Біологи виявили ділянки ДНК, які могли «перетворити» мавпу на людину

Вчені з Університету Дюка ідентифікували групу послідовностей ДНК людини, пов'язану з еволюцією мозку та травлення людського виду після відокремлення від шимпанзе. Результати опубліковані у журналі Cell.
Унікальні для людини риси з'явилися через 7,5 млн років після того, як ми та шимпанзе відокремилися від нашого спільного предка. Досі невідомо, які саме генетичні зміни зробили людину унікальним виглядом.
Автори нового дослідження припустили, що чималу роль нашої еволюції зіграли зміни самих генів, та їх перемикачів (активність генів може змінюватися). Вони зосередилися на HAQER — регіонах предків людини, які швидко еволюціонували. Ці перемикачі повідомляють сусіднім генам, коли вмикатися та вимикатися.
Щоб визначити перемикачі генів, які з'явилися у людини, дослідники порівняли послідовності геномів людини та інших родичів шимпанзе.
Виявилося, що за унікальні для людини риси можуть відповідати зовсім невеликі зміни, а не якісь великі генетичні перебудови. Наприклад, перемикач HAQER0059 у людини та шимпанзе відрізняється всього на 40 пар основ. Загалом у ДНК людини близько трьох мільярдів пар основ.
Багато з виявлених вченими геномних інновацій були пов'язані з розвитком мозку та шлунково-кишкового тракту. Мозок людини більший, а шлунково-кишковий тракт коротший, ніж у наших родичів-мавп. Вчені вважають, що ці особливості могли виникнути завдяки еволюції генних перемикачів HAQER.
Вони також показали, що невеликі мутації у HAQER можуть бути пов'язані з ризиком розвитку гіпертонії, нейробластом, уніполярної депресії, біполярної депресії та шизофренії. Механізми дії HAQER ще не відомі, тому потрібні додаткові дослідження.
...