[]

24 жовтня: цей день в історії

24 жовтня: цей день в історії

24 жовтня - Міжнародний день ООН. 

У 1945 році на конференції у Сан-Франциско було створено глобальну міжнародну організацію, декларованою метою діяльності якої є підтримання та зміцнення миру й міжнародної безпеки , розвиток співробітництва між державами світу.

Після невдалих спроб та рішень Ліги Націй (1919—1946), до якої принципово не приєднувалися США, в 1945 році була створена Організація Об'єднаних Націй для підтримки міжнародного миру та розвитку співробітництва у вирішенні міжнародних проблем економічного, соціального та гуманітарного характеру.

Перші задуми та конкретний план для нової всесвітньої організації було підготовлено під егідою Державного департаменту США у 1939 році. А Франклін Делано Рузвельт тоді вперше ввів поняття «Організація Об'єднаних Націй» як термін для позначення союзних країн. Цей термін вперше офіційно використаний був 1 січня 1942 року, коли 26 держав підписали Декларацію Об'єднаних Націй і зобов'язалися від імені урядів сприяти утворенню системи загальної безпеки та активізації процесу роззброєння.

25 квітня 1945 Конференція ООН зі створення міжнародної організації почала діяти в Сан-Франциско, на якій були представлені 50 урядів і ряд неурядових організацій, що брали участь у розробці Статуту Організації Об'єднаних Націй. Організація Об'єднаних Націй офіційно існує з 24 жовтня 1945 після ратифікації Статуту п'ятьма постійними членами Ради Безпеки — Францією, Республікою Китай, СРСР, Великою Британією та Сполученими Штатами і більшістю — 46 іншими сторонами, що теж підписали цей договір-статут. Перше засідання Генеральної Асамблеї, з 51 країною-учасницею, і Ради Безпеки, відбулося у Центральному залі Вестмінстера в Лондоні в січні 1946 року.

1857-го   в Шеффілді (Англія)  було засновано перший у світі футбольний клуб.

1861-й рік — президент США А. Лінкольн одержав телеграфне повідомлення з Каліфорнії — це було перше трансконтинентальне телеграфне повідомлення в історії.

1901-го  43-літня вдова Анна Тейлор стала першою людиною, яка успішно спустилася вниз по Ніагарському водоспаду в бочці.

У свій день народження вона залізла у півтораметрову дерев'яну бочку, яку зіштовхнули з канадського боку 60-метрового водоспаду, а потім виловили нижче по течії ріки. Тейлор сподівалась, що це унікальне досягненя викличе резонанс й, подорожуючи різними містами й демонструючи знамениту бочку, а також розповідаючи про подробиці підготовки та виконання стрибка, їй вдасться заробити достатьно грошей, аби викупити закладене раніше техаське ранчо. Одна, хоч вчинок Тейлор і викликав міжнародний резонанс, решту 20 років свого життя вона все ж прожила у крайній скруті. 

1911 -  з  мису Еванс до Південного полюсу відправився авангардний загін антарктичної експедиції англійця Роберта Фолкона Скотта, який мав закласти перший проміжний табір.

Це була шоста спроба Скотта досягнути найпівденнішої точки Землі. 31 жовтня на маршрут вийшла основна група. Учасники експедиції користувались нетрадиційним засобом пересування - моторними санями, а собаки були взяті на випадок відмови саней. Останні вийшли з ладу напрочуд швидко, собак на всю експедицію не вистачило. Учасникам експедиції довелось залишити частину вантажу й самим впрягтись у сани. У січні наступного року Південного полюсу було досягнуто, але на зворотній дорозі снігові бурі не дали можливості Скотту і його колегам вчасно добратись до бази й вся експедиція загинула.

1929 - Чорний четвер і початок Великої депресії.

1939 - вперше у продаж надійшли нейлонові панчохи — в Уілмінгтоні, штат Делавер. Першою випускати їх почала корпорація DuPont.

1969 - американський актор Річард Бартон подарував своїй дружині Елізабет Тейлор діамант вагою майже 69,5 карат і вартістю понад 1 мільйон доларів.

1975 - у Великій Британії та США вийшла платівка Джона Леннона «Shaved Fish».

1991 - Верховна Рада України ухвалила заяву про без'ядерний статус України. У заяві зазначено, що розміщення ядерної зброї на території України є тимчасовим явищем, і закладено правові основи та механізми ліквідації ядерної зброї.

1993 - в  соборі Святої Софії в Києві здійснено інтронізацію Володимира Романюка,  обраного Патріархом Київським і всієї Руси-України.

1999 - в Івано-Франківську відкрито пам'ятник землячці Роксолані (Насті Лісовській), коханій дружині турецького султана Сулеймана I Пишного.

Цього дня народилися:

1632 - Антоні ван Левенгук, голландський натураліст.

Основоположник мікроскопічного методу дослідження організмів, першим спостерігав і описав бактерії, сперматозоїди, еритроцити, інфузорії, м'язові волокна.

1804 - Вільгельм Вебер, німецький фізик, творець першого телеграфу.

1862 - засновник австрійської кришталевої імперії Swarovski, засновник цілого окремого напрямку в ювелірному мистецтві Даніель Сваровскі.

1936 - бас-гітарист англійської легендарної рок-групи "The Rolling Stones", Білл Ваймен.

1944 - Віктор Прокопенко, перший тренер національної збірної України, екс-тренер донецького "Шахтаря".

1985 - англійський футболіст, гравець ФК Манчестер Юнайтед, Уейн Руні.

 

 

[]
Теги
Новини партнерiв
Схожi
Кеннеді могли вбити за особистим наказом Хрущова: сенсаційні докази ексголови ЦРУ
Історія
Кеннеді могли вбити за особистим наказом Хрущова: сенсаційні докази ексголови ЦРУ
Мемуари двох колишніх офіцерів розвідок проливають світло на загадкові події 60-річної давнини і підкидають нові теорії щодо обставин вбивс...
Як кримськотатарський Ахтіар став «городом русской славы» Севастополем
Історія
Як кримськотатарський Ахтіар став «городом русской славы» Севастополем
22 лютого 1784 року за указом російської імператриці Катерини II порт і фортеця Ахтіар у Криму перейменували на Севастополь...
Оприлюднено унікальні матеріали щодо примусового переселення українців
Історія
Оприлюднено унікальні матеріали щодо примусового переселення українців
Центр досліджень визвольного руху та Архів СБУ опублікували колекцію документів про «обмін територіями та населенням» між Польщею та СРСР 15 лютого 1951 року...
300 років як Московія привласнила собі історію Київської Русі
Історія
300 років як Московія привласнила собі історію Київської Русі
Цього року історики фіксують сумну дату в житті та історії України та її сумновісних відносин з сусідом-окупантом та колонізатором Росією...
Українка вишила пророчий оберіг дорогою до Сибіру (раритетне фото)
Історія
Українка вишила пророчий оберіг дорогою до Сибіру (раритетне фото)
У мережі показали фото унікальної вишивки, датованої 1949 роком, на якій зображений один із головних символів незалежної України – тризуб...