Bayraktar, Лелека, Сокіл: які високотехнологічні БПЛА використовує на війні Україна

Bayraktar, Лелека, Сокіл: які високотехнологічні БПЛА використовує на війні Україна

Ефективність використання БПЛА вже неодноразово була доведена реальними результатами, зокрема атаками Bayraktar на техніку російських окупантів. Тому розповідь про наше високотехнологічне озброєння буде наразі надзвичайно доречною. Про це докладно - від ITC.ua.

Минули часи, коли війни вигравали виключно завдяки людському ресурсу або наземній зброї. В умовах військових зіткнень XXI століття вирішальну роль відіграє інтелектуальна зброя, це війна сенсорів та радіоелектроніки. Але чим зараз може похвалитися «Укроборонпром»? Трохи розповімо про останні розробки українських БПЛА, завод з обслуговування Bayraktar TB2 та перспективи обороноздатності нашої країни.

Bayraktar

У 2021 році уряд підписав меморандум щодо співпраці з турецькою компанією Bayraktar Savunma. Головна мета документу у домовленості створити на території України сучасний навчально-випробувальний центр с перспективою виробництва безпілотних літальних апаратів Bayraktar TB2. За словами надзвичайного і повноважного посла України в Турецькій Республіці Василя Боднара, обидві сторони намагаються швидко вирішити погоджувальні питання з земельною ділянкою під будівництво та створення виробничих потужностей для «Байрактарів».

Чому це важливо? Наразі Bayraktar дає суттєву перевагу перед російськими ППО. Через компактні розміри та маневреність його важко помітити радарами та знищити за допомогою зенітно-ракетних комплексів. Середньовисотний безпілотник оснащений оптико-локаційною камерою Wescam MX-15, що дозволяє вести спостереження до 50 км, супроводжувати ціль при наведенні лазерним дальноміром та може довго знаходитися у повітрі. Запуск керованих бомб та протитанкових ракет забезпечує високоточні результати та мінімізує людські втрати. 

За відкритими даними порталу Oryx відомо, що достовірно підтверджені 759 уражених цілей під час військових операцій у Лівії, Сирії, Іраку, Нагірному Карабаху та в Україні. При цьому втрата самих «Байрактарів» вимірюється усього лише десятками. Кожен дрон може нести по чотири боєприпаси: МАМ-С з дальністю 8 км та МАМ-L з дальністю 14 км. Значним недоліком цього БПЛА все ще залишається неефективність під час нельотної погоди. В Україні «Байрактар» було використано 26 жовтня 2021 року, коли окупаційні війська обстріляли позиції ВСУ біля с. Гранітне. Тоді було випущено керовану бомбу MAM-C, щоб знищити гаубіцу Д-30. 

«Сокіл‑300»

Під час виставки «Зброя та безпека – 2021», «Укроборонпром» показала макет першого українського БПЛА «Сокіл‑300». Він розрахований, як на розвідну діяльність, так і на ударну. Від цього буде залежати комплектація дрона. На ДККБ «Луч» пообіцяли зібрати дослідний зразок у першій половині 2022 року. Основною перевагою вітчизняного дрона називають можливість роботи під час несприятливих метеоумов. 

«За таких умов хмари «не пробиває» тепловізор, а спостерігати за поверхнею землі з висоти можна лише за допомогою спеціальних радіозасобів виявлення, які так, як головка на «Нептуні», які будуть сканувати поверхню», – розповів керівник підприємства Олег Коростельов.

БПЛА «Сокіл‑300» може працювати, як від вітчизняних двигунів АІ-450Т2, МС-500В-05С/СЕ, так і від австрійського Rotax 914. Ціна одного такого аппарату 45,6 млн гривень, яка може впасти на 30-40% при масовому виробництві. Управління комплексом здійснюється з мобільного пункту керування, що уніфікований з пунктом управління ракетного комплексу РК-360 МЦ «Нептун».  

«Лелека 100»

У 2021 році керівництво ВСУ прийняло на озброєння та підтримало серійне виробництво вітчизняного безпілотника «Лелека 100». Через те, що апарат використовують із 2016 року, він зарекомендував себе не тільки на експериментальних запусках, а і у бойових умовах. За допомогою додаткових захисних налаштуваннь, він може працювати в складних радіоелектронних умовах, у режимі навмисної постановки радіозавад або при блокуванні систем супутникової навігації. Цей дрон створено з вітчизняних комплектующих та пристосовано для роботи в хмарну погоду та будь-який час доби. 

«Лелека» – багатофункціональний апарат, його використовують для аеророзвідки та як систему наведення в режимі реального часу. Дрон має модульну конструкцію, що дозволяє швидко змінювати його функціонал та оснащення згідно необхідної цілі. Він може використовуватися окремо, у зв’язці з артелиристською машиною Барс-8АР або з американським позашляховиком HMMWV. Відеосигнал не містить геодані та політну телеметрію, тому, навіть, у випадку перехвату інформації, вона несе мінімальну користь для супротивника. Співвласник компанії-виробника Денис Чередніченко розповів, що станом на весну 2020 року до ЗСУ було передано понад 300 безпілотників. 

Stealth-дрон ACE ONE

Не тільки аеророзвідницьки дрони створюють в Україні. На тій же виставці «Зброя та Безпека-2021», розробники презентували ударний надсучасний дрон, якому, за словами вітчизняних фахівців, немає аналогів у світі. Завдяки новітній технології Stealth, дрон залишається майже невидимим для радарів, при цьому переносячи озброєння вагою до однієї тонни. 

