[]

Актуальна психологія: наскільки складно стати самоактуалізованою людиною?

Актуальна психологія: наскільки складно стати самоактуалізованою людиною?

Часто поняття «самореалізація» і «самоактуалізація» ототожнюють. Однак, якщо перша продиктована бажаннями, що радше виходять ззовні, то самоактуалізація, про яку говорив видатний американський психолог, засновник гуманістичної психології Абрахам Маслоу, стосується власне самої природи особистості. Тож розберемося, що ховається за цим поняттям і чому самоактуалізація - не кінцевий результат, а нескінченний процес.

Згідно ієрархії потреб Абрахама Маслоу, вища потреба людини - самоактуалізація. Самоактуалізація - благородна мета. Саме нею мотивовано створення гуманістичної психології і завдяки їй видавці щорічно випускають мільйони книг з особистісного росту. Досягти, однак, цього ступеня - завдання не з легких і під силу далеко не кожному.

Попри те, що більшість людей знайомі з основними позиціями «піраміди Маслоу», значення останньої стадії часто трактують хибно й плутають поняття "самоактуалізація" із саморелазацією. Аби зрозуміти реальну різницю, не зайвим буде зрозуміти, з якими проблемами психологу довелося зіткнутися під час її «вибудовування».

За словами психолога Баррі Стівенса, друга Маслоу, коли ідея самоактуалізації побачила світ, сталося дещо незвичайне:

"Він (Маслоу) був незадоволений реакцією багатьох людей на визначення «особистостей, які самоактуалізуються». Реакція була дивною. Я отримував безліч листів, в яких люди писали: «Я Самоактуалізована людина». Маслоу здавалося, що він щось упустив".

Дослідивши роботи психолога, люди почали переконувати своїх терапевтів, що вони досягли вершини піраміди. Але сам Маслоу в книзі «У напрямку до психології буття» зазначив, що «менш, ніж 1% дорослого населення вдається досягти останньої стадії», тож така кількість самоактуалізованих особистостей збила вченгого в пантелику.

Наскільки складно стати самоактуалізованою людиною?

Одне із найбільш поширених критичних зауважень щодо концепції Маслоу про самоактуалізацію полягає у тому, що вона, мабуть, обмежується тими, кому пощастило пізнати щастя у своєму житті. Розгляньмо його ієрархію потреб: найнижчий рівень - це базові потреби, а другий рівень - потреба в безпеці для створення комфортних умов життя. Якщо вам не вистачає фінансів для задоволення перших - ви не можете піднятися на другий рівень.

Ця проблема постала ще задовго до появи «піраміди Маслоу». Аристотель, чия концепція евдемонізму (філософське вчення про те, що людське щастя є вищим благом і підставою моральності людини - ред.) має очевидні відтінки самоактуалізації, відкрито говорив про те, що тільки заможний грецький чоловік, який мав достатню удачу в своєму житті, може «добре жити».  Сам Маслоу вважав, що на самоактуалізацію здатен кожен. Проте, критеріям самоактуалізації, за словами Маслоу, відповідав тільки один відсоток учнів коледжів та зразкові історичні особистості. Він розумів, що якщо така велика кількість людей заявляє про свою самоактуалізацію, то йому не вдалося розкрити концепцію цієї потреби належним чином.

Чи помилялися "самоактуалізовані люди"?

Багато з них - безсумнівно, так. Психолог Фріц Перлз вважав, що це непорозуміння може бути пов'язане з поняттям самореалізації. Самоактуалізація - це процес, у ході якого людина стає тією особистістю, якою є насправді. Однак більшість людей думає, що самоактуалізуватися - стати тим, ким ви себе вважаєте, або тим, ким хочете стати, та це вже самореалізація. Цілком ймовірно, що більшість знайомих Стівенса реалізували саме ці ідеальні уявлення про самих себе.

"Самоактуалізація - це безперервна реалізація потенційних можливостей, здібностей і талантів як звершення своєї місії, покликання або долі тощо, як більш повне пізнання і, отже, прийняття своєї власної початкової природи, як невпинне прагнення до єдності, інтеграції , або внутрішньої синергії особистості", - говорить Маслоу.

Психолог також попереджав, що самоактуалізація не означає, що ви дієте згідно з власними бажаннями. Такі дії - радше самовираження, аніж актуалізація.

Важливо розуміти, що самоактуалізації неможливо досягти за кілька днів. Карл Роджерс, американський психолог, який також працював із концепцією самоактуалізації, вважав її не кінцевою стадією, а нескінченним процесом.

Сам Маслоу писав:

"... Ясно, що музикант повинен займатися музикою, художник - писати картини, а поет - складати вірші, якщо, звичайно, вони хочуть жити у мирі з собою. Людина повинна бути тим, ким вона покликана бути. Людина відчуває, що має жити у гармонії зі своєю природою. Цю потребу можна назвати потребою в самоактуалізації".

Тут слід пригадати давньогрецьку мудрість «пізнай самого себе». Ви не можете стати тим, хто ви є, якщо не знатимете, ким же ви є насправді. Давньогрецький мудрець Сократ рекомендував би вам попіклуватися, перш за все, саме про це.

 

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house2.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Психологи ФБР пояснили, як розпізнати в людині схильність до деспотизму
Психологія
Психологи ФБР пояснили, як розпізнати в людині схильність до деспотизму
Усі ми народжуються усміхненими немовлятами. То звідки ж виростають тирани і як вчасно їх розпізнати?
...
Психологи пояснили, що насправді відчуває дитина, коли їй говорять: «Як тобі не соромно»
Психологія
Психологи пояснили, що насправді відчуває дитина, коли їй говорять: «Як тобі не соромно»
Чи може відчуття сорому чому-небудь навчити? Чи справді воно виховує, чи, навпаки, лише підриває психічне здоров'я дитини?...
Соціологи стверджують: зрада вже не в тренді. Чи справді майбутнє за моногамією?
Психологія
Соціологи стверджують: зрада вже не в тренді. Чи справді майбутнє за моногамією?
Дослідження американських вчених показало, що люди старшого покоління більш схильні до зради, ніж молодші респонденти ...
10 простих порад від психолога, як полюбити перший день тижня: ура, понеділок!
Психологія
10 простих порад від психолога, як полюбити перший день тижня: ура, понеділок!
Всім іноді хочеться «скасувати понеділки», однак не всім випадає нагода продовжити вихідні. Як покращити настрій у перший робочий день тижня?...
Вчені про довге рукостискання: це вияв поваги чи шлях до провалу переговорів?
Психологія
Вчені про довге рукостискання: це вияв поваги чи шлях до провалу переговорів?
Рукостискання - важливий елемент невербальної комунікації, тест, що дозволяє швидко і з високою вірогідністю дізнатися, яким результатом увінчається ваша розмова...