[]

Американські вчені назвали прості способи уповільнити старіння

Американські вчені назвали прості способи уповільнити старіння

Судячи з останніх наукових даних, людина старіє не поступово, а ривками. Тричі за життя організм перебудовується, і це відбивається на якісному складі крові. Циркулюючі в ній білки вказують, які процеси тривають нормально, а які затухають. Однак є можливість трохи відсунути старіння, пише АР.

Кілька років дослідники зі Стенфордського університету (США) вивчали зразки плазми крові у чотирьох тисяч людей у віці від 18 до 95 років. У першу чергу вчених цікавив протеом - сукупність наявних білків: за їх концентрацією можна судити про стан здоров'я та хід тих чи інших процесів в організмі.

З'ясувалося, що з віком значно змінюються рівні 1379 білків. Відбувається це не поступово, а стрибкоподібно, в три етапи - на 35-му році життя, 61-му і 79-му. Ймовірно, в цей час організм істотно перебудовується.

Вчені підкреслили: навіть за 373 основними білками можна визначити біологічний вік. Однак чому рівні цих речовин на певному етапі падають або ростуть, невідомо. Автори роботи не уточнюють, чи є шанси якось відстрочити такі скачки. Однак відразу кілька досліджень виявили кореляцію між способом життя і швидкістю старіння організму.Ще у 2017-му американські та іспанські вчені виявили, що кетодіета - багато жирів, білків і відмова від вуглеводів - покращує роботу мозку і помітно збільшує шанси прожити довге і здорове життя. Правда, експерименти ставили на мишах. Але результати вражали - літні гризуни, які харчувалися за такою системою, демонстрували відмінну пам'ять, були кмітливими і вибиралися з лабіринту швидше, ніж молоді особини на звичайному раціоні.

Справа в тому, що при кетодієті головне джерело енергії для мозку і інших органів - НЕ глюкоза, а жирні кислоти і кетони. М'язи і клітини мозку переходять тоді в особливий режим "заощадження енергії", через що перші стають більш витривалими, а другі - повільніше старіють.

Три роки по тому за допомогою методу нейровізуалізації біологи з Університету Стоуні-Брук (США) отримали схожі результати і для людей. У дослідженні взяли участь близько тисячі добровольців від 18 до 88 років. З'ясувалося, що глюкоза - основне джерело енергії при традиційній дієті - з часом зменшує стійкість зв'язків між різними частинами мозку. А ось кетони, навпаки, її зміцнюють.

Як відзначають автори роботи, ці дані свідчать, що раціон з низьким вмістом вуглеводів здатний повернути назад вікові зміни у мозку. На думку вчених з Гарвардської медичної школи (США), старіння організму уповільнює будь-яка тривала низькокалорійна дієта.

До таких висновків вони прийшли, спостерігаючи за лабораторними мишами. У піддослідних, які довгий час щодня з'їдали невелику кількість їжі, сповільнювалися процеси старіння. В експериментах вчених у мишей, що харчувалися невеликою кількістю корму, метильні групи в ДНК накопичувалися повільніше. А ось у їх родичів, які кілька днів їли мало, а потім поверталися до звичайного раціону, вікові зміни, навпаки, прискорювалися.

Вчені з США, Нідерландів і Нової Зеландії вважають, що повільніше старіють і довше живуть люди, які вміють тримати себе в руках. Кілька років дослідники спостерігали за групою добровольців, які народилися в Новій Зеландії у 1972 і 1973 роках. Оцінювали здоров'я, роботу мозку і психологічні особливості - учасники експерименту раз в два-три роки проходили співбесіди, анкетування, комплексні обстеження і сканування. Крім того, фахівці опитували їх батьків, вчителів і друзів.
Аналіз даних показав, що вольові, стримані і не дуже імпульсивні люди ефективніше справляються з фінансовими і соціальними труднощами, менше хворіють і виглядають молодше однолітків.

На думку британських дослідників, довше виглядають молодими ті, хто відчуває себе молодше біологічного віку. Вчені проаналізували результати 19 лонгитюдних досліджень - таких, коли за добровольцями спостерігають кілька десятків років. Виявилося, у тих, хто молодий душею, нижче ризик депресій, деменций і вікових проблем зі здоров'ям.
Крім того, у них, як правило, уповільнені процеси старіння мозку.

З'ясувалося, що люди, чий психологічний вік менше біологічного, краще справляються з завданнями на пам'ять, рідше скаржаться на депресії і в цілому вважають себе більш здоровими. МРТ-сканування показали, що в ключових областях їх мозку більше сірої речовини. Іншими словами, у тих, хто не відчуває себе старим, і мозок "молодий". А ось у добровольців, які відносять себе до літніх, когнітивні функції нижче, що відбивається і на структурі мозку.

 

[]
Теги
Схожi
Директор тютюнової компанії Philip Morris заявив, що сигарети необхідно заборонити
Здоров'я
Директор тютюнової компанії Philip Morris заявив, що сигарети необхідно заборонити
Смертельна небезпека: як правильно обрати іграшки, аби дитина не змогла їх проковтнути
Здоров'я
Смертельна небезпека: як правильно обрати іграшки, аби дитина не змогла їх проковтнути
Діти віком до п'яти років часто куштують іграшки, аби вивчити смак...
Американські вчені назвали три улюблених продукта, які шкідливі для нирок
Здоров'я
Американські вчені назвали три улюблених продукта, які шкідливі для нирок
Американські вчені з'ясували, які продукти негативно впливають на нирки...
Які ягоди найкорисніші і скільки можна з'їсти на день: поради лікаря
Здоров'я
Які ягоди найкорисніші і скільки можна з'їсти на день: поради лікаря
Як правило, глікемічний індекс ягід глікемічний індекс нижче, ніж у фруктів...
Спалах кишкових інфекцій вирує у окупованій Ялті
Здоров'я
Спалах кишкових інфекцій вирує у окупованій Ялті
«Росспоживнагляд» відправив своїх «співробітників» в обходи подвір'ями, для виявлення хворих на кишкові інфекції...