Безпілотник ACE ONE матиме на борту турбоактивний двигун, що дозволить пришвидшити політ до 1000 км/год. Основне завдання такого дрону – моментально нищити безпілотники-розвідники та вдавати швидкий потужний удар на території ворога, після якого апарат повертається на наземну станцію. Для цих завдань його оснастять двигуном з тягою 2500 kgF, у корпусі розташовані два великі відсіки де знаходиться озброєння: високоточні керовані боєприпаси чи вільнопадаючі бомби, а бойовий радіус досягає 1500 км. Поки що, ACE ONE – це справді тільки зброя майбутнього, яку військові зможуть використовувати лише через декілька років.

«Мисливець»

Прототип дрону-камікадзе або баражуючий боєприпас показав ДАХК «Артем». Основне завдання такого БПЛА – ураження цілей на землі, у воді та в повітрі. БПБ може тривалий час знаходитися у повітрі в режимі очікування та оперативно атакувати після отримання команди від оператора. Відносно низька вартість апарату та деталі з пластику, що не відбиває радіосигнал, дозволяють цим «пташкам» поєднувати практичність та користь для армії. Дальність польоту 80 км, час на максимальній швидкості (350 км/год) – 15 хвилин.

Завдяки трьом різним бойовим частинам «Мисливець» може знищувати, як особовий склад, легкі плавзасоби чи легкоброньовики, так і фортифікаційні споруди чи важкоброньовики. Для ураження гелікоптерів, низько швидких літаків та безпілотників на висотах до 5000 метрів, використовується уламково-фугасна частина. 

Akinci

Цей потужний БПЛА – результат співпраці українських та турецьких конструкторів. Дрон не тільки здійснив перший політ, а і офіційно прийнятий на озброєння турецької армії. У найближчий час, апарат планують експортувати в інші країни. Через те, що Akinci працює на українських двигунах та, враховуючи, зустрічі керівництва Baykar Defence з головнокомандувачем ЗС України Валерієм Залужним, вони можуть доповнити обороноздатність України у найближчий час. 

Дрон Akinci має суттєві переваги перед іншої турецькою розробкою Bayraktar TB2. Наприклад, окрім МАМ-С і МАМ-L, він може нести повторорозмірні боєприпаси: 500-кг бомби Mark 83 JDAM, ракети класу «повітря-повітря», крилату ракету SOM-A. А загальна маса озброєння сягає до 1,4 тонн. БПЛА оснащений турбовальним двороторним двигуном АI-450, який розробило запорізьке конструкторське бюро «Івченко-Прогрес», що входить до холдингу «Укроборонпрому».

Епілог

Попри дезінформацію про кризу в обороноздатності та авіабудуванні сучасної України, яку транслював під час звернення до народу-агресора російський диктатор Владімір Путін, об’єми та прибуток Державного концерну «Укроборонпром» зростають.

Як зазначив генеральний директор концерну Юрій Гусєв – обсяги виробництва у грошових показниках становлять понад 37 мільярдів гривень. 

«Державне підприємство ANTONOV Company на даний момент завантажене виконанням внутрішніх та зовнішніх контрактів, у тому числі з будівництва літаків. Саме зараз на підприємстві утворюють транспортні літаки АН-178 для ЗСУ. Це літаки без російських деталей та комплектуючих. Річний дохід підприємства перевищив 8 мільярдів гривень», - сказав Гусєв.

Зважаючи на поточну ситуацію, зростання обсягів виробництва та розробку високотехнологічного озброєння, варто чекати нових цікавих анонсів від «Укроборонпрому» та приватних конструкторських компаній. Зазначимо, що до вторгнення повітря на кордонах України патрулював розвідувальний дрон RQ-4 Global Hawk Повітряних сил США. Він робив це у зонах, де можливе вторгнення: на кордоні з Білоруссю, Росією та над акваторією Чорного моря.
 
Інформація передавалася українським військовим та західним партнерам, що допомогло зменшити втрати бойової техніки ВСУ у перші часи вторгнення. Зазначимо, що Global Hawk може бути в повітрі до 32 годин і є найбільшим за розмірами та масою серійним БПЛА у світі.
[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Апарат NASA врізався у астероїд і змінив його форму
Наука і технології
Апарат NASA врізався у астероїд і змінив його форму
Астрономи вивчають наслідки....
Перша людина в світі, якій вживили в мозок чіп, зіграла в онлайн-шахи силою думки
Наука і технології
Перша людина в світі, якій вживили в мозок чіп, зіграла в онлайн-шахи силою думки
Компанія Ілона Маска Neuralink показала, як перший пацієнт, якому вживили в мозок чіп проекту, грає в онлайн-шахи...
Конкурент Chat GPT: Маск оприлюднив вихідний код чат-бота xAI Grok
Наука і технології
Конкурент Chat GPT: Маск оприлюднив вихідний код чат-бота xAI Grok
Американський бізнесмен і мільярдер Ілон Маск опублікував вихідний код чат-бота зі штучним інтелектом Grok, який розробила його компанія ...
Вчені з'ясували, що надмірне сидіння підвищує ризик ранньої смерті
Наука і технології
Вчені з'ясували, що надмірне сидіння підвищує ризик ранньої смерті
У дослідженні взяли участь 5856 жінок у віці від 63 до 99 років...
Чому люди цілуються, а тварини - ні
Наука і технології
Чому люди цілуються, а тварини - ні
Дослідження 168 культур світу показало, що поцілунки заведені менш ніж у половині з них....