Акушерське насильство: ООН визнає його порушенням прав людини

Рідко коли ще жінки бувають настільки залежні від дій оточуючих їх людей, як під час пологів. Навколо них - люди, які відповідальні за їхню дитину, здоров'я і життя, всі вони - професіонали і розуміють, що в такий момент необхідно максимально знизити стрес породіллі. Або не розуміють? Можливо, не всі. 04 жовтня 2019 року в Нью-Йорку на Генеральній Асамблеї ООН прозвучала доповідь про акушерське насильство у світі.
Дубравка Шимонович, експертка ООН з питань насильства над жінками, його причин і наслідків вперше звернула увагу ООН на те, що акушерське насильство є гендерно обумовленим. Це, дійсно, специфічний вид насильства, який спрямований проти жінок і зачіпає сферу репродуктивних прав. Доповідь Шимонович була складена у співпраці зі Всесвітньою організацією охорони здоров'я.
Причини і наслідки
«У моїй доповіді я розглядаю причини, які лежать в основі поганого поводження та насильства. Дискримінуючі закони і небезпечні гендерні стереотипи також грають роль під час пологів, обмежуючи волю і дії самих жінок. Ці шкідливі стереотипи виправдовуються вірою в те, що пологи - це завжди страждання жінки, а якщо страждання в цей момент - нормально, то і насильство - теж нормально. Крім того, в нинішній ситуації існує дисбаланс влади між медичними працівниками та пацієнтами. Це часто виливається у перевищення необхідних заходів, яке використовується для того, щоб виправдати погане поводження або насильство під час пологів ».
Як проявляється насильство
У доповіді йдеться про те, що інформована згода - це фундаментальне право людини. Не можна просто брати і щось робити з його тілом, не пояснюючи, навіщо це і наскільки це необхідно в конкретній ситуації. Якщо вас не поінформували або ви не дали письмової згоди на певні дії медпрацівників - це порушення ваших прав. Як це виглядає у відділеннях гінекології наших лікарень: кесарів розтин без медичних показань і без згоди породіллі, епізіотомія без показань (розсічення промежини), натиснення на дно матки (прийом Крістеллера), неповага до особистого життя і персональної інформації, болісні медичні процедури, проведені без анестезії (чистка порожнини матки, накладення швів після пологів, забір яйцеклітин для штучного запліднення і так далі), неможливість вибрати більш зручну позу для пологів, а також різного роду приниження, в тому числі словесні, сексистські висловлювання та інше.
Злі лікарі
У своїй доповіді в числі основних причин акушерського насильства Шимонович називає дисбаланс влади між медпрацівниками і пацієнтами. Не завжди медпрацівники усвідомлено хочуть заподіяти страждання пацієнткам, але «в існуючій системі охорони здоров'я процвітає безкарність, в якій існування прав людини не тільки не гарантується, але взагалі не визнається».
Що з цим робити
Доповідь дає загальні рекомендації державам, разом зі списком конкретних кроків для того, щоб знизити рівень акушерського насильства. Отже, доповідь рекомендує державам:
- Гарантувати законодавчо і на практиці право жінок запрошувати на пологи будь-яку людину, яку вони виберуть;
- Розглянути можливість дозволу пологів на дому, уникати криміналізації таких пологів;
- Встановити нагляд за медичними установами, збирати і щорічно публікувати дані про частку кесаревих розтинів в загальній кількості пологів, про число природних пологів, епізіотомії та інших процедур, що стосуються пологів і допомоги при пологах;
- Застосовувати інструменти для дотримання прав людини і стандарти ВООЗ, що стосуються поваги до материнства, пологів і насильства над жінками;
- Боротися з недостатньою анестезією і недостатнім застосуванням болезаспокійливих засобів, а також з відмовою медиків змінити позу для пологів і зі зневажливим ставленням до жінок взагалі.
Крім того, в доповіді йдеться про необхідність запровадити дієві механізми для можливості заявити про випадки акушерського насильства і отримати грошову компенсацію за порушення своїх прав. Для цього потрібні інформаційні кампанії серед адвокатів, суддів і громадськості, механізми швидкого та ефективного реагування на заяви про подібного роду насильство, введення відповідальності медиків за погане поводження і насильство, обов'язкове застосування інформованої згоди у випадках кесаревого розтину, епізіотомії та інших інвазивних втручань під час пологів.