Британський стартап Spacebit, заснований українцем, відправить на Місяць робота-павука

У липні 2021 року британський стартап Spacebit планує відправити на Місяць робота-павука, що буде шукати на супутнику лавові печери. Навіщо посилати на Місяць робота-павука, як знайти на це гроші, і навіщо шукати там печери, розповідає виходець з України, засновник британського стартапу Spacebit Павло Танасюк.
Днями Павло розповів британським ЗМІ, що у липні на ракеті Vulcan до Місяця відправиться його чотириногий робот-павук Asagumo. Про прилади, що стоять на ньому він розповів докладніше.
"Там є ряд датчиків. Він буде вимірювати температуру, причому всередині корпусу, на лапах, на сенсорах, які будуть занурюватися в реголіт. Будуть датчики для вимірювання радіації на Місяці. Крім цього на борту є спектрометр, що дозволяє зробити аналіз грунту, визначити, з чого він складається... Ми будемо проводити експеримент на Місяці, пов'язаний з водою, і скоро розповімо про нього. Там, куди ми летимо, води швидше за все немає в доступній формі, але експеримент допоможе нам шукати воду в інших місцях." - сказав колишній житомирянин.
"Живлення буде за рахунок сонячних батарей, але життя павука не буде обмежене місячними добами. У нас ще буде заряд батарей з посадкового модуля. Потужність сонячних батарей менше, ніж нам потрібно для харчування всіх систем, ми не зможемо постійно йти або передавати інформацію... Ми пройдемо певний час, заряд, передамо інформацію, підемо далі." - пояснив Танасюк, яким чином робот буде підживлюватися.
На питання, чи моторам робота-павука протипоказаний холод, Танасюк відповів, що дійсно є певна небезпека, адже за низьких температур навіть у вакуумі можливе руйнування щіток. Винахідник пояснив, що всередині робота не звичайні мотори, і там є цілий ряд рішень, які є іновацією.
Компанія Spacebit з'явилася у 2014 році. Перші її проєкти - інженерна платформа для космічних розробок або інструменти інвестування з допомогою токенізаціі - не отримали розвитку. Але проєкт робота-павука для дослідження Місяця знайшов шляхи до реалізації.
Як каже Павло Танасюк, відправити 1 кг корисного вантажу на Місяць коштує $ 1,2 млн. У місяцеході Spacebit - близько 2 кг. Плюс витрати на розробку, яку Павло станом на зараз оцінює близько $1 млн. Тобто сукупні витрати вже наблизилися до $ 3,5 млн. Незважаючи на кругленькі суми, в проєкті, крім Танасюка, всього два міноритарних акціонера - європейські фемілі-офіси.
"Ми не брали венчурні гроші, хоча були пропозиції на десятки мільйонів. Просто ми віримо, що правильно зберегти компанію як приватну максимально довго, щоб керувати нею правильно", - пояснив засновник Spacebit.