61% європейців переконані у перемозі України у війні з росією

61% європейців переконані у перемозі України у війні з росією

Через рік після повномасштабного російського вторгнення європейці здебільшого підтримують Україну та вірять у її перемогу. Такого висновку дійшов німецький незалежний фонд Бертельсмана, ґрунтуючись на результатах опитування, в якому взяли участь майже 13 300 громадян з 27 країн Євросоюзу.

Представлені фондом Бертельсмана статистичні дані було зібрано у грудні 2022 року. Аналітики тримають у фокусі результати семи країн: Бельгії, Франції, Німеччини, Італії, Нідерландів, Польщі та Іспанії.

Опитування, опубліковане 16 лютого 2023 року на сайті Europinions, показало, що більшість європейців дуже стурбовані фактом нападу росії на Україну. Вони вважають, що українці захищають спільні для Європи цінності та інтереси. На думку більшості учасників опитування, українці самі мають вирішувати, коли і як воювати з росією, а коли вести з нею переговори. Більшість респондентів також поклали провину за війну на росію. Але щодо ефективності економічних і фінансових санкцій проти рф, думки європейців розділилися.

У перемогу України вірить більшість європейців

За даними аналітиків фонду Бертельсмана, у перемогу України вірить більшість європейців (61%). При цьому найбільший відсоток впевнених у перемозі зафіксовано у Польщі (81%), а найменший – в Італії (51%) та Німеччині (55%). Що становить, проте, більше половини опитаних. У більшості країн-членів ЄС упевненість у спроможності України здобути перемогу висловили від 60% до 68% (Бельгія 60%, Іспанія 62%, Франція 65% та Нідерланди 68%).

Напад росії на Україну - це напад на Європу

Впевненість у перемозі Києва спирається на впевненість у тому, що «напад росії на Україну – це напад на всю Європу». Таку думку поділяє 68% опитаних європейців. Їхня частка, залежно від країни, коливається від 64% (Бельгія) до 79% (Польща). У більшості країн впевненість, що напад на Україну – синонім агресії проти Європи загалом, висловили 60% опитаних (Бельгія 64%, Франція та Німеччина 65% та Італія 66%). У голландців, іспанців та поляків почуття причетності до трагедії сильніше (Нідерланди 70%, Іспанія 78% та Польща 79%).

Більшість європейців вважає, що «українці захищають свободу всієї Європи»

У більшості країн таку думку поділяють близько 60% (Бельгія 61%, Франція 62% та Нідерланди 66%). Німеччина та Італія є винятками щодо цього: впевненість у тому, що Україна — захисниця для країн Європи висловили 59% опитаних. У двох країнах така думка має більшу підтримку: в Іспанії в цьому впевнений 71%, а в Польщі — 72%.

Європейці вважають, що «тільки українці можуть вирішувати, коли воювати, а коли вести переговори»

75% європейців погоджуються з тим, що лише українці можуть вирішувати, коли вести переговори з Москвою. Тому що це «українці зазнали нападу і мають захищатися». Частка тих, хто згоден із цим твердженням у країнах ЄС, коливається від 65% (Італія) до 87% (Польща). У більшості країн ця теза підтримує 70% опитаних (Німеччина 73%, Бельгія та Нідерланди 75% та Іспанія 77%).

Невпевненість у ефективності санкцій

Що ж до думки про ефективність введених після нападу рф на Україну економічних та фінансових санкцій, статопит показав, що лише 40% європейців вважають санкції ефективними. Інші 40% вважають їх неефективними та 20% опитаних відповіли «не знаю».

Число впевнених у ефективності заходів коливається від 35% (Франція) до 59% (Польща). Серед тих, хто вважає санкції неефективним інструментом, лідирують німці (48%). Частка критично налаштованих у Польщі становила лише 25%.

