Букерівську премію отримали Маргарет Етвуд і Бернардін Еварісто

Канадська письменниця Маргарет Етвуд знову стала лауреаткою Букерівської премії, але цього разу нагороду вона розділила з британкою Бернардін Еварісто.
Букерівська премія — найпрестижніша літературна нагорода, що з 1969 року щорічно вручається у Великій Британії. За 40 років Букерівська премія стала провідною в галузі літератури. Спочатку премія присуджувалася авторові, який проживає в одній з країн Співдружності або в Ірландії за роман, написаний англійською. З 2014 року можна висувати англомовних авторів і з інших країн світу. - Ред.
Відзнака одразу двох лауреатів є порушенням правил Букера, в яких чітко прописано, що присуджувати премію одразу двом людям не можна. Проте журі пояснило, що просто не змогло обрати, який із двох творів є кращим.
Етвуд відзначили за роман "Заповіти" (The Testaments), який є сиквелом одного з її найвідоміших творів - "Розповіді служниці". Сюжет "Заповітів" розгортається через 15 років після подій попередньої книги.
Місце дії - те саме: патріархально-тоталітарна держава Республіка Галаад, де суворі закони суспільства позбавляють жінок будь-яких прав, залишаючи їм єдину функцію - народження дітей.
Бернардін Еварісто отримала нагороду за роман "Дівчина, жінка, все інше" (Girl, Woman, Other), в якому автор розповідає історії життів 12 персонажів, більшість з яких - темношкірі британки.
Кожному персонажу присвячена глава, і їхні шляхи дивним чином перетинаються попри зовсім різні біографії.
Етвуд та Еварісто розділять премію в розмірі 50 тисяч фунтів стерлінгів (близько 60 тисяч доларів), і обидві увійдуть в історію Букера: 79-річна Етвуд, як найстарший лауреат в історії, а Еварісто - як перша темношкіра письменниця, яка отримала премію.
У 2000 році Маргарет Етвуд вже нагороджували Букерівською премією - за роман "Сліпий вбивця". У списки Букера її твори потрапляли регулярно: у 1986, 1989, 1996 і 2003 роках.
Востаннє одразу двох лауреатів премії визначали у 1992 році, після чого правила конкурсу змінили. Відтоді організатори щороку попереджають журі, що переможцем може бути лише один автор.
Цього року члени журі радилися упродовж п'яти годин, після чого голова журі Пітер Флоренс сказав: "Ми прийняли рішення порушити правила".
За його словами, чим більше його колеги обговорювали обидва твори, тим більш очевидним ставало те, що перемогти мають обидва.
Нагадаємо,
Маргарет Етвуд — канадська феміністська письменниця, поетеса, літературна критикиня, активістка захисту довкілля. Насамперед відома як авторка роману-антиутопії "Оповідь служниці"(1985) про репродуктивне насильство у пост-апокаліптичній Америці, що став культовим для фемінізму.
Бернардіна Еварісто або ж Бернардін Іверісто — англійська письменниця. Народилася у Лондоні, від матері англійки і батька нігерійця. Отримала більш десяти літературних премій та нагород. У 2004 її було прийнято до Королівського літературного товариства.