€413 млрд на оборону: Макрон представив військовий бюджет Франції на 2024 – 2030 роки

У п'ятницю, 20 січня, президент Франції Емманюель Макрон відвідав військову авіабазу 118 у Мон-де-Марсан, де виступив із програмною промовою про оборонну політику та розвиток збройних сил країни. Французький військовий бюджет на найближчих сім років зросте до 413 мільярдів євро, пообіцяв глава держави.
У своїй промові на авіабазі французьких ВПС Емманюель Макрон представив основні напрямки майбутнього закону про воєнне планування (LPM) на період 2024 – 2030 роки, який має прийти на зміну чинному документу LPM 2019 – 2025. Це довгоочікуваний стратегічний програмний текст щодо реформи, модернізації та посилення французької армії, в організації та функціонуванні якої в умовах війни рф проти України виявилися слабкі місця.
Законопроєкт буде подано на голосування до парламенту вже у березні місяці. Згідно з чинним законом про військове планування на 2019 – 2025 роки, військовий бюджет Франції у цей період становив 295 млрд євро. У своїй промові Макрон запропонував збільшити оборонні витрати на третину – до 400 мільярдів. Як уточнили агентству AFP у президентській адміністрації, цю суму буде закладено у витрати бюджету на найближчі сім років. Ще €13 млрд армія отримає за рахунок позабюджетних джерел (продаж земельних ділянок та нерухомості, радіочастот тощо).
Новий закон про стратегію розвитку французької армії спирається на «трансформацію» військових конфліктів у поточному столітті. Розвиток армії, згідно з президентом, має йти за чотирма основними напрямами: зміцнення суверенітету французьких збройних сил, готовність до можливих військових конфліктів високої інтенсивності, захист спільних з французькими партнерами територій та оновлення партнерських відносин.
Зусилля щодо модернізації французького арсеналу ядерного стримування, на який у 2023 році виділено 5,6 млрд євро, буде продовжено, пообіцяв Макрон. Окрім цього, особливу увагу буде приділено захисту Франції від кіберзагроз.
Заморські території країни отримають «додаткові інвестиції» з погляду військового потенціалу та персоналу, щоб «посилити сили суверенітету, щоб мати можливість дати відсіч тим, хто хотів би зазіхнути на наші інтереси», сказав президент, особливо наголосивши на Азіатсько-тихоокеанському регіоні, де «експансіоністські цілі» Китаю викликають занепокоєння.
Крім цього, новий закон про військове планування має заповнити прогалини у галузі виробництва та застосування безпілотників, які широко використовуються у конфліктах у Нагірному Карабаху та в Україні. Франція також має намір посилити свою оборону ракетами класу "земля-повітря".
Прагнучи зміцнити «моральну силу» нації, Макрон поставив за мету подвоїти чисельність резервістів французької армії, яка нині налічує «в запасі» 40 тисяч осіб.
Президент Франції також обговорив з військовими поточну оперативну діяльність, зокрема у контексті загострення напруженості та гібридних загроз.
EN DIRECT | Vœux aux armées depuis la base aérienne 118 de Mont-de-Marsan. https://t.co/VuYKh7IGW5
— Élysée (@Elysee) January 20, 2023