала комплексний огляд підходів до оподаткування у країнах, які зараз приймають значну кількість українських біженців...
Лауреат Нобелівської премії про українську економіку: могло бути і гірше
Економіка
Лауреат Нобелівської премії про українську економіку: могло бути і гірше
«Якщо приплив грошей буде недостатнім (а деякі європейські країни все ще не видали більшу частину обіцяного), то українська економіка потрапить у кризу», - пише він...
Європарламент підтримав виділення Україні 5 мільярдів євро фінансової допомоги
Економіка
Європарламент підтримав виділення Україні 5 мільярдів євро фінансової допомоги
Кошти входять до складу анонсованих Єврокомісією у травні 9 мільярдів євро. На підтримку виділення коштів виступили 534 депутати, проти – 30...