Астрономи виявили подвійні зірки зі стародавніх передбачень теоретиків

Астрономи виявили подвійні зірки зі стародавніх передбачень теоретиків

Міжнародна команда астрономів вперше виявила та описала новий для науки тип подвійної зірки, існування якого давно пророкували теоретики. Відкриття підтвердило теорію, що у Всесвіті існує дуже рідкісний тип зірок, які формувалися за своїми законами. Дослідження опубліковано в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Про нього також розповідається на сайті Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики. Дослідники зосередили свою увагу на пошуках давно передбаченого типу подвійних зірок, існування яких до останнього часу практично ніхто не міг підтвердити.

Більше того, досі вважалося, що подібні зірки насправді існувати не можуть, оскільки їх вік має перевищувати вік самого Всесвіту. А це, згідно з нашим розумінням, просто неможливо.

Проте саме новий клас зірок із давніх пророкувань теоретиків і описала у своєму дослідженні команда на чолі з Карімом Ель-Бадрі. Виявити новий клас вдалося за допомогою телескопа Шейна в обсерваторії Лік у Каліфорнії. Крім того, для підтвердження даних та ідентифікації інших подібних об'єктів вчені використали кілька астрономічних оглядів.

"Ми отримали перший фізичний доказ існування нової для науки популяції перехідних подвійних зірок, - говорить Ель-Бадрі. - Це захоплююче відкриття - це те, що ланка еволюції в моделях подвійного зореутворення, якої не вистачало і яку ми шукали".

Вчені пояснюють, що зірка після своєї "смерті" з ймовірністю 97 відсотків перетворюється на білого карлика. Однак теоретики давно передбачили, що в окремих випадках зірка може стати незвичайним білим карликом з надзвичайно малою масою. Теоретично такі зірки отримали позначення ELM. Вважається, що їхня маса не дотягує навіть до третини маси нашого Сонця.

Досі вони були майже нерозв'язною загадкою. Згідно з прийнятими розрахунками зіркової еволюції, вік зірок типу ELM має перевищувати 13,8 мільярда років. Але ж вони не можуть бути старшими за Всесвіт!

"Всесвіт ще недостатньо старий, щоб утворити ці зірки в результаті нормальної еволюції", - пояснює Ель-Бадрі.

Попередні теоретичні дослідження привели вчених до єдиного висновку, що укладається у вікові рамки еволюції таких зірок. Пояснення у тому, що єдиний спосіб формування білого карлика типу ELM - це участь у процесі з боку його компаньйона. Гравітаційне тяжіння від найближчого сусіда може швидко роз'їдати зірку. Розрахунки показали, що за таких умов стати білим карликом типу ELM зірка може менш ніж за 13,8 мільярда років, тобто вона молодша за Всесвіт, що вкладається в наше розуміння.

Теорію залишалося лише підтвердити практично, й у новій роботі астрономи пишуть, що це вдалося зробити. Вони знайшли загадкових білих карликів типу ELM, сусідами яких є звичайні білі карлики. Нові дані космічної обсерваторії Gaia допомогли дослідникам звузити широке коло претендентів з одного мільярда до 50-ти зірок.

"Стратегія відбору спрацювала - 100 відсотків кандидатів виявилися тими зірками типу ELM, які перебувають у перехідній фазі, яких ми шукали, - каже Ель-Бадрі. - Вони виявилися більш роздутими, ніж зірки типу ELM, що знаходяться на заключній стадії своєї еволюції".

За його словами, гравітаційне тяжіння іншої зірки спотворює їхню правильну сферичну форму, тому вони набувають форми яйця. На сьогодні вчені виявили вже 13 зірок, які перебувають у перехідній стадії. Це означає, що вони все ще втрачають масу, порівняно зі своїми компаньйонами. У ході дослідження було виявлено вісім зірок, які вже дійшли до межі і більше не втрачають свою масу.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
На Місяці виявили два штучні кратери: є припущення, що причетний Ілон Маск
Наука і технології
На Місяці виявили два штучні кратери: є припущення, що причетний Ілон Маск
Команда американського орбітального супутника LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) опублікувала знімки поверхні Місяця, на яких видно два абсолютно нові кратери...
На Марсі знайшли аномальні поклади водного льоду 
Наука і технології
На Марсі знайшли аномальні поклади водного льоду 
Відкриття може мати значення як вивчення історії Червоної планети, так її майбутнього освоєння...
Соцмережі Facebook та Instagram визнані в росії екстремістськими і заборонені
Наука і технології
Соцмережі Facebook та Instagram визнані в росії екстремістськими і заборонені
Соцмережа Facebook була заблокована в росії 4 березня, через десять днів після повномасштабного російського вторгнення в Україну...
Ілон Маск заборонив менеджменту Tesla працювати віддалено
Наука і технології
Ілон Маск заборонив менеджменту Tesla працювати віддалено
Маск висунув ультиматум керівникам, які за час пандемії звикли працювали віддалено. Тепер вони мають працювати в офісі мінімум 40 годин на тиждень...
Найдешевшим новим автомобілем Великобританії став французький електрокар
Наука і технології
Найдешевшим новим автомобілем Великобританії став французький електрокар
Компанія Citroen ось-ось виведе на ринок Великобританії крихітний електромобіль Ami, якому судилося стати найдоступнішою новою машиною на ринку...