Більшість європейців покладають відповідальність за війну в Україні на росію

На запитання «хто несе основну відповідальність за війну в Україні», 66% європейців відповіли, що рф винна. Частка тих, хто вважає, що росія несе головну відповідальність, коливається від 54% (Італія) до 88% (Польща).

Близько 13% не знають відповіді. 11% звинувачують США, 5% вказують на НАТО, а ще 5% вважають винною в Україні.

Аналітики зазначають:

«Ті, хто не знає, кого звинувачувати, становлять другу за величиною групу ЄС (Італія –18%, Польща – 6%). У середньому, в ЄС та країнах-членах ЄС окремо, кількість звинувачуваних у розв'язанні війни США, НАТО чи Україну становила близько 20%. Найбільша група з такою думкою перебуває в Італії (28%), а найменша у Польщі (6%)».

Переважна більшість громадян ЄС дуже стурбована фактом початку війни в Європі.

Проведене опитування показало, що до «стривожених» і «дуже стривожених» початком війни на Європейському континенті належить 94%. І лише 6% взагалі не стурбовані порушенням мирного періоду.

При високій тривожності з приводу нового протистояння у світі число сильно стурбованих переважає

в Іспанії (75%), в інших країнах становить близько 60%. Але при цьому більшість із них (61%) вважають, що Україна, проте, війну виграє. У Польщі, незважаючи на крайнє занепокоєння, у перемозі українців упевнено 83% опитаних.

Ностальгія та тривога експлуатуються популістами

У цьому контексті аналітики фонду Бертельсмана констатують, що ностальгія по світу в Європі і тривога через протистояння, що триває, залишаються сьогодні «потужними політичними інструментами». Тому що люди, які мають ностальгію і тривогу, реагують на багато аргументів інакше, ніж широка публіка.

Кризові ситуації експлуатуються політиками-популістами, чиє бачення майбутнього «просочене ревізіоністським минулим». Однак, у міру того, як початковий шок від кризи слабшає, а сама криза поглиблюється і розширюється, політики здебільшого розуміють небезпеку радикалізації настроїв у суспільстві та впливу політичних опонентів-популістів. Оскільки такі позиції можуть завадити «ухваленню рішень, необхідних критичних моментів».

Український Дощ писав раніше, що на гуманітарну допомогу українцям цього року ООН потрібно $5,6 млрд.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Губернатор Бєлгородщини погодився на зустріч з російськими добровольцями
Світ
Губернатор Бєлгородщини погодився на зустріч з російськими добровольцями
4 червня 2023 року, командири рейду на територію Бєлгородської області рф звернулися до обласного керівника В'ячеслава Гладкова...
У Кремлі відреагували на заяву Пашиняна, що Вірменія не є союзником рф
Світ
У Кремлі відреагували на заяву Пашиняна, що Вірменія не є союзником рф
Речник президента росії Дмитрій Пєсков відреагував на заяву прем’єр-міністра Вірменії Ніколи Пашиняна, що його країна не є союзником рф у війні проти України...
Ймовірно, на росії скоро оголосять нову хвилю мобілізації - розвідка Естонії
Світ
Ймовірно, на росії скоро оголосять нову хвилю мобілізації - розвідка Естонії
РФ, за даними розвідки Естонії, найближчим часом оголосить нову хвилю мобілізації, щоб зміцнити свою оборону....
 Президент Бразилії задля торгівельної угоди засудив вторгнення росії в Україну
Світ
Президент Бразилії задля торгівельної угоди засудив вторгнення росії в Україну
Президент Бразилії Луїс Інасіу Лула да Сілва, відомий своїми суперечливими заявами про війну в Україні, заявив, що підтримує територіальну цілісність нашої держави...
Треба готуватися до грузинсько-українського кордону  в Краснодарському краї - Саакашвілі
Світ
Треба готуватися до грузинсько-українського кордону в Краснодарському краї - Саакашвілі
Колишній президент Грузії Міхеіл Саакашвілі вважає, що Україна та Грузія можуть мати спільний кордон...