Багато мертвих на вулицях, багатьох ховають у братських могилах - уродженка Маріуполя про місто-герой

Багато мертвих на вулицях, багатьох ховають у братських могилах - уродженка Маріуполя про місто-герой

Уродженка Маріуполя Олена Суходольська поїхала до Польщі в перший день війни, але її сім'я залишилася у рідному місті, яке перебуває в оточенні окупантів і зазнає масованого обстрілу з боку російської артилерії. Протягом тижня Олена не мала зв'язку з рідними, але днями її батько нарешті зміг зателефонувати їй на 3 хвилини. Він розповів, як живе обложене місто без води, електрики та опалення в очікуванні гуманітарного коридору. Про це пише Міжнародне французьке радіо RFI.

RFI: Коли ви поїхали з України? Як підтримуєте зв'язок із рідними, які залишились у Маріуполі?

Ми поїхали з першими бомбами Києвом 24 лютого, о 5:20 ранку. Ми буквально встали з ліжка, взяли найнеобхідніші речі та поїхали на західну Україну, провели там кілька днів, потім перетнули кордон із Польщею. У Маріуполі залишилися мої найближчі люди: мій батько, тітка, дядько та двоюрідна сестра. Ми з ними не могли підтримувати зв'язок, починаючи з 1 березня та протягом семи днів. Потім вони вийшли на зв'язок, сказали, що у них дуже розряджені телефони, буквально небагато зарядки було. Вони, ризикуючи життям, пішли в якусь точку у місті біля офісу мобільного оператора «Київстар», де люди говорили, що є зв'язок. Їм вдалося додзвонитися і розповісти про тяжке становище. Батько розповів, що у його квартирі вибило все скло, його будинок обстріляли, йому пощастило, він не отримав поранення, оскільки перебував у цей час у ванній кімнаті. Тоді він зібрав усі свої речі і переїхав до міста до моєї тітки. Не знаю, чи це було правильним рішенням, бо потім центр міста піддавався цілодобовим бомбардуванням з боку російських військ. Сьогодні він мені знову зателефонував із якоїсь іншої точки міста. Він сказав, що вони живуть, як бомжі у підвалі. У квартирі ще холодніше, ніж у підвалі, бо немає опалення, газу, засобів для існування. Дуже великі проблеми із водою. Є кілька точок, де люди стають у чергу, набирають технічну воду та її вживають як питну. Помитися весь цей час вони не можуть, але не про це. Йдеться про те, що місто абсолютно розбомблене. Колись красиве місто біля моря зовсім знищили росіяни, безжально стріляючи по мирних жителів, жінок, лікарень, шкіл, доріг. Маріуполь ніколи не думав, що прийдуть такі «визволителі» і так їх звільнять. Вони знищили це життя. Наразі повідомляють, що у Маріуполі близько 2000 загиблих, але, за словами мого батька, їх у рази більше, бо багато мертвих людей лежать на вулицях, багатьох ховають у братських могилах, сусіди ховають у дворах. Це жахає.

RFI: Востаннє, коли ви говорили з вашим батьком?

Це було сьогодні. Їм удалося додзвонитися. Тієї точки, яка біля «Київстару», російська армія дізналася і знищила. Її розбомбили, і там перестала ловити зв'язок. Вони випадково їхали до наших знайомих передати ліки від серця та побачили, що люди на якомусь перехресті дзвонять. Вони зупинилися і зрозуміли, що ловить зв'язок, і таким чином зв'язалися з нами. Електрики немає. В одному з сюжетів полку «Азов» я бачила якийсь генератор, як люди вишиковуються в чергу — у дворі подовжувач з безліччю розеток, і всі заряджають свої мобільні, щоб мати хоч якусь надію і сказати близьким, що вони живі.

RFI: Скільки хвилин вам удалося поговорити?

Буквально три хвилини. Вони заощаджують заряд. Потрібно їхати назад. Можуть обстріляти будь-якої миті. Пересуваються на свій страх та ризик по місту.

RFI: Як і звідки ваші рідні отримують інформацію? Чи мають вони якийсь доступ до ЗМІ?

Найстрашніше, що люди абсолютно відрізані від будь-якої інформації. Вони дзвонять раз на три-чотири дні, коли вдається, і запитують, які новини, чи не здали Маріуполь. Ми говоримо: ні, ні. "Азов" (прим.ред. - Окремий загін спеціального призначення) тримається. Люди, близькі до відчаю, ще й не можуть дізнатися про жодні новини.

За даними місцевої влади, там проживає близько 400 000 осіб. Вони ховаються у підвалах. Наприклад, у центрі міста є драматичний театр і там зробили укриття для жінок, дітей та людей похилого віку. Ті люди, які втратили свої будинки, чиї будинки були розбомблені, вони пішли в театр і тимчасово живуть там. Те, що там діється, це пекло. Жодних повідомлень, окрім як від військових, ми не отримуємо. Вся інформація, яка надходить, це від мера міста та батальйону «Азов».

RFI: Як з продовольством? Була інформація про те, що гуманітарний конвой прямує у бік Маріуполя. Наскільки місцевим вдається забезпечити себе?

Наскільки я знаю, це з відкритих джерел гуманітарний коридор був неодноразово обстріляний, грабувався на російських блокпостах. Це порушення всесвітніх конвенцій... Цей коридор чекали досить довго протягом десяти днів. За словами мого батька, вони вже не вірять у цей коридор і вже бояться виходити, оскільки кілька разів формувалися черги на евакуацію і було відкрито вогонь мирного населення з боку російських військ. Тобто люди у розпачі перебувають. Я знаю, що наші військові отримували якусь допомогу від волонтерів, якісь продукти розвозили людям, дітям. Це було продовольство для військових, але вони ділилися із місцевим населенням. Також відомо, що UNICEF якимось чином привіз туди води, люди вишиковувалися в чергу, отримували обмежену кількість. Моя сестра також вистояла цю чергу.

RFI: Якщо російська сторона відкриє гуманітарний коридор, чи погодяться ваші близькі цим коридором вийти?

За вісім років, що Росія намагається захопити Маріуполь і бомбить його околиці, зокрема Широкине, люди настільки зміцнилися у своєму патріотизмі, що навіть тим, кому було байдуже — Росія чи Україна, навіть ті люди вже цілком прихильники України та хочуть бути у складі України попри все. Дуже показово, що люди на межі відчаю, які сплять сидячи на стільці в десяти светрах у підвалах, кажуть: як добре, що місто не здали. Вони не плачуть та не просять здати місто. Це героїчні мешканці Маріуполя. Які готові загинути, аби місто не здали.

Український Дощ писав раніше, що відкрилися чергові евакуаційні маршрути у Київській та Луганській областях.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Нардеп ВР Вацак став одним з перших у Європі власником електричного Роллс-Ройсу
Україна
Нардеп ВР Вацак став одним з перших у Європі власником електричного Роллс-Ройсу
У Києві помічено електричний Rolls-Royce Spectre. Один із перших у Європі...
Данілова звільнено з РНБО, він буде послом
Україна
Данілова звільнено з РНБО, він буде послом
Президент України Володимир Зеленський змінив секретаря Ради національної безпеки і оборони та голову Служби зовнішньої розвідки...
 Порушено справу проти голови Антимонопольного комітету після гучного сюжету ЗМІ про збагачення
Україна
Порушено справу проти голови Антимонопольного комітету після гучного сюжету ЗМІ про збагачення
Після розслідування «Схем» про майно родини Кириленка на 70 мільйонів щодо посадовця озпочали кримінальне провадження...
“Миші, які бігали по нам ночами, зранку були контужені
Україна
“Миші, які бігали по нам ночами, зранку були контужені": Козловський про ворожі обстріли на фронті
Співак та військовий ЗСУ розповів один з найстрашніших моментів на фронті...
Росіяни вбили маму української спортсменки
Україна
Росіяни вбили маму української спортсменки
Українська спортсменка Світлана Малькова готувалася до змагань зі стрибків на батуті, щоб поборотися за олімпійську ліцензію, а тим часом росіяни вбили її матір....