Астрономи виявили подвійні зірки зі стародавніх передбачень теоретиків

Астрономи виявили подвійні зірки зі стародавніх передбачень теоретиків

Міжнародна команда астрономів вперше виявила та описала новий для науки тип подвійної зірки, існування якого давно пророкували теоретики. Відкриття підтвердило теорію, що у Всесвіті існує дуже рідкісний тип зірок, які формувалися за своїми законами. Дослідження опубліковано в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Про нього також розповідається на сайті Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики. Дослідники зосередили свою увагу на пошуках давно передбаченого типу подвійних зірок, існування яких до останнього часу практично ніхто не міг підтвердити.

Більше того, досі вважалося, що подібні зірки насправді існувати не можуть, оскільки їх вік має перевищувати вік самого Всесвіту. А це, згідно з нашим розумінням, просто неможливо.

Проте саме новий клас зірок із давніх пророкувань теоретиків і описала у своєму дослідженні команда на чолі з Карімом Ель-Бадрі. Виявити новий клас вдалося за допомогою телескопа Шейна в обсерваторії Лік у Каліфорнії. Крім того, для підтвердження даних та ідентифікації інших подібних об'єктів вчені використали кілька астрономічних оглядів.

"Ми отримали перший фізичний доказ існування нової для науки популяції перехідних подвійних зірок, - говорить Ель-Бадрі. - Це захоплююче відкриття - це те, що ланка еволюції в моделях подвійного зореутворення, якої не вистачало і яку ми шукали".

Вчені пояснюють, що зірка після своєї "смерті" з ймовірністю 97 відсотків перетворюється на білого карлика. Однак теоретики давно передбачили, що в окремих випадках зірка може стати незвичайним білим карликом з надзвичайно малою масою. Теоретично такі зірки отримали позначення ELM. Вважається, що їхня маса не дотягує навіть до третини маси нашого Сонця.

Досі вони були майже нерозв'язною загадкою. Згідно з прийнятими розрахунками зіркової еволюції, вік зірок типу ELM має перевищувати 13,8 мільярда років. Але ж вони не можуть бути старшими за Всесвіт!

"Всесвіт ще недостатньо старий, щоб утворити ці зірки в результаті нормальної еволюції", - пояснює Ель-Бадрі.

Попередні теоретичні дослідження привели вчених до єдиного висновку, що укладається у вікові рамки еволюції таких зірок. Пояснення у тому, що єдиний спосіб формування білого карлика типу ELM - це участь у процесі з боку його компаньйона. Гравітаційне тяжіння від найближчого сусіда може швидко роз'їдати зірку. Розрахунки показали, що за таких умов стати білим карликом типу ELM зірка може менш ніж за 13,8 мільярда років, тобто вона молодша за Всесвіт, що вкладається в наше розуміння.

Теорію залишалося лише підтвердити практично, й у новій роботі астрономи пишуть, що це вдалося зробити. Вони знайшли загадкових білих карликів типу ELM, сусідами яких є звичайні білі карлики. Нові дані космічної обсерваторії Gaia допомогли дослідникам звузити широке коло претендентів з одного мільярда до 50-ти зірок.

"Стратегія відбору спрацювала - 100 відсотків кандидатів виявилися тими зірками типу ELM, які перебувають у перехідній фазі, яких ми шукали, - каже Ель-Бадрі. - Вони виявилися більш роздутими, ніж зірки типу ELM, що знаходяться на заключній стадії своєї еволюції".

За його словами, гравітаційне тяжіння іншої зірки спотворює їхню правильну сферичну форму, тому вони набувають форми яйця. На сьогодні вчені виявили вже 13 зірок, які перебувають у перехідній стадії. Це означає, що вони все ще втрачають масу, порівняно зі своїми компаньйонами. У ході дослідження було виявлено вісім зірок, які вже дійшли до межі і більше не втрачають свою масу.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"1","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Джефф Безос витратив $3 млрд на пошуки способу боротьби зі старінням
Наука і технології
Джефф Безос витратив $3 млрд на пошуки способу боротьби зі старінням
Минулого року бізнесмен став інвестором наукового стартапу Altos Labs...
Спад народжуваності може порушити плани щодо освоєння Марса - Ілон Маск
Наука і технології
Спад народжуваності може порушити плани щодо освоєння Марса - Ілон Маск
Ілон Маск переживає, що зміна демографічної ситуації у світі може порушити його плани колонізації Марса. «Якщо на Землі мало людей, то на Марсі їх точно не вистачить», - заявив він....
Американські вчені виявили новий механізм захисту ДНК людини від старіння
Наука і технології
Американські вчені виявили новий механізм захисту ДНК людини від старіння
Білок 53BP1 бере участь у механізмі захисту ДНК, здатному запобігти передчасному старінню організму, а також утворенню ракових клітин...
Компанію Google суд у Білорусі примусив виплатити штраф у $560 тисяч
Наука і технології
Компанію Google суд у Білорусі примусив виплатити штраф у $560 тисяч
Раніше, 6 січня, Французька національна комісія з інформатики та свобод також оштрафувала Google та Facebook...
Пацієнту у США вперше у світі пересадили серце тварини. Чи приживеться серце свині?
Наука і технології
Пацієнту у США вперше у світі пересадили серце тварини. Чи приживеться серце свині?
Лікарі кажуть, що це був єдиний шанс Девіда Беннета на виживання - без пересадки серця на нього чекала б неминуча смерть...