Американський військовий з Києва свідчив проти Трампа

Американський військовий з Києва свідчив проти Трампа

Підполковник армії США українського походження Олександр Віндман став важливим свідком у справі про імпічмент Дональда Трампа.

У липні 2019 року він на власні вуха чув скандальну розмову президентів США та України, про що розповів комісії Конгресу США, яка займається справою про імпічмент президента Трампа. Про це повідомляє BBC.

Дональд Трамп та його прибічники жорстко розкритикували підполковника, назвавши його шпигуном. Проте демократи стали на захист Віндмана, який не побоявся заявити про реальні спроби Білого дому тиснути на українську владу.

Хто такий Олександр Віндман?

Підполковник армії США Віндман став директором європейського департаменту Ради національної безпеки США у липні 2018.

У Білому домі він вважається головним експертом по Україні.

Олександр Віндман народився в 1975 році у Києві. У 1979, після смерті дружини, його батько вирішив з дітьми емігрувати до США. До США поїхали ще двоє братів Олександра - Євген та Леонід.

Сім'я оселилася на Брайтон-Біч у Нью-Йорку і за кілька років стала одною з героїв документального фільму "Статуя свободи", присвяченого іммігрантам.

Всі троє братів вибрали військову кар'єру. Олександр закінчив університет Бінгхемптон в штаті Нью-Йорк і згодом отримав ступінь магістра в Гарварді. Він вільно володіє українською та російською мовами.

Віндман отримав перше офіцерське звання у 1999 році, служив у Південній Кореї та Німеччині.

У 2004 у званні капітана був направлений до Іраку. Через місяць після прибуття Олександр отримав важке поранення під час вибуху саморобної бомби і був нагороджений орденом "Пурпурне серце".

Починаючи з 2008 він служив, як військовий аташе у Києві і Москві, а потім обіймав посаду радника голови Об'єднаного комітету начальників штабів з питань Росії.

Перейшовши на роботу до Ради нацбезпеки США, Віндман став відповідати зокрема і за формування політики щодо України. У травні цього року він став одним з п'яти членів американської делегації на інавгурації президента Зеленського.

Його брат-близнюк, підполковник Євген Віндман, також є співробітником Ради національної безпеки США і працює в юридичному департаменті. 

Що роздратувало Трампа?

Про намір Віндмана дати свідчення на закритих слуханнях перед комітетами Конгресу повідомила 28 жовтня New York Times.

За інформацією видання, ветеран бойових дій, який вважається головним фахівцем адміністрації по Україні, був одним з чиновників, який чув скандальну телефонну розмову між Дональдом Трампом і Володимиром Зеленським.

За два тижні до цього Віндман також був присутній на переговорах між американськими й українськими чиновниками у Білому домі.

Контекст цих переговорів настільки обурив офіцера, що він двічі звертався до головного юридичного консультанта Джона Ейзенберг з офіційною скаргою.

У понеділок, 28 жовтня, відразу кілька американських ЗМІ опублікували повний текст вступного слова Віндмана в Конгресі США.

Трамп прокоментував цю подію у своєму Twitter:

"Судячи з усього, якщо вірити корумпованим ЗМІ, телефонна розмова з Україною дуже стурбувала сьогоднішнього свідка, який ніколи не був прихильником Трампа, - написав президент США. - Він що, брав участь в тій же розмові, що і я? Це неможливо! Будь ласка, попросіть його прочитати розшифровку дзвінка. Це полювання на відьом!".

Особистий адвокат Трампа Рудольф Джуліані назвав підполковника Віндмана "шпигуном", заявивши, що той "служить урядам двох країн (США і України)".

Що саме сказав Віндман?

У своєму вступному слові підполковник Віндман заявив, що є патріотом США і саме тому погодився дати свідчення в Конгресі.

Він описав два епізоди, які, за його словами, були настільки обурливими, що змусили його звернутися до головного юридичного консультанта Ради нацбезпеки США.

