27 країн Євросоюзу зміцнять кордони та прискорять процедуру висилання нелегалів

У підсумковій декларації позачергового саміту ЄС у Брюсселі глави держав та урядів 27 країн-членів закликали Єврокомісію «фінансувати заходи, які безпосередньо сприяють контролю над зовнішніми кордонами ЄС».
У четвер делегації обговорювали питання боротьби з нелегальною імміграцією до пізньої ночі. Розглядалася необхідність краще захищати кордони: велися дебати про доцільність будівництва прикордонних стін, підвищення ефективності політики видворення нелегальних мігрантів за межі ЄС та солідарності з країнами-членами союзу, схильними до масового та регулярного напливу біженців.
Необхідність відновити контроль на кордонах Євросоюзу обговорювалася «надзвичайно жваво», - повідомляє бельгійська газета Le Soir. 2022 року в Євросоюзі зафіксували близько 330 000 нерегулярних в'їздів, що, за даними Європейського комісаріату з внутрішніх справ, на 60% більше, ніж 2021 року.
За та проти будівництва стін
Вісім країн ЄС хочуть, щоб Брюссель брав участь у фінансуванні будівництва прикордонних огорож. Найактивніше таке рішення підтримує Австрія. Вона виступає за зміцнення за рахунок ЄС стіни, зведеної Болгарією на кордоні з Туреччиною. Австрійські експерти стверджують, що через територію Болгарії до ЄС проникло 40% мігрантів. Такий захід безпеки підтримує і Угорщина. Нагадаємо, 2021 року 12 країн ЄС виступили за більш ефективний контроль та закриття кордонів, щоб припинити проникнення в ЄС нелегальних іммігрантів з території Білорусі.
Інші країни, включаючи Німеччину, Люксембург, Португалію та Італію, роблять у боротьбі з нелегальною міграцією акцент на контролі за поверненням на батьківщину осіб, яким було відмовлено у притулку у країнах Євросоюзу. Вони вважають, наводячи приклад стіну між Мексикою та США, що «ніяка стіна не зупинить мігрантів, здатних перетнути Середземне море». Про неефективність прикордонних стін висловилася у Брюсселі та голова Єврокомісії Урсула Фон дер Ляйєн. Єврокомісія досі виступала категорично проти перетворення Євросоюзу на простір, «перегороджений стінами та колючим дротом». Агентство France-Presse наводить дані депутатів Європарламенту, які виступають проти будівництва стін: у період з 2014 по 2022 рік загальна довжина загороджень, побудованих на зовнішніх кордонах ЄС, а також у межах ЄС та Шенгенської зони, збільшилася з 315 до 2000 метрів.
У підсумковій декларації 10 лютого 27 країн ЄС закликали Єврокомісію «фінансувати заходи, які безпосередньо сприяють контролю за зовнішніми кордонами ЄС» та негайно мобілізувати значні європейські фонди та ресурси, щоб допомогти державам-членам зміцнити охорону кордонів, зокрема системами відеоспостереження та спостереження з повітря ». Про фінансування будівництва стін у документі прямо не йдеться. Але країни, які виступають за такий захід, бачать у тексті відповідь на свої запити.
Прискорити видворення нелегалів
Щодо видворення нелегалів за межі Євросоюзу, за словами голови Єврокомісії Урсули фон дер Ляйєн, воно має проводитися за тісної співпраці з країнами, звідки прибули біженці, спиратися на покращення обліку та прискорення розгляду клопотань про надання права на притулок. Як і планувалося на підготовчій нараді Осло, глави держав та урядів ЄС підтвердили у Брюсселі свою готовність використовувати «усі відповідні інструменти», щоб схилити до співпраці та «змусити країни походження та транзиту прийняти мігрантів, які нелегально прибули назад». Для цього, зокрема, передбачається використовувати принцип обмеження кількості віз, що видаються громадянам цих країн і навіть скорочення допомоги, що надається країнам на розвиток.
Не робити з Євросоюзу фортецю
Глава дипломатії Євросоюзу Жозеп Боррель застеріг учасників саміту в Брюсселі від дій, які «перетворили б Європу на фортецю». Він наголосив:
«Ми можемо попросити країни прийняти назад незаконних мігрантів, але ми маємо запропонувати канали для легальної міграції. По-перше, тому що Європі потрібні мігранти. А по-друге, тому що це найкращий спосіб мати справу з нашими партнерами у всьому світі».
Нагадаємо, за даними Єврокомісії у 2022 році кількість нелегальних емігрантів, що прибули до ЄС, перевищила мільйон людей. Запит про надання статусу біженця подали 953 тисячі з них. Таким чином, порівняно з 2021 роком у 2022 році кількість запитів щодо надання статусу біженця в цілому по ЄС зросла майже у півтора рази.
Український Дощ писав раніше, що президент України Володимир Зеленський дав велике інтерв'ю французькій Le Figaro та німецькій Der Spiegel. У ньому він розповів про те, як останнім часом змінився Емманюель Макрон, як Київ і Берлін дійшли взаєморозуміння в питанні про постачання озброєнь.