Астрономи виявили подвійні зірки зі стародавніх передбачень теоретиків

Астрономи виявили подвійні зірки зі стародавніх передбачень теоретиків

Міжнародна команда астрономів вперше виявила та описала новий для науки тип подвійної зірки, існування якого давно пророкували теоретики. Відкриття підтвердило теорію, що у Всесвіті існує дуже рідкісний тип зірок, які формувалися за своїми законами. Дослідження опубліковано в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Про нього також розповідається на сайті Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики. Дослідники зосередили свою увагу на пошуках давно передбаченого типу подвійних зірок, існування яких до останнього часу практично ніхто не міг підтвердити.

Більше того, досі вважалося, що подібні зірки насправді існувати не можуть, оскільки їх вік має перевищувати вік самого Всесвіту. А це, згідно з нашим розумінням, просто неможливо.

Проте саме новий клас зірок із давніх пророкувань теоретиків і описала у своєму дослідженні команда на чолі з Карімом Ель-Бадрі. Виявити новий клас вдалося за допомогою телескопа Шейна в обсерваторії Лік у Каліфорнії. Крім того, для підтвердження даних та ідентифікації інших подібних об'єктів вчені використали кілька астрономічних оглядів.

"Ми отримали перший фізичний доказ існування нової для науки популяції перехідних подвійних зірок, - говорить Ель-Бадрі. - Це захоплююче відкриття - це те, що ланка еволюції в моделях подвійного зореутворення, якої не вистачало і яку ми шукали".

Вчені пояснюють, що зірка після своєї "смерті" з ймовірністю 97 відсотків перетворюється на білого карлика. Однак теоретики давно передбачили, що в окремих випадках зірка може стати незвичайним білим карликом з надзвичайно малою масою. Теоретично такі зірки отримали позначення ELM. Вважається, що їхня маса не дотягує навіть до третини маси нашого Сонця.

Досі вони були майже нерозв'язною загадкою. Згідно з прийнятими розрахунками зіркової еволюції, вік зірок типу ELM має перевищувати 13,8 мільярда років. Але ж вони не можуть бути старшими за Всесвіт!

"Всесвіт ще недостатньо старий, щоб утворити ці зірки в результаті нормальної еволюції", - пояснює Ель-Бадрі.

Попередні теоретичні дослідження привели вчених до єдиного висновку, що укладається у вікові рамки еволюції таких зірок. Пояснення у тому, що єдиний спосіб формування білого карлика типу ELM - це участь у процесі з боку його компаньйона. Гравітаційне тяжіння від найближчого сусіда може швидко роз'їдати зірку. Розрахунки показали, що за таких умов стати білим карликом типу ELM зірка може менш ніж за 13,8 мільярда років, тобто вона молодша за Всесвіт, що вкладається в наше розуміння.

Теорію залишалося лише підтвердити практично, й у новій роботі астрономи пишуть, що це вдалося зробити. Вони знайшли загадкових білих карликів типу ELM, сусідами яких є звичайні білі карлики. Нові дані космічної обсерваторії Gaia допомогли дослідникам звузити широке коло претендентів з одного мільярда до 50-ти зірок.

"Стратегія відбору спрацювала - 100 відсотків кандидатів виявилися тими зірками типу ELM, які перебувають у перехідній фазі, яких ми шукали, - каже Ель-Бадрі. - Вони виявилися більш роздутими, ніж зірки типу ELM, що знаходяться на заключній стадії своєї еволюції".

За його словами, гравітаційне тяжіння іншої зірки спотворює їхню правильну сферичну форму, тому вони набувають форми яйця. На сьогодні вчені виявили вже 13 зірок, які перебувають у перехідній стадії. Це означає, що вони все ще втрачають масу, порівняно зі своїми компаньйонами. У ході дослідження було виявлено вісім зірок, які вже дійшли до межі і більше не втрачають свою масу.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
ЦЕРН зупинила роботу Великого адронного колайдера для економії електроенергії
Наука і технології
ЦЕРН зупинила роботу Великого адронного колайдера для економії електроенергії
Європейська організація з ядерних досліджень повідомила, що технічне відключення на кінець 2022 року (YETS) стартує 28 листопада, на два тижні раніше, ніж планувалося ...
Facebook та Instagram в росії названо екстремістськими організаціями
Наука і технології
Facebook та Instagram в росії названо екстремістськими організаціями
Meta Platforms дозволила українцям виражати обурення діями країни-агресора та її військовослужбовців, які реалізують геноцид Кремля щодо українського народу...
Біологи виявили ділянки ДНК, які могли «перетворити» мавпу на людину
Наука і технології
Біологи виявили ділянки ДНК, які могли «перетворити» мавпу на людину
Унікальні для людини риси з'явилися через 7,5 млн років після того, як ми та шимпанзе відокремилися від нашого спільного предка...
Ілон Маск відновив обліковий запис Дональда Трампа у мережі Twitter
Наука і технології
Ілон Маск відновив обліковий запис Дональда Трампа у мережі Twitter
Сам Трамп раніше заявляв, що не збирається повертатись у твітер незалежно від підсумків голосування...
Водолази знайшли уламки шатлу «Челленджер», який вибухнув 1986 року
Наука і технології
Водолази знайшли уламки шатлу «Челленджер», який вибухнув 1986 року
Загибель шатла з сімома астронавтами на борту досі залишається однією з найстрашніших катастроф в історії американського космічного агентства...