10 липня цього року Віндман став учасником зустрічі між американськими і українськими чиновниками в Білому домі.

За його словами, після того як Київ заявив про бажання президента Зеленського зустрітися з Трампом, посол США в ЄС Гордон Сондленд заявив, що для цього українській стороні потрібно спочатку "погодитися провести розслідування щодо сім'ї Байдена і компанії "Бурісма" в контексті втручання у вибори в США у 2016 році".

Другим епізодом стала телефонна розмова між президентами США і України. Підполковник заявив, що він не є "тим самим анонімним співробітником спецслужб", скарга якого в підсумку призвела до початку процедури імпічменту президента.

"Я був стурбований змістом цієї розмови, - заявив підполковник Віндман. - Я не думаю, що хтось може вимагати від уряду іноземної держави провести розслідування щодо громадянина США. Я також хвилювався про те, що це може ускладнити підтримку, яку США надають Україні. Я розумів, що, якщо Україна почне розслідування щодо Байдена і "Бурісми", це буде розцінено, як участь в політичних іграх (в США) на стороні однієї з партій. Все це без сумніву призведе до того, що Україна втратить підтримку обох партій (Республіканської і Демократичної), якою вона користується зараз. Все це стане ударом і для системи нацбезпеки США".

Підполковник також заявив, що незадовго до скандальної розмови, Білий дім "зробив незвичайні кроки", спрямовані на те, щоб заблокувати надання Україні військової допомоги на суму $391 млн, уже схваленої Конгресом.

"Для того щоб спростувати його слова, адміністрації доведеться дуже точно вибрати стратегію захисту", - сказав на умовах анонімності один з колишніх співробітників адміністрації виданню The Hill.

Критика Трампа

Роздратовані коментарі президента США і його прихильників щодо Віндмана, викликали бурхливу реакцію представників Демократичної партії.

Колишній віце-президент Джо Байден назвав висловлювання голови Білого дому підлими і підступними, а сенатор-демократ Камала Харріс - ганьбою. Вперше позицію демократів підтримали і видні представники Республіканської партії.

Колишній претендент на президентський пост, сенатор Мітт Ромні, заявив, що вважає слова Трампа абсурдними.

Член Палати представників Ліз Чейні підкреслила, що вважає підполковника Віндмана справжнім патріотом. 

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
У Китаї допускають можливість зустрічі Сі Цзіньпіна і Зеленського
Світ
У Китаї допускають можливість зустрічі Сі Цзіньпіна і Зеленського
Президент України Володимир Зеленський та лідер Китаю Сі Цзіньпін можуть зустрітись чи поговорити телефоном. Таку можливість Пекін вже не виключає...
Основні тези щорічного послання Лукашенка: «Захід готується вторгнутися і знищити Білорусь»
Світ
Основні тези щорічного послання Лукашенка: «Захід готується вторгнутися і знищити Білорусь»
У промові він заявив про близьку ядерну війну, закликав росію та Україну до припинення вогню, а США звинуватив у війні «до останнього українця»...
В Конгресі США розглядається закон про обмеження використання TikTok та VPN
Світ
В Конгресі США розглядається закон про обмеження використання TikTok та VPN
Метою Закону про обмеження заявлено боротьбу з ризиками для національної безпеки, зокрема з впливом на критичну інфраструктуру та цифрову економіку...
Канцлер Німеччини припустив, що війна в Україні може тривати до 2027 року
Світ
Канцлер Німеччини припустив, що війна в Україні може тривати до 2027 року
Про це Олаф Шольц заявив під час конференції, організованої німецькою газетою Frankfurter Allgemeine Zeitung...
Аргентина масово відмовляє росіянам у ВНП та продовженні туристичного проживання
Світ
Аргентина масово відмовляє росіянам у ВНП та продовженні туристичного проживання
Раніше, у 2022 році, міграційна служба Аргентини задовольняла більшість запитів росіян на продовження туристичного перебування в країні...