[]

Акушерське насильство: ООН визнає його порушенням прав людини

Акушерське насильство: ООН визнає його порушенням прав людини

Рідко коли ще жінки бувають настільки залежні від дій оточуючих їх людей, як під час пологів. Навколо них - люди, які відповідальні за їхню дитину, здоров'я і життя, всі вони - професіонали і розуміють, що в такий момент необхідно максимально знизити стрес породіллі. Або не розуміють? Можливо, не всі. 04 жовтня 2019 року в Нью-Йорку на Генеральній Асамблеї ООН прозвучала доповідь про акушерське насильство у світі.

Дубравка Шимонович, експертка ООН з питань насильства над жінками, його причин і наслідків вперше звернула увагу ООН на те, що акушерське насильство є гендерно обумовленим. Це, дійсно, специфічний вид насильства, який спрямований проти жінок і зачіпає сферу репродуктивних прав. Доповідь Шимонович була складена у співпраці зі Всесвітньою організацією охорони здоров'я.

Причини і наслідки

«У моїй доповіді я розглядаю причини, які лежать в основі поганого поводження та насильства. Дискримінуючі закони і небезпечні гендерні стереотипи також грають роль під час пологів, обмежуючи волю і дії самих жінок. Ці шкідливі стереотипи виправдовуються вірою в те, що пологи - це завжди страждання жінки, а якщо страждання в цей момент - нормально, то і насильство - теж нормально. Крім того, в нинішній ситуації існує дисбаланс влади між медичними працівниками та пацієнтами. Це часто виливається у перевищення необхідних заходів, яке використовується для того, щоб виправдати погане поводження або насильство під час пологів ».

Як проявляється насильство

У доповіді йдеться про те, що інформована згода - це фундаментальне право людини. Не можна просто брати і щось робити з його тілом, не пояснюючи, навіщо це і наскільки це необхідно в конкретній ситуації. Якщо вас не поінформували або ви не дали письмової згоди на певні дії медпрацівників - це порушення ваших прав. Як це виглядає у відділеннях гінекології наших лікарень: кесарів розтин без медичних показань і без згоди породіллі, епізіотомія без показань (розсічення промежини), натиснення на дно матки (прийом Крістеллера), неповага до особистого життя і персональної інформації, болісні медичні процедури, проведені без анестезії (чистка порожнини матки, накладення швів після пологів, забір яйцеклітин для штучного запліднення і так далі), неможливість вибрати більш зручну позу для пологів, а також різного роду приниження, в тому числі словесні, сексистські висловлювання та інше.

Злі лікарі

У своїй доповіді в числі основних причин акушерського насильства Шимонович називає дисбаланс влади між медпрацівниками і пацієнтами. Не завжди медпрацівники усвідомлено хочуть заподіяти страждання пацієнткам, але «в існуючій системі охорони здоров'я процвітає безкарність, в якій існування прав людини не тільки не гарантується, але взагалі не визнається». 

Що з цим робити

Доповідь дає загальні рекомендації державам, разом зі списком конкретних кроків для того, щоб знизити рівень акушерського насильства. Отже, доповідь рекомендує державам:

  • Гарантувати законодавчо і на практиці право жінок запрошувати на пологи будь-яку людину, яку вони виберуть;
  • Розглянути можливість дозволу пологів на дому, уникати криміналізації таких пологів;
  • Встановити нагляд за медичними установами, збирати і щорічно публікувати дані про частку кесаревих розтинів в загальній кількості пологів, про число природних пологів, епізіотомії та інших процедур, що стосуються пологів і допомоги при пологах;
  • Застосовувати інструменти для дотримання прав людини і стандарти ВООЗ, що стосуються поваги до материнства, пологів і насильства над жінками;
  • Боротися з недостатньою анестезією і недостатнім застосуванням болезаспокійливих засобів, а також з відмовою медиків змінити позу для пологів і зі зневажливим ставленням до жінок взагалі.

Крім того, в доповіді йдеться про необхідність запровадити дієві механізми для можливості заявити про випадки акушерського насильства і отримати грошову компенсацію за порушення своїх прав. Для цього потрібні інформаційні кампанії серед адвокатів, суддів і громадськості, механізми швидкого та ефективного реагування на заяви про подібного роду насильство, введення відповідальності медиків за погане поводження і насильство, обов'язкове застосування інформованої згоди у випадках кесаревого розтину, епізіотомії та інших інвазивних втручань під час пологів.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house2.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Вчені порівняли якість зволоження організму звичайною водою і молоком
Здоров'я
Вчені порівняли якість зволоження організму звичайною водою і молоком
Вода сприяє швидкому зволоженню організму, однак напої з більшим вмістом цукру, жиру або білка роблять це ще краще...
У вас депресія? Вчені з’ясували, як куріння позначається на психічному здоров’ї
Здоров'я
У вас депресія? Вчені з’ясували, як куріння позначається на психічному здоров’ї
Ізраїльські вчені з Єврейського університету довели, що між курінням та розвитком психічних розладів є тісний зв’язок...
Нове відкриття учених: темп ходьби безпосередньо пов'язаний зі старінням
Здоров'я
Нове відкриття учених: темп ходьби безпосередньо пов'язаний зі старінням
Чому ходьба корисніше за біг і що відбувається в організмі під час прогулянки...
Американські вчені довели, що вейпинг завдає не меншої шкоди, ніж паління цигарок
Здоров'я
Американські вчені довели, що вейпинг завдає не меншої шкоди, ніж паління цигарок
Результати дослідження довели, що використання електронних сигарет значно збільшує ризик розвитку в людини хронічних захворювань легень...
Американські вчені довели, що фізкультура зменшує ризик онкозахворювання до 27%
Здоров'я
Американські вчені довели, що фізкультура зменшує ризик онкозахворювання до 27%