Американські вчені довели, що вейпинг завдає не меншої шкоди, ніж паління цигарок

Результати дослідження, опублікованого в Американському журналі профілактичної медицини, довели, що використання електронних сигарет значно збільшує ризик розвитку в людини хронічних захворювань легенів, таких як астма, бронхіт або емфізема. Ця робота стала першим у своєму роді багаторічним дослідженням, яке пов’язує електронні сигарети з респіраторними захворюваннями.
У дослідженні взяло участь 32 000 американців. Науковці стежили за курцями електронних сигарет протягом трьох років і виявили, що ризик розвитку таких респіраторних захворювань, як астма, бронхіт, емфізема, у них є в 1,3 раза вищим, ніж у тих, хто не курив ні тютюн, ні вейп. У курців класичних сигарет цей ризик є у 2,5 рази вищим. У тих, хто поєднував паління класичних та електронних цигарок — у 3,3 раза вищим.
Вчені також виявили, що в користувачів електронних сигарет ймовірність розвитку захворювання легенів збільшилася приблизно на третину, навіть після того, як вони почали контролювати вживання тютюну.
«Ми дійшли висновку, що електронні сигарети самі собою є шкідливими, і їхній вплив не залежить від куріння звичайного тютюну», — каже Стентон Гланц, професор медицини, доктор філософії та один з авторів дослідження.
Дослідники кажуть, що в любителів вейпінгу є приблизно на 29–31 % вищі шанси на подальше захворювання легенів протягом двох-трьох років, ніж у некурців. У тих, хто полюбляє класичне паління, шанси отримати захворювання легенів є на 156 % вищими, ніж у тих, хто не курить.
Але вчені зазначають, що їхнє дослідження не може довести причину й наслідок, а тільки може виявити закономірності, які є серед курців і вейперів, і додають, що три роки — це малий проміжок часу для дослідження — тим паче, що багато людей, які взяли участь у дослідженні могли вже курити протягом десятиліть.
Зрештою вони дійшли висновку, що довгострокові ризики можуть з’явитися тільки згодом.
«З огляду на те, що ми знаємо про біологічні дії електронних сигарет, я припускаю, що, якби ми стежили за цими людьми протягом 20 років, ефект від електронних сигарет був би аналогічний», — розповідає Стентон Гланц.
Усі ці отримані висновки є актуальними в час суперечок щодо того, чи справді електронні сигарети знижують шкоду для курців. Хоча автори дослідження заявили, що перехід від тютюну до електронних сигарет знижує ризик розвитку захворювань легенів, виявилося, що менше 1 відсотка курців повністю перейшли на електронні сигарети.
«Перехід зі звичайних сигарет на електронні сигарети може знизити ризик захворювання легенів, але мало хто це робить. Більшість просто додають електронні сигарети до тютюну і стають подвійними користувачами, що значно збільшує ризик розвитку захворювань легенів», — каже Гланц.
Автори дослідження підкреслюють, що електронні сигарети посилюють «тютюнову епідемію» й завдають серйозної шкоди організму